Podľa štatistík OECD a Eurostatu žije a pracuje v zahraničí približne 300 000 až 350 000 Slovákov. Od roku 2013 počet vysťahovaných, ktorí sa vzdali trvalého pobytu, rastie geometrickým radom. Žiť a pracovať v zahraničí, ale ponechať si trvalý pobyt, je pritom možné aj bez bydliska na Slovensku, a to prostredníctvom inštitútu virtuálneho trvalého bydliska.
Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že kým v roku 2013 sa z trvalého pobytu na Slovensku odhlásilo 2 270 ľudí, o rok neskôr ich bolo 3 644. Rok 2021 atakoval hranicu štyroch tisíc (3 842) a v ostatných dvoch rokoch sa trvalého pobytu ročne vzdá takmer 5 tisíc obyvateľov Slovenska, konkrétne 4 468 v roku 2022 a 4 522 v roku 2023. Za dekádu sa tak vysťahovalo zo Slovenska spolu so vzdaním sa trvalého pobytu 38 546 obyvateľov.
Slováci sú povinní odhlásiť si trvalý pobyt, ak sa rozhodnú trvalo žiť v zahraničí a nemajú na Slovensku bydlisko. V praxi však mnohí, ktorí žijú dlhodobo v zahraničí, ponechávajú si trvalý pobyt na Slovensku, aby mohli využívať určité služby spojené s bydliskom na Slovensku, a to aj napriek tomu, že by mali túto povinnosť splniť. „Nie vždy je jednoduché ponechať si na Slovensku trvalé bydlisko, pokiaľ človek nevlastní nehnuteľnosť a nemá rodinu, prípadne sa jeho životné okolnosti vyvinuli tak, že u nikoho z príbuzných nemôže mať trvalý pobyt. Tieto problémy dokáže vyriešiť virtuálny trvalý pobyt,“ povedal Lukáš Adamec z portálu MojeSidlo.sk.
Finančná správa zavádza novú úpravu DPH pre malé podniky, cieľom je znížiť administratívne zaťaženie
Čo je virtuálny trvalý pobyt
S virtuálnym trvalým pobytom sa dá za poplatok prenajať adresa trvalého pobytu, ktorá je uvedená aj v občianskom preukaze a pase. Okrem služieb, ktoré sú na danej adrese dostupné pre rezidentov, je možné na adrese virtuálneho trvalého bydliska napríklad prijímať poštu do označenej poštovej schránky.
„Virtuálna adresa, aj keď neznamená fyzický pobyt na Slovensku, umožňuje udržiavať oficiálne spojenie so Slovenskom, ako je napríklad prístup k verejnej zdravotnej starostlivosti. S trvalým pobytom je človek žijúci alebo pracujúci v zahraničí, považovaný za daňového rezidenta Slovenska, čo môže mať vplyv na jeho povinnosti a práva v oblasti sociálnych dávok, napríklad dôchodku a iných výhod či služieb, ktoré Slovensko poskytuje cez sociálne poistenie,” pokračuje L. Adamec.
Kedy je pre podnikateľov virtuálna adresa výhodná
Ak má človek podnikajúci v zahraničí virtuálnu adresu na Slovensku, môžete ju využiť ako sídlo svojej firmy, čo je výhodné, pokiaľ je slovenský právny, odvodový alebo daňový rámec výhodnejší ako v krajine, kde žije.
S trvalým pobytom na Slovensku má každý Slovák žijúci v zahraničí prístup k právnej ochrane v prípade, že sa v zahraničí ocitne v právnych problémoch, v pracovnom konflikte alebo potrebuje sociálnu pomoc. V neposlednom rade uľahčuje trvalé bydlisko na Slovensku prístup k slovenským bankovým účtom a finančným produktom.