Na východe Slovenska v pondelok večer pred pol deviatou zaznamenali zemetrasenie. Malo magnitúdo okolo 5 a epicentrum lokalizovali v okrese Vranov nad Topľou.
Otrasy, ktoré trvali pár desiatok sekúnd, hlásili z miest a obcí okresov Prešov, Košice, Humenné, Poprad, Sabinov, Bardejov Humenné, Svidník, Snina, Michalovce, Sečovce, ale aj z Poľska, Ukrajiny a Maďarska.
Zemetrasenie a poistenie
V prípade, ak by zemetrasenie spôsobilo škody na majetku, je dobré tieto poškodenia zdokumentovať. Ako radí riaditeľa Slovenskej akadémie poisťovníctva Eva Stoklásová, poškodení by si mali skontrolovať svoje poistenie bývania, ak také majú. „Ide o to, či rozsah vášho poistenia obsahuje aj zemetrasenie,“ upozorňuje Stoklásová.
Zemetrasenie na východe Slovenska. Otrasy bolo cítiť vo viacerých mestách (foto)
Poistné podmienky zemetrasenie definujú ako otrasy zeme, no dôležitý je podľa odborníčky na poistenie stupeň otrasov podľa makroseizmickej stupnice (EMS-98). „Aj napriek tomu, že by ste to nespĺňali, poistnú udalosť nahláste. V konečnom dôsledku môže byť magnitúda vyššia ako odhadovaná,“ informuje Stoklásová.
Hrozný výbuch a potom sa nám všetko rúcalo pred očami, opísal starosta zemetrasenie na východe Slovenska (video+foto)
Napríklad, v Generali v zmysle všeobecných poistných podmienok sú škody spôsobené zemetrasením kryté od 6. stupňa (vrátane). Šiesty stupeň EMS 98 je charakterizovaný otrasmi, následkom ktorých dochádza k poškodeniu omietky, vlásočnicovým trhlinám, pohybu nábytku a prevráteniu niektorých predmetov. Silu otrasov, ktoré zasiahli východné Slovensko, bude posudzovať Slovenská akadémia vied. Na základe jej analýz určí stupeň otrasov podľa stupnice EMS 98 pre jednotlivé obce.
S ohľadom na naliehavosť a rozsah zemetrasenia sa poisťovňa Generali rozhodla pre proklientský krok a škody bude posudzovať v zrýchlenom režime na základe odbornej expertízy poisťovne. „Škody, ktoré budú na základe poskytnutej fotodokumentácie zo strany klientov zodpovedať popisu minimálne 6. stupňa EMS 98, teda bude na nich zjavné poškodenie omietky, praskliny na stenách a podobne, budeme klientom vyplácať v zrýchlenom konaní bez toho, aby sme čakali na výsledky analýz SAV,“ vysvetľuje riaditeľ likvidácie poistných udalostí Generali pre ČR a SR Jozef Hrdý.
Poistnú udalosť by poškodení, ktorí majú poistenie, mali čím skôr nahlásiť a pre odpratávanie, či opravy, by si mali vypýtať od poisťovne súhlas. Pre prípad, ak by ešte potrebovala škody obhliadnuť. „To, samozrejme, neplatí v prípade, ak by poškodenia ohrozovali život a zdravie, vtedy je odstraňovanie samozrejmosťou a súhlas nie je potrebný,“ dodala Stoklásová.
V zrýchlenom režime
Klienti Generali najčastejšie hlásia poškodenie omietky, rozsiahle praskliny na stenách, poškodenie obkladov, poškodený nábytok, rozbité alebo inak poškodené zariadenie domácnosti. Náhradu škody na majetku, ktoré spôsobí zemetrasenie vypláca poisťovňa svojim klientom z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Zemetrasenie je v Generali kryté už v základnom balíku poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, konkrétne v rámci živelných rizík.
V snahe urýchliť likvidáciu a následne vyplatenie poistných udalostí bude poisťovňa Generali pristupovať k škodám v zrýchlenom režime. „Menšie škody budeme likvidovať na základe poskytnutej fotodokumentácie prostredníctvom telefonickej likvidácie. V prípade väčších škôd, ktoré si vyžadujú obhliadku, budeme klientom poskytovať zálohu poistného plnenia, aby tak mohli čím skôr začať s opravami svojich domovov. Klienti, ktorí majú následkom zemetrasenia poškodenú statiku svojej nehnuteľnosti, môžu v rámci asistenčných služieb využiť náhradné ubytovanie,“ hovorí Hrdý.
Poistenie domu alebo bytu
Predstavte si akúkoľvek nepredvídateľnú udalosť, ktorej by ste sa určite chceli vyhnúť. Tie majú jednu vec spoločnú, a to je ich nepredvídateľnosť alebo náhodnosť. S náhodnými udalosťami prichádzajú náhodné výdavky. Ak sa chcete týmto výdavkom vyhnúť alebo ich aspoň obmedziť, preneste riziko na niekoho iného. Na to slúži poistenie, radí Národná banka Slovenska.
Ďapalovce po zemetrasení vyhlásili mimoriadnu situáciu, hasiči riešili aj odtrhnutú loď na Domaši, poškodené domy a možný únik (foto)
V prípade nečakaných udalostí poisťovňa za vás uhradí časť výdavkov, ktoré vzniknú. Samozrejme, nič nie je zadarmo, rovnako tak ani poistenie. Ak chcete riziko preniesť na poistiteľa, musíte mu za to zaplatiť či už formou jednorazového alebo pravidelného poistného. Poistné je suma, na ktorej sa vopred dohodnete a budete ju poistiteľovi uhrádzať.
Poistenie majetku, resp. nehnuteľnosti, patrí do kategórie tzv. neživotného poistenia. Nehnuteľnosť je ohrozená živelnými pohromami ako napríklad záplavy, potopy, požiare, víchrice či zemetrasenie.
Poistenie je vo väčšine prípadov dobrovoľné. Je na vás, či sa proti rizikám poistíte a rovnako sa môžete rozhodnúť, koľko ste za poistenie ochotní zaplatiť. Nečakané a náhodné udalosti sú neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás. Nemali by sme preto takéto riziko podceniť.