Najčastejší spôsob sporenia ľudí je naďalej odkladanie si peňazí na bežnom účte v banke. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre finančnú skupinu Partners.
Z peňazí vám ukrajuje inflácia
Tento spôsob využívajú takmer tri štvrtiny opýtaných. Viac ako polovica Slovákov si stále odkladá peniaze aj doma a necelá polovica na sporiacom účte v banke. Ďalšia tretina opýtaných si sporí na dôchodok v treťom pilieri, štvrtina má investičné životné poistenie a viac ako pätina sporí na termínovanom vklade v banke.
Aj sporenie má svoj Svetový deň, je ním 31. október. Aké sú ideálne úspory?
Menej využívané je investovanie do akcií, fondov, dlhopisov a investovanie do iných nástrojov, ako sú drahé kovy či kryptomeny. Odkladanie peňazí doma alebo na bežnom účte v banke nielenže neprináša zárobok, ale ukrajuje z nich aj vysoká inflácia.
„Na bankových účtoch majú Slováci dlhodobo až 45,75 mld. eur, inflácia im z týchto úspor za rok ukrojila približne 4,5 milióna eur. Peniaze na bežných bankových účtoch nezarábajú, dôvodom sú nízke úrokové sadzby,“ upozorňuje finančný analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.
Šetriť nie je problém
Viac ako polovica Slovákov, ktorí si v domácnosti sporia, uvádza výšku mesačnej nasporenej sumy do 150 eur. Najčastejšie je výška mesačnej nasporenej sumy do 50 eur a rovnaká skupina opýtaných si dokáže mesačne odložiť v rozmedzí od 51 do 100 eur. Vyjadrilo sa tak 23 % opýtaných. Len 3 % si mesačne odložia viac ako 500 eur.
„Často sa stretávame s reakciou ľudí, že nemajú z čoho šetriť. Zo skúseností však vieme, že odkladať si peniaze a začať šetriť nakoniec nie je problém po dôkladnej analýze rozpočtov domácností,“ hovorí odborníčka na osobné financie spoločnosti Partners Andrea Kasanická Straková.
Len štvrtina Slovákov dokáže zhodnotiť voľné financie v podobe investovania
Dobrá správa podľa nej je, že pri kúpe oblečenia, obuvi či návšteve kina radšej ľudia platia výdavky zo svojho vrecka a vyhýbajú sa pôžičkám. Vyjadrilo sa tak 95 % opýtaných. Naopak, v prípade nákupu finančne náročnejších vecí uprednostňujú Slováci skôr požičanie si peňazí, a to hlavne na kúpu auta alebo bytu.