Viac ako polovica slovenských žien považuje rozdielne platové ohodnotenie za problém. Medzinárodná spoločnosť Alma Career zrealizovala prieskum, ktorý zdôrazňuje regionálne rozdiely vnímania platovej nerovnosti medzi mužmi a ženami v Európe.
Rozdielne finančné ohodnotenie
Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 24 tisíc respondentov v deviatich krajinách prostredníctvom portálu Paylab.com. Výsledky ukazujú, že viac ako polovica žien na Slovensku považuje rozdielne finančné ohodnotenie za veľký problém, zatiaľ čo v krajinách Balkánu tento názor zdieľa menej ako tretina žien.
Osamelé matky prepisujú pravidlá na trhu práce! Ako to vidia moderné firmy?
Na Slovensku si viac ako polovica žien myslí, že rozdielne finančné ohodnotenie je veľký problém, tento názor zdieľa len 29 percent mužov. Podľa prieskumu si 38 percent slovenských mužov myslí, že platová nerovnosť nie je problém, zatiaľ čo viac ako desatina žien tento problém nepovažuje za výrazný.
Úsilie o vyšší plat
Tretina respondentov oboch pohlaví vníma problém, no nepovažuje ho za vážny. Pokiaľ ide o vyjednávanie o platoch pri zmene zamestnania, ženy sú podľa prieskumu opatrnejšie.
„Prieskum poukazuje na to, že významná väčšina respondentov, dve tretiny, sa pri poslednej zmene zamestnania usilovala o vyššie platy,“ uviedol Vesa-Pekka Kirsi, Alma Career Business Director. V prípade Slovenska si 54 percent žien a 61 percent mužov pýtalo vyšší plat pri poslednom pracovnom pohovore.
Ženy prejavujú rastúci záujem o investovanie, no konzervatívny prístup pretrváva
Vyšší plat najčastejšie argumentovali rokmi skúseností, kvalifikáciou a infláciou. Osobitne stojí za zmienku, že ženy aj muži uvádzali podobné dôvody pre výšku svojich platových požiadaviek, no muži častejšie argumentovali zvýšenou kvalifikáciou. Naopak, ženy viac brali do úvahy, ak bol vyšší plat uvedený priamo v ponuke.