Union poisťovňa môže prevziať Poštovú poisťovňu, dostala zelenú od protimonopolného úradu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Union
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní kontroly Union poisťovne nad Poštovou poisťovňou. Po vyhodnotení podkladov a informácií dospel úrad k záveru, že koncentrácia je v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, keďže nenaruší účinnú súťaž na trhu, najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia. Informovala o tom hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská s tým, že Union získa koncentráciou aj prístup k distribučným kanálom, ktoré sú v súčasnosti využívané výlučne nadobúdanou spoločnosťou.

O poisťovňu prichádza Poštová banka a Slovenská pošta

Skupina Achmea, do ktorej patrí Union, je aktívna v Európe, Kanade a Austrálii a zaoberá sa poskytovaním finančných produktov, najmä životného poistenia, neživotného a zdravotného poistenia. Na Slovensku poskytuje iba produkty životného poistenia, neživotného poistenia a zdravotného poistenia. Spoločnú kontrolu nad nadobúdanou spoločnosťou pred koncentráciou vykonávajú spoločnosti Poštová banka a Slovenská pošta. Poštová poisťovňa pritom je aktívna výlučne na Slovensku v oblasti životného a neživotného poistenia.

Koncentráciou dochádza k horizontálnemu prekrytiu aktivít spoločností Union a Poštová poisťovňa, a to v rámci životného a neživotného poistenia. Úrad zistil, že k prekrytiu v sektore neživotného poistenia dochádza vo viacerých oblastiach. Úrad zistil, že k prekrytiu v sektore životného poistenia dochádza tiež vo viacerých oblastiach. Vzniknuté prekrytia účastníkov koncentrácie teda nevzbudzujú žiadne súťažné obavy, keďže vo viacerých oblastiach poistenia spoločné trhové podiely účastníkov koncentrácie nedosahujú ani úroveň ovplyvnených trhov (15 percent).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SRPoštová poisťovňaUnion poisťovňa