Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl odmietol záporné sadzby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
české koruny, Česko
Foto: pixabay.com

Vhodným nástrojom v prípade potreby ďalšieho uvoľnenia menovej politiky má byť posunutie hranice kurzového záväzku.

Česká centrálna banka (ČNB) by v prípade potreby ďalšieho uvoľnenia menovej politiky nemala zaviesť negatívne úrokové sadzby, ale posunúť hladinu svojho kurzového záväzku. Uviedol to v pondelok viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Centrálna banka by musela zasiahnuť, ak sa inflačné očakávania začnú destabilizovať, povedal Hampl pre denník E15. Dodal však, že v súčasnosti ide o teoretický scenár. Česká centrálna banka po zasadnutí 5. mája uviedla, že je pripravená ešte viac oslabiť korunu tým, že posunie maximálne prípustnú hranicu jej posilnenia na slabšiu úroveň. Banka by to urobila, ak by nastal systematický pokles inflačných očakávaní.

Diskusie o záporných úrokoch vraj neboli vážne
Guvernér ČNB Miroslav Singer po zasadnutí uviedol, že vedenie banky diskutovalo o možnosti posunúť úroky do negatívneho teritória. Viceguvernér banky Vladimír Tomšík následne spresnil, že na vážnu diskusiu o tejto téme na májovom zasadnutí nebol dôvod.

Kľúčová je inflácia
Politiku udržiavania kurzu českej koruny blízko hranice 27 CZK/EUR naštartovala ČNB v novembri 2013 zhruba rok po tom, čo v snahe odvrátiť deflačné riziká stlačila úrokové sadzby takmer na nulu. Cieľovú medziročnú infláciu si ČNB naplánovala na úrovni 2 %. Od tejto hodnoty sa môže odchýliť oboma smermi o jeden percentuálny bod. V apríli bola medziročná inflácia v ČR na úrovni 0,4 %, čo znamená, že v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stagnovala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná banka