Trh s hypotékami ožíva, ľudia si podľa odborníka postupne zvykajú na vyššie úrokové sadzby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predaj domu, hypotéka
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Ako pokračuje finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select Dušan Moskaľ, či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu, ukážu najbližšie mesiace.

Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky,“ konštatuje Moskaľ.

Zmenu cítiť

Oživenie hypotekárneho trhu sa podľa neho ani zďaleka nepribližuje k číslam spred dvoch rokov, no zmenu cítiť.

Ľudia si postupne zvykajú na vyššie úrokové sadzby a reálne je cítiť záujem o kúpu alebo výstavbu,“ hovorí Moskaľ.

Témou roka je podľa jeho slov dilema medzi refinancovaním úveru a refixáciou so štátnou pomocou pri zvýšení splátky. Kým pri úveroch refinancovaných v týchto dňoch dlžník nárok na pomoc nemá, pri štátnej pomoci dlžník nevie, ako dlho sa bude v nezmenenej výške poskytovať. Klienti však najčastejšie riešia nové úvery a refinančné sú v ich úzadí.

Nové úrokové sadzby

Nové úrokové sadzby sú v porovnaní s úrovňou spred dvoch rokov na násobne vyššej úrovni, no katastrofické scenáre sa neplnia.

Každý relevantný analytik sa vyjadroval, že žiaden armagedon nehrozí. Realita je taká, že neevidujem ani jedného klienta vyslovene s problémom splácať svoju hypotéku po náraste splátky po refixe,“ upozorňuje finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select Ivan Šujan. Tí, ktorí využili istotu nemennosti sadzby pod 1 % na desať rokov, sú dnes víťazi.

Refinančné úvery

Pred dvomi rokmi sa to refinančnými úvermi len tak hemžilo. Banky sa v individuálnych prípadoch predháňali v ponukách úrokov nižších, než oficiálne komunikovaných,“ pokračoval Šujan.

Dnes niektoré ani po individuálnom vyjednávaní nevedia podľa neho ponúknuť tu najnižšiu úrokovú sadzbu na trhu. Neplatí to však pri bankách s výrazne vyššími sadzbami, než je bežné na trhu.

Pri refinancovaní nemusí ísť iba o výlučný presun do inej banky pre nižší úrok, ale neraz ide aj o neakceptovanie výšky príjmu pri navýšení úveru,“ spresňuje Šujan.

S refinancovaním sa však dá stretnúť skôr pri klientoch s vyšším príjmom a vyšších úveroch, keď nespĺňajú podmienky na získanie štátnej pomoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Swiss Life Select