Spoločnosť Ferratum Bank prestala poskytovať úvery

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com

Posledná novela o spotrebiteľských úveroch spôsobila vrásky na čele viacerým nebankovým spoločnostiam.

Nebankové spoločnosti sa zameriavajú najmä na tých, ktorí nemajú možnosť požičať si peniaze v banke. Či už kvôli nízkemu príjmu alebo preto, že boli nezamestnaní. Keďže ide o rizikovú klientelu, bola na nich najvyššia riziková prirážka.
Vplyv novely zákona
Avšak legislatívne zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch z konca minulého roka sprísnili úrokové stropy. No ide aj o zákaz doplnkových služieb. Pokiaľ majú nebankovky doplnkové služby, napríklad upozornenie textovou správou na nasledujúcu splátku alebo splácanie v hotovosti, nemohli si ich už samostatne účtovať. Zmeny v novele zákona sa dotkli viacerých nebankoviek.
Ferratum končí s úvermi
Spoločnosť Ferratum Bank p.l.c. momentálne neposkytuje nové úvery. Informuje o tom na svojej internetovej stránke. Spoločnosť uviedla, že bude naďalej poskytovať servis svojim existujúcim klientom a bude vyberať splátky úverov na základe existujúcich zmluvných záväzkov.

Pred niekoľkými mesiacmi sa týmto smerom vydala aj spoločnosť Provident, ktorá uviedla, že po posúdení dopadu legislatívnych zmien na ich podnikanie sa rozhodli ukončiť poskytovanie úverov. A neboli jediní, viaceré nebankovky prerušili poskytovanie svojich služieb či zvažujú ďalšie kroky svojho podnikania na Slovensku. Ako napríklad aj firma Fair Credit. Avšak vplyv pocítili aj Telervis Plus či Profi Credit.
Zadlženosť rastie
Zadlženosť slovenských domácností rýchlo rastie. Kým pred 17 rokmi mali od bánk požičanú iba necelú jednu miliardu eur, aktuálne to je už zhruba 25 mld. eur. Od nebankových poskytovateľov je to ďalších vyše 1,2 mld. eur úverov. Väčšina úverových prostriedkov teda pochádza od bánk.
Podmienky v bankách
Klienti ZUNO môžu zistiť výšku pôžičky, ktorú im vie banka poskytnúť, už do niekoľkých sekúnd. “Pre našich klientov sme vyhodnocovanie žiadosti o pôžičku skrátili na absolútne minimum. Klient sa tak dozvie výsledok za pár desiatok sekúnd. Online banking mu okrem sumy, ktorú môže od ZUNO banky dostať, poskytne informácie aj o úrokovej sadzbe,”  hovorí produktový expert ZUNO banky Peter Jandura.

To, ako dlho priemerne trvá vybavenie spotrebného úveru, v mBank záleží na tom, či je žiadateľ klientom banky. Pokiaľ áno, schvaľovanie prebieha takmer okamžite, nakoľko banka pozná klientovu históriu a má pre neho predpripravenú ponuku. Ak klient nemá účet v mBank, štandardné schvaľovanie pri splnení podmienok prebehne obvykle do dvoch dní. Na vybavenie potrebuje klient iba občiansky preukaz a pravidelný príjem. Banka zvyčajne nevyžaduje potvrdenie o príjme, ale v určitých prípadoch si ho môže vypýtať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie mBankProvident FinancialZUNO banka