Úplné splatenie dlhov klientov bezplatných dlhových poradní. To je cieľom memoranda o rozvíjaní inovatívnej spolupráce, ktoré vo štvrtok podpísal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy a predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
S dlhmi bude pomáhať aj ZMOS
V súčasnosti pomáha ľuďom na Slovensku so zvládaním priveľkých dlhov 46 bezplatných dlhových poradní. Na základe nastavenia novej spolupráce im bude pomáhať aj ZMOS.
Vlani na Slovensku skrachoval rekordný počet firiem, zamestnávali takmer 3 300 ľudí
„Fenomén dlhových špirál vnímame veľmi citlivo a aktívne hľadáme spôsoby, ako pomáhať ľuďom, ktorý mu čelia. Významnou súčasťou zlepšovania služieb v tomto smere je nadväzovanie takýchto partnerstiev, pri ktorých nás spája rovnaký cieľ, a to pomáhať ľuďom,“ povedal generálny riaditeľ a generálny tajomník ÚPSVAR Peter Ormandy.
Ciele bezplatných dlhových poradní
Vzájomná spolupráca je založená na princípoch pomoci, ochrany a spájania. Jednou z hlavných oblasti spolupráce bude výmena skúseností a príkladov dobrej praxe. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny už podobnú spoluprácu nadviazalo s deviatimi inštitúciami vrátane Sociálnej poisťovne či Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Naďalej aktívne vyhľadáva ďalších partnerov pre bezplatné dlhové poradne.
Slováci si berú pôžičky aj kvôli deťom, najčastejšie na školné či školské pomôcky, no doprajú im aj mobily
Cieľom bezplatných dlhových poradní je pomôcť ľuďom vysporiadať sa s privysokými dlhmi, pozitívne ovplyvniť postoje, správanie, úroveň finančnej gramotnosti klientov a ich rozpočtovej zodpovednosti tak, aby predchádzali opakovanému nadmernému zadlženiu.
Pripravujú tiež ľudí na nové životné príležitosti. Bezplatné dlhové poradne sú súčasťou European Consumer Debt Network (ECDN), európskej organizácie združujúcej dlhové poradne a inštitúcie z 18 členských štátov Európskej únie.