V Nemecku je to napríklad len polovica.
Deväť z desiatich slovenských domácností žije vo vlastnej nehnuteľnosti. To znamená, že sú majiteľmi bytu alebo domu, v ktorom bývajú. Ako ďalej vyplýva z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov Eurostatu, je to druhý najvyšší podiel v celej EÚ. Slovensko predbehlo iba Rumunsko, kde vo vlastnom žije až 96 % domácností.
Pád socializmu
Na čele európskeho rebríčka sa nachádzajú predovšetkým nové členské krajiny únie, vrátane slovenských susedov z V4, Litvy, Lotyšska, Bulharska či Chorvátska. ”Historicky je totiž dané, že obyvatelia z týchto krajín si po páde socialistického režimu zväčša odkupovali byty do osobného vlastníctva, pričom za bývalého režimu trh s nehnuteľnosťami v podstate neexistoval. Ďalším dôvodom je aj to, že trh s nájomnými bytmi v takej podobe, ako v západnej Európe, nie je v týchto krajinách takmer vôbec rozvinutý,” povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Na opačnom konci rebríčka sú zase vyspelé ekonomiky únie. Len približne každý druhý Nemec je vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej býva. Podobná situácia je aj v susednom Rakúsku. Menej ako dve tretiny domácností bývajúcich vo vlastnom nájdeme aj v Dánsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku či v Holandsku. V týchto krajinách je zároveň najvyšší podiel obyvateľstva, ktoré si nehnuteľnosť, v ktorej bývajú, prenajíma.
Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami v súčasnosti kupujúcim podľa Glasovej praje. Síce sa už ceny bytov a domov vybrali mierne smerom nahor, stále sú o pätinu lacnejšie ako v závere roka 2008, teda pred vypuknutím krízy. Záujemcom o nové bývanie hrá do karát aj vývoj na úverovom trhu, nakoľko úrokové sadzby dosahujú rekordné minimá.
Viac Slovákov žije v byte
Zatiaľ čo v byte býva 50,3 % Slovákov, v dome ich žije 49,4 %. Európsky priemer je pritom naklonený viac v prospech vlastných domov, kde býva takmer 60 % Európanov. Bývanie v dome najviac obľubujú Briti, keďže takto žije až 85 % z nich. Opačná situácia je v Španielsku, kde v dome žije len tretina obyvateľov a v bytoch až dve tretiny.
Manželské páry v domácnosti dominujú
Až štvrtina slovenských domácností je jednočlenných. Poštová banka predpokladá, že ide predovšetkým o domácnosti dôchodcov alebo o domácnosti mladých ľudí, ktorí sa už osamostatnili od rodičov, ale ešte si nezaložili vlastnú rodinu. “Na prvý pohľad sa to môže zdať ako vysoké číslo, v únii ako takej je to ale až takmer tretina a v Dánsku tvoria jednočlenné domácnosti až 45 % zo všetkých domácností,“ uviedla Glasová. Manželské páry s alebo bez detí tvoria 72 % slovenských rodín.