Za posledné tri roky sa počet vydaných emisií podnikových dlhopisov zvýšil trojnásobne, zvýšený záujem je aj pri zabezpečených dlhopisoch.
Záujem o dlhopisy sa za posledné roky zvýšil. Z dostupných štatistík centrálneho depozitára vyplýva, že významne rastie najmä podiel podnikových dlhopisov. “Za posledné tri roky sa počet vydaných emisií podnikových dlhopisov zvýšil trojnásobne. Z celkového počtu dlhových emisií tvoria až 68 %,” povedal generálny riaditeľ Centrálneho depozitára cenných papierov SR Martin Wiedermann.
Zvýšený záujem depozitár eviduje aj pri zabezpečených dlhopisoch. Z pohľadu objemu vydaných emisií však podľa depozitára vidno dominantné postavenie štátnych dlhopisov. V roku 2017 tvorili až 88 % z celkového objemu vydaných dlhopisov. Pri vylúčení štátnych dlhopisov zo štatistík sú na vedúcich priečkach z pohľadu objemu podnikové dlhopisy (54 %) a zabezpečené dlhopisy (40 %).
Pomohli legislatívne zmeny
Okrem rastúcej ekonomiky majú významný podiel na oživení trhu s dlhopismi legislatívne zmeny. Medzi tie zásadnejšie patrí podľa Wiedermanna novela zákona o dlhopisoch z roku 2014. Tá si za cieľ vytýčila podporu nových, malých podnikov v perspektívnych odvetviach, podporujúcich konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky (tzv. startupov) a odstraňovanie bariér podnikania na kapitálovom trhu pri vydávaní emisií dlhopisov. Súčasťou novely boli aj zmeny úpravy emisných podmienok.
Druhou dôležitou zmenou bola novela zákona o bankách, kde hypotekárne záložné listy boli nahradené krytými dlhopismi. Dôležité bolo podľa Wiedermanna aj zadefinovanie kódu LEI v našom právnom poriadku.
Čaká sa ďalší rast
V najbližšom čase je možné podľa Wiedermanna očakávať ďalší rast záujmu. S predpokladaným nárastom ekonomiky a rozvojom podnikateľských aktivít, najmä v oblasti automotive, môže vzniknúť u podnikov dopyt po finančných nástrojoch ako spôsobu financovania rozšírenia ich kapacít. Súvisí to so skutočnosťou, že banky zvyčajne pri poskytnutí úveru vyžadujú od žiadateľa určité percento vlastných zdrojov. Preto financovanie prostredníctvom vydania podnikových dlhopisov, kde nie je potrebná finančná spoluúčasť emitenta, môže byť zaujímavým alternatívnym spôsobom získania finančných prostriedkov na rozvoj.
Ďalším impulzom na rozvoj trhu, tentokrát v oblasti dlhopisov vydávaných bankami, je zavedenie krytých dlhopisov, ktoré majú nahradiť hypotekárne záložné listy. Súčasne je potrebné naďalej zlepšovať investičné prostredie kapitálového trhu na Slovensku. Veľkú úlohu tu zohráva legislatívna úprava.