Zdieľanie peňazí s rodinou: Ako neporušiť zmluvné podmienky dohodnuté s bankou?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
kreditná karta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Život prináša mnohé nepredvídateľné situácie. To je hlavný dôvod, prečo ľudia zdieľajú svoje peniaze uložené v banke alebo na karte so svojimi najbližšími.

„Niet pochýb o tom, že úmysel je dobrý. Avšak spôsob, ktorý zvolia, nie je vždy správny,“ upozorňuje Zuzana Žiaranová z Tatra banky.

Plánujete aj vy zdieľať svoje financie s manželom/manželkou či deťmi? Možno nechtiac porušujete zmluvné podmienky dohodnuté s bankou a vystavujete sa nižšej ochrane pri prípadnom zneužití platobnej karty.

Ako správne zdieľať peniaze so svojou rodinou?

1. Pošlite okamžitú platbu

Ideálnym riešením, ako pomôcť manželke či deťom s úhradou nečakaného výdavku, je podľa Žiaranovej poslať im okamžitú platbu. Peniaze sú pripísané na účet vašich blízkych do niekoľkých sekúnd, a to kedykoľvek, aj počas víkendov a sviatkov.

2. Požiadajte o dodatkovú kreditnú kartu

Ako držiteľ hlavnej kreditnej karty môžete požiadať o dodatkovú kreditnú kartu pre svojho blízkeho, prípadne aj pre viacerých blízkych.

3. Pridajte disponenta na svojom účte

„Bežne sa s dispozičnými právami stretávame pri firemnom bankovníctve. Niektorí zamestnanci firmy sú tak oprávnení nakladať s bankovým účtom svojho zamestnávateľa. Uhrádzajú z neho faktúry, vyplácajú z neho mzdy, odosielajú zálohy na poistenie atď.,“ uvádza Žiaranová.

V rodinných financiách sa k disponovaniu s bežným účtom, ale aj sporiacim účtom, pristupuje najčastejšie v prípade manželov. Keď si hlavný živiteľ rodiny chce byť istý, že jeho rodina neostane bez financií v prípade závažnej udalosti, akou je napríklad dlhodobá hospitalizácia.

Zriadenie dispozičného práva k bežnému účtu nie je nijako náročné. Väčšinou stačí jedna spoločná návšteva pobočky majiteľa účtu a budúceho disponenta.

Pozor na to, kto má vašu kartu v digitálnej peňaženke

Dnes sú už bežne využívané platby prostredníctvom mobilu a hodiniek. Jednoducho pridáte svoju kartu do digitálnej peňaženky (Google Pay/Apple Pay) na svojom mobilnom zariadení a môžete začať nakupovať.

„Ako banka sa však čoraz častejšie stretávame s tým, že klienti svoju platobnú kartu pridávajú do digitálnej peňaženky svojho manžela, manželky či dieťaťa. Porušujú tak (zväčša nevedomky) zmluvné podmienky dohodnuté s bankou, čo môže mať negatívny dopad na posúdenie zodpovednosti držiteľa karty za zneužitie jeho platobnej karty,“ dodáva Žiaranová.

Držiteľ karty je totiž povinný chrániť kartu pred stratou, poškodením, zničením alebo zneužitím inou osobou. Kartu je oprávnený používať výlučne držiteľ karty, ktorému banka kartu vydala. Držiteľ karty je povinný znemožniť, resp. zabrániť používaniu karty inou osobou. Aj tieto informácie totiž nájde každý klient vo všeobecných obchodných podmienkach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Žiaranová
Firmy a inštitúcie Tatra banka