Taliansko má posilniť výkonnosť ekonomiky a stabilizovať verejné financie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Taliansko
Foto: SITA/AP

Taliansko potrebuje reformy, ktoré v strednodobom až dlhodobom horizonte zvýšia výkonnosť jeho ekonomiky, aby mohlo stabilizovať svoje verejné financie. Uviedol to v utorok prezident nemeckého ekonomického inštitútu Ifo Clemens Fuest.

„Problém talianskeho verejného dlhu nespočíva ani tak vo vysokých deficitoch, ako skôr v nízkych mierach rastu a rozpočtovej politike, ktorá v dobrých časoch míňala príliš veľa peňazí a v zlých časoch šetrila,“ uviedol ekonóm.

Taliansko by sa podľa neho mohlo inšpirovať Belgickom. Táto krajina „mala v polovici 90tych rokov oveľa vyšší verejný dlh, dokázala však mieru dlhu zredukovať vyšším hospodárskym rastom a rozpočtovou politikou, ktorá je odolnejšia voči ekonomickým cyklom,“ dodal ekonóm.

Ekonomika výrazne stratí

Taliansko patrí medzi krajiny, ktorej pandémia koronavírusu spôsobila najväčšie hospodárske škody. Podľa ratingovej agentúry Fitch sa Taliansko z pohľadu schopnosti splácať svoje dlhy pohybuje na hranici špekulatívneho pásma. Agentúra očakáva, že pandémia koronavírusu spôsobí pokles talianskej ekonomiky v tomto roku o 8 percent, pričom možné je aj výraznejšie hospodárske oslabenie.

Verejný dlh, ktorý je vo výške 135 percent hrubého domáceho produktu (HDP) sa v tomto roku podľa rôznych odhadov môže zvýšiť až nad 150 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Vláda v Ríme zatiaľ splátky úrokov zvláda. Ich rast na neudržateľné úrovne by však mohol vyvolať novú finančnú krízu s vážnymi dopadmi na Európu, keďže krajina je jedným z 19 členov eurozóny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Clemens Fuest
Firmy a inštitúcie Mníchovský inštitút Ifo