Letné prázdniny a dovolenková sezóna sa už začali a všetko sa prebúdza do aktívneho života. Túto zmenu vítajú najmä deti a teplé počasie ich láka von, za kamarátmi a dobrodružstvom. Veľmi rady vymýšľajú a skúšajú niečo nové.
Nástrahami výletov či dovoleniek sú úrazy, ktoré ročne pripútajú na nemocničné lôžko niekoľko tisíc ľudí na Slovensku. V roku 2021 zdravotnícke zariadenia nahlásili podľa centra zdravotníckych informácií 58 909 hospitalizácií na základe úrazu.
Najčastejšie to boli pády. Nasledovali iné vonkajšie príčiny náhodného poranenia, či dopravné nehody. V prípade pádov pritom dominovalo domáce prostredie a v prípade dopravných nehôd bola najčastejšou príčinou následok úrazu pri nehodách bicyklistov.
Úrazy a poistenie
Hospitalizácie si vyžadujú nemalé finančné náklady na liečbu. Zmierniť dopady vie poistenie. „V roku 2022 sme najčastejšie plnili úrazy pri dopravných nehodách chodcov a cyklistov, až po nich nasledovali vodiči motorových vozidiel,“ uviedla produktová špecialistka MetLife Slovensko Martina Bľandová.
Slováci majú o letné dovolenky záujem aj napriek inflácii, pôžičky si často berú aj nezamestnaní
Zvýšenú úrazovosť počas leta spôsobuje aj tzv. zmena alebo neznalosť prostredia, a to napríklad keď mestské deti idú na prázdniny k starým rodičom na vidiek. Zároveň je to precenenie síl pri športových aktivitách, ktorým sa nevenujeme pravidelne, ako aj menšia obozretnosť.
S úrazmi je spojená nielen nepríjemná bolesť a možné následky, ale aj výpadok príjmu v čase rekonvalescencie. Podľa centra zdravotníckych informácií priemerná doba hospitalizácie ľudí s úrazmi bola v roku 2021 zhruba šesť dní. Pri úrazovom poistení MetLife vypláca denné odškodné za liečenie úrazov s dobou liečenia už od štyroch dní.
Vážnejšie následky úrazov a dlhšiu dobu liečenia spôsobujú rôzne zlomeniny. „Spomínam si na jedného klienta, ktorý pádom z kolobežky utrpel zlomeninu oboch kostí predkolenia s posunom, ktoré si vyžiadalo napravenie posunutých kostí. Liečil sa vyše pol roka, vyplatili sme mu poistné plnenie za 185 dní vo výške 1 850 eur. Najvyššie poistné plnenie bolo vo výške až 7 000 eur vodičovi, ktorý pri dopravnej nehode utrpel vážne poranenie miechy,“ priblížila Bľandová.
Častejšie sa zrania chlapci
Poisťovňa Generali v minulom roku v období letných prázdnin zaznamenala 748 poistných udalostí v súvislosti s úrazmi detí. „V porovnaní s obdobím celého roka sa približne každý piaty úraz stane deťom práve počas prázdnin,“ hovorí manažérka likvidácie poistných udalostí životného poistenia v Generali Adriana Körösiová.
Slováci počas dovolenky plánujú platiť kartou, mobilom alebo smart hodinkami
Zo štatistík poisťovne Generali vyplýva, že úraz sa stáva chlapcom omnoho častejšie než dievčatám. Na jedno zranené dievča dokonca priemerne pripadnú až dvaja zranení chlapci. „Zo všetkých zaznamenaných poistných udalostí počas minuloročných letných prázdnin sa až 64 % z nich stalo chlapcom a 36 % dievčatám,“ uviedla Körösiová.
Zrejme vás to prekvapí, no poisťovni Generali hlásia rodičia zranenie následkom uhryznutia alebo kopnutia iným dieťaťom dvakrát častejšie než je to v prípade domácich zvierat.
„Detské životné poistenie poskytne bolestné v prípade nepríjemných zlomenín, popálenín či poranení spôsobených napadnutím zvieraťom. Zároveň komplexne kryje nielen menšie, ale aj väčšie úrazy s trvalými následkami, a to aj v prípade malých športovcov,“ povedal riaditeľ personálneho poistenia poisťovne Generali Peter Koštival.
Chyby rodičov
Ak má poistenie plniť účel, musí byť nastavené správne. Ako uviedol garant pre životné poistenie spoločnosti Universal maklérsky dom Ivan Huspenina, rodičia napríklad často poisťujú ľahké úrazy. Tie však podľa neho nepredstavujú významnú záťaž pre rodinný rozpočet. Okrem toho, dieťa rastie a aj riziká sa menia vzhľadom na jeho záľuby.
Každé detské životné poistenie má štyri medzníky kopírujúce vek dieťaťa, kedy by mal aj rodič zbystriť pozornosť. Dieťa totiž vývojom mení záľuby a s mnohými rastie rizikovosť pre zranenia či ochorenia dieťaťa, a tým aj záťaž pre rodinný rozpočet. Tým prvým medzníkom je, samozrejme, narodenie dieťaťa, potom nasleduje vek okolo 8 až 10 rokov. Tretím medzníkom v detskom poistení je obdobie 13 až 14 rokov a posledným je vek 24 až 26 rokov.
Väčšina rodičov uzatvára detské životné poistenie už pri narodení dieťaťa, čo je podľa odborníka chvályhodné, no v tomto čase treba rovnako myslieť na poistenie rodiča. „Treba si uvedomiť, že je to hlavne rodič, ktorý zabezpečuje rodinu po finančnej stránke, a teda najmä on by mal mať správne nastavené poistenie,“ myslí si Huspenina.
Ako nastaviť kvalitné poistenie?
Malo by byť ako puzzle, aby pevne krylo hlavné riziká. To však neznamená, že musíte v poistnej zmluve zaškrtať všetky kolónky. Poistné sumy sa obvykle nastavujú tak, aby maximálne vykryli stratu príjmu. Hoci dieťa ešte nezarába, ako podotýka odborník, posudzuje sa príjem rodiča, ktorý by ho v dôsledku starostlivosti o dieťa na daný čas stratil.
„V tomto smere je vždy potrebné komunikovať s rodičmi, kto z nich by bol s dieťaťom, napríklad po úraze a trvalých následkoch úrazu, resp. pri závažnom ochorení a podobne. Tu odporúčam nastaviť poistnú sumu tak, aby sa rovnala výške minimálne 1,5 až 2-ročnej straty príjmu daného rodiča,“ spresňuje Huspenina.
Vopred si treba pozrieť aj výluky, ktoré poisťovne berú do úvahy. Pomôcť môžu oceňovacie tabuľky, kde je uvedený rozsah plnenia, resp. neplnenia pri jednotlivých diagnózach. A smerodajné pri výbere sú aj možnosti pripoistení.
Poisťovať či sporiť?
Častou otázkou je, či popri poistení dieťaťu aj sporiť. Hoci takúto kombináciu mnohé poisťovne ponúkajú, Huspenina detské investičné životné poistenie neodporúča.
„Odporúčam rizikové poistenie. Investičná zložka by, naopak, mala ísť mimo poistenia. Poistenie a investovanie sú dve odlišné veci. Kvôli poplatkovej štruktúre má napríklad rodič u investičného životného poistenia problém sa dostať k finančným prostriedkom,“ uzavrel Huspenina.