Standard & Poor’s 500 klesol o 0,1 %, Nasdaq oslabil tiež o 0,1 %, ale Dow Jones o 0,2 % posilnil.
Na akciový trh USA v závere týždňa negatívne vplývalo to, že veľké americké firmy zverejnili kvartále výsledky, ktoré podľa investorov neboli presvedčivé. Index Standard & Poor’s 500 klesol o 0,1 percenta na 2 472,10 bodu a uzavrel týždeň takmer na tej istej úrovni, na ktorej ho začal. Uprostred týždňa však index dosiahol rekordnú hodnotu. Technologický Nasdaq oslabil o 0,1 percenta na 6 374,68 bodu. Priemyselný index Dow Jones však stúpol o 0,2 percenta na 21 830,31 bodu, čo je jeho nové rekordné maximum.
Mierne viac ako polovica firiem v rámci indexu S&P 500 zverejnila zisky, ktoré dosiahli počas jari, a výsledky boli väčšinou povzbudzujúce. Očakávania však boli vysoké a niekoľko firiem, ktoré nenaplnili prognózy, evidovalo pokles cien svojich akcií. Napríklad spoločnosť Amazon zlacnela o 2,5 percenta. Klesli aj akcie reťazca kaviarní Starbucks, a to o 9,2 percenta. Tabakové firmy patrili v piatok k tým, ktoré oslabili najviac. Americká vláda totiž uviedla, že uvažuje o obmedzení množstva nikotínu v cigaretách, aby už nevyvolávali závislosť.
Objavujú sa pochybnosti o ďalších krokoch
Na trh vplývalo aj to, že americký Federálny rezervný systém v stredu potvrdil svoje úrokové sadzby na nezmenenej úrovni a ministerstvo obchodu USA v piatok informovalo, že hrubý domáci produkt krajiny v druhom štvrťroku posilnil o 2,6 percenta. Americkú ekonomiku podporil rast spotrebiteľských výdavkov a tempo jej rastu sa viac ako zdvojnásobilo oproti prvému štvrťroku, kedy posilnila o 1,2 percenta. Avšak najnovší neúspešný pokus amerického Senátu zmeniť zdravotnícky zákon vyvolal pochybnosti o tom, či sa zrealizuje daňová reforma alebo plán veľkých výdavkov na infraštruktúru.
Európskym akciový trhom sa v závere týždňa nedarilo. Index francúzskej burzy CAC 40 v piatok oslabil o 1,1 percenta, britský akciový index FTSE 100 si odpísal 1 percento a pohoršil si aj nemecký index DAX, ktorý uzavrel nižšie o 0,4 percenta.