Sulík by dvojnásobný bankový odvod zrušil, rokovania však stále pokračujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Osud dvojnásobného bankového odvodu zatiaľ stále nie je jasný. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal minister financií Eduard Heger, nechce predbiehať, kým rozhodnutie nie je definitívne. Nebolo by podľa neho korektné, ak by verejne zvažovali možnosti, kým sa nedohodnú medzi partnermi.

Minister hospodárstva Richard Sulík skonštatoval, že o tom budú diskutovať na vláde a medzi koaličnými partnermi, pričom dohoda môže byť nakoniec iná. „Ja som za to, aby sa to zrušilo,“ povedal Sulík. Podľa neho aktuálne platná novela zákona nie je dobrá a podmienky by sa mali vrátiť do pôvodnej podoby.

Odvod platia už roky

Banky platia od tohto roka na Slovensku dvojnásobne vyšší bankový odvod, a to 0,4 percenta z hodnoty pasív bánk vykazovaných v súvahe. V roku 2019 to bolo 0,2 percenta. Zároveň sa platnosť odvodu rozšírila aj na nasledujúce roky, hoci pôvodne sa mal od roku 2021 osobitný odvod zrušiť.

Banky majú povinnosť zaplatiť odvod v štyroch štvrťročných splátkach vždy k 25. dňu daného kalendárneho štvrťroka. Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Banky okrem toho platia aj odvod do rezolučného fondu a Fondu ochrany vkladov, ktoré sú určené na podobné účely ako banková daň.

Banky podnikli právne kroky

Banky pritom začiatkom februára podnikli právne kroky proti bankovému odvodu. Tento postup označili advokáti za oprávnený. Ján Hanko z advokátskej kancelárie Ružička and Partners vtedy skonštatoval, že bankový odvod v aktuálnej podobe predstavuje nesystémové opatrenie, ktoré je zrejme v rozpore s viacerými slovenskými ústavnými princípmi a právom EÚ.

Alexander Kadela z advokátskej kancelárie Relevans dokonca skonštatoval, že v prípade žaloby pre uhradené bankové odvody sú šance bánk na úspech reálne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať