Zdanenie práce na Slovensku stále rastie a je vyššie ako v Únii, IFP navrhuje zmenu indexácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť, práca, Peugeot Citroën
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Zdanenie práce je na Slovensku vyššie ako v Európskej únii a v protiklade s priemerným vývojom v zahraničí dlhodobo rastie. V najnovšom komentári to uvádza Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií SR.

Hlavným dôvodom nárastu po roku 2013 nie je zmena legislatívy, ale tzv. tiché zdanenie. Spôsobuje ho pomalší rast daňovo odpočítateľných položiek v porovnaní s rastom miezd v ekonomike.

Potrebná je zmena indexácie

Zastaviť trend rastúceho zaťaženia môže podľa IFP prípadná zmena indexácie odpočítateľných položiek podľa priemernej mzdy, z ktorej by najviac získali najmenej zarábajúci.

Nový spôsob indexácie by navyše pomáhal tlmiť výkyvy hospodárskeho cyklu, zvyšujúcich čisté príjmy pracujúcich v zlých časoch a brzdiacich rast, keď je ekonomika na vrchole.

Vzďaľujeme sa od priemeru Únie

Zdanenie miezd na Slovensku od reformy v roku 2004 dlhodobo narastá pre zamestnancov s priemernou mzdou, aj pre nízkopríjmových zamestnancov. Pomer zaplatených daní a odvodov na celkovej cene práce sa tak po započítaní odvodov do druhého dôchodkového piliera naďalej vzďaľuje od priemeru EÚ a OECD, ktorý, naopak, pozvoľna klesá.

Výnimkou boli len roky 2009 a 2010, kedy sa dočasne zvýšila nezdaniteľná časť základu dane ako protikrízové opatrenie a rok 2020, kedy vplyvom trvalého zvýšenia nezdaniteľnej časti daňové zaťaženie práce kleslo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR