Záujem o životné poistenie detí rastie, rodičia menia názor hlavne pre pandémiu koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieťa, choroba,
U rodičov rástol záujem predovšetkým v kategórii životného poistenia detí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

O poistenie pre deti sa zaujíma 80 percent rodičov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti FinGO.sk. Ako povedal riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó, poistné nemusí predstavovať vysokú položku v rámci rodinného rozpočtu a môže stáť zhruba od 10 do 35 eur mesačne v závislosti od zvolených pripoistení a výšky poistných súm.

Životným poistením by však mal byť podľa neho krytý v prvom rade rodič a až potom dieťa. Otec a matka sú ekonomicky činní a zabezpečujú príjem rodine, preto ak z dôvodu vážnej choroby alebo úrazu prestanú zarábať, práve ich poistenie môže finančne pokryť túto nečakanú situáciu v rodine.

Pretrvávajú obavy z pandémie

Spoločnosť FinGO.sk v prieskume zisťovala aj to, aké dôvody väčšinou rodičov odrádzajú od poistenia pre deti.

„Podľa prieskumu medzi našimi sprostredkovateľmi má až polovica rodičov zlé predchádzajúce skúsenosti so životným poistením alebo sa im zdá poistenie pre deti zbytočné. 47 percent maklérov uviedlo aj to, že rodičia deťom namiesto poistenia radšej sporia a 36 percent rodičov neuzavrie poistenie dieťaťu preto, lebo nemajú financie na platenie poistného,” opísal Szabó.

Zvyšujúci sa záujem o životné poistenie evidujú aj niektoré poisťovne. Wüstenrot poisťovňa uviedla, že od konca júna 2020 do konca júna 2021 záujem o rizikové životné poistenie medziročne vzrástol o takmer 40 percent.

Pri porovnaní prvého polroka 2021 s prvými šiestimi mesiacmi ešte predpandemického roka 2019 je nárast záujmu viac ako 2,5-násobný. Analytička skupiny Wüstenrot Zuzana Adamcová skonštatovala, že časť verejnosti tak zrejme naďalej zdieľa obavy z pokračovania pandémie.

Vážne ochorenia si nevyberajú miesto ani čas

Výraznejšie nárasty záujmu o rizikové životné poistenie evidovali podľa Adamcovej už na jeseň minulého roku, kedy sa na Slovensku vo väčšej miere začala prejavovať britská mutácia COVID-19.

„Práve vtedy začal stúpať záujem v medziročnom porovnaní o desiatky percent. A je takmer nemožné v týchto nárastoch vidieť iné vážne dôvody ako COVID-19. Čísla záujmu za prvý polrok 2021 len potvrdzujú, že nešlo o jednorazový výkyv, ale o trvalejší trend,“ uviedla Adamcová.

Zo skúsenosti poisťovne Generali vyplýva, že práve v neľahkých časoch je zväčša poistenie to, čo si ľudia naopak skôr uzatvárajú, než rušia. Vážne ochorenia či úrazy si nevyberajú miesto ani čas, bez ohľadu na pandémiu.

„Práve poistením je možné v prípade určitých rizík eliminovať strach zo straty. Preto aj v čase finančnej krízy pristupuje veľa ľudí k uzatvoreniu poistenia, aby aspoň poistiteľné riziká eliminovali starosti, ktoré môžu nastať z viacerých dôvodov,“ skonštatovala hovorkyňa Generali Poisťovne Katarína Kukurová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína KukurováPatrik Szabo
Firmy a inštitúcie FinGO.skGenerali PoisťovňaWüstenrot poisťovňa