Vlani na Slovensku skrachoval rekordný počet firiem, zamestnávali takmer 3 300 ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankrot, konkurz
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku na Slovensku skrachovali firmy zamestnávajúce takmer 3 300 pracovníkov. Ako upozornil portál Finstat, bolo to najviac od dramatického predpandemického roku 2019, keď koncom leta padol stredne veľký maloobchodný reťazec Kačka.

Ten dával prácu približne 2 300 ľuďom. Najväčším zamestnávateľom bola malacká zamestnanecká agentúra TT – Controls Slovakia. Spoločnosť, ktorú do krachu poslali bratislavskí daniari, zamestnávala ani nie päťsto pracovníkov.

Rekordný počet bankrotov

Porovnateľnú zamestnanosť vykazuje dvojica prepojených stavebných firiem Projekt Kanskasporr a Projekt Sporrkanska, ktorým sa stal osudným kontrakt na subdodávky stavebných prác na diaľničnom úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala.

Bratislavská dcéra stredoeurópskej skupiny Studio Moderna, ktorá zabezpečovala zásielkový predaj produktov značiek Dormeo, Delimano, Kosmodisk a Topshop, dávala na svojom vrchole prácu vyše 360 zamestnancom.

Ako ďalej konštatuje portál, počtom bankrotov bol vlaňajšok rekordný. Konkurzné súdy vyhlásili konkurzy na majetok 331 právnických osôb. Je to najvyšší počet od roku 2014.

Dominantný bol z tohto pohľadu najmä druhý polrok. Napriek tomu, že počet konkurzov dosiahol historické maximum, hodnota identifikovaných aktív právnických osôb, ktoré definitívne skrachovali, bola oproti predchádzajúcemu roku polovičná.

Dlhy na daniach a odvodoch

Celkovo činila 355 mil. eur a netvorila ani 1,2 promile aktív všetkých nefinančných podnikov, ktoré dodnes zverejnili účtovné závierky za fiškálny rok 2022. Významne stúpol podiel skrachovaných právnických osôb, ktoré nemali majetok, respektíve ich aktíva neprevyšovali ani 100-tisíc eur.

Bola ich už vyše polovica. Identifikovaný čistý obrat úpadcov, ktorí vlani skrachovali, presahuje 281 mil. eur. Je to len niečo vyše jedného promile známych tržieb nefinančných spoločností za rok 2022.

V čase vyhlásenia konkurzov dlhovali vlaňajší úpadcovia na daniach a odvodoch 51 mil. eur. Je to len polovica verejného dlhu, ktorý skrachované právnické osoby zaznamenali v predchádzajúcom roku.

Zhruba tri štvrtiny z toho pripadajú na daňové nedoplatky, zvyšok na záväzky úpadcov voči Sociálnej poisťovni či niektorej z troch zdravotných poisťovní. Celkový daňový dlh je medziročne o vyše polovicu nižší, odvodové záväzky zasa o polovicu vyššie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Potraviny KačkaSociálna poisťovňa