Najväčšie zamestnávateľské organizácie na Slovensku opätovne kritizujú legislatívny proces v Národnej rade SR. Poukazujú na časté zmeny zákonov, ktoré samé o sebe vytvárajú čoraz väčšiu právnu neistotu, a negatívne tak vplývajú na podniky a ich fungovanie. Zároveň zásadným spôsobom zvyšujú daňovo-odvodové zaťaženie zamestnávateľov a budú mať výrazné negatívne dopady na domáce podniky.
Upadá kúpna sila
„V súčasnosti čelíme situácii, kedy nám dramaticky rastú náklady v dôsledku nárastu cien energií. Súčasne upadá kúpna sila zákazníkov a odberateľov pod ťarchou inflácie. V takomto, podnikateľsky nepriaznivom čase, sú v parlamente na programe opatrenia, ktoré majú naše fungovanie skomplikovať ešte viac,“ argumentujú zamestnávatelia s tým, že svoje výhrady adresovali v otvorenom liste aj premiérovi Eduardovi Hegerovi a predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi.
Daňové zaťaženie stúpne
Obzvlášť negatívne vnímajú podniky predovšetkým novelu zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorou sa má odvod trojnásobne zvýšiť, čo spôsobí, že daňové zaťaženie vybraných firiem stúpne až o takmer 10 %.
Briti musia očakávať zvýšenie dane, varoval minister Hunt. Chce tak napraviť škody po Trussovej
Problematické sú aj navrhované zmeny Zákonníka práce, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú cenu práce počas noci, víkendov či sviatkov.
Kontrola bločkov
Zamestnávatelia majú výhrady aj k novele Zákonníka práce, ktorá od budúceho roka počíta so zatvorením všetkých obchodov počas nedieľ a tiež aj k novele zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Tá má priniesť do praxe aplikáciu na kontrolu bločkov, ktorá firmy zaťaží len ďalšími povinnosťami bez pozitívneho vplyvu na ich podnikanie a otázneho vplyvu na hospodárenie štátu.
S návrhmi nesúhlasia
Zástupcovia zamestnávateľských zväzov zdôrazňujú, že organizácie s týmito návrhmi nesúhlasia nielen preto, lebo ich predkladatelia už mesiace obchádzajú pravidlá štandardného legislatívneho procesu, no predovšetkým pre rozsah a množstvo navrhovaných zmien, ktoré budú mať zásadné negatívne dopady na ich fungovanie.
Výdavkové limity nie sú prekážkou v prípade príchodu neočakávaného šoku, dlhová brzda nestačí
K väčšine návrhov stále neprebiehajú žiadne zásadné odborné diskusie. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov, Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácii priemyselných zväzov a dopravy, Americkej a obchodnej komore SR a IT Asociácii Slovenska tento postup kritizujú a žiadajú o stiahnutie návrhov.