Ženy na Slovensku čelia nižším príjmom a prerušeniam kariéry, no aj napriek tomu dokážu ušetriť a investovať. Analytička Wood & Company Eva Sadovská uvádza, že ženy majú na bežných účtoch často vyššie sumy ako muži. Inflácia, ktorá v rokoch 2022 a 2023 lámala rekordy, podnietila záujem žien o investovanie ako nástroj na ochranu pred infláciou.
Rastúci záujem
V posledných rokoch je vidieť rastúci záujem žien o zhodnocovanie financií, čo sa prejavuje aj na odborných podujatiach, kde sa otázka „úspešné ženy“ a financie rieši čoraz častejšie.
Generácia Z má nad financiami lepšiu kontrolu ako staršie ročníky, uvedomuje si aj potrebu investícií
Napriek tomu, že ženy investujú opatrnejšie a preferujú dlhodobé nástroje, ich investičná gramotnosť a sebavedomie sú nižšie ako u mužov. Index investičnej gramotnosti ukázal, že v roku 2024 si v otázkach investovania neverilo 72,9 % žien, zatiaľ čo u mužov to bolo 59,6 %.
Ženy rozumejú inflácii a vzťahu výnos-riziko, no majú problémy s menovými kurzami a zloženým úročením.
Stratégia „Buy and Hold“
Svetové štúdie ukazujú, že ženy investujú zodpovednejšie a trpezlivejšie, no prehnaný strach z rizika ich často odrádza. Michal Kasana z Wood & Company odporúča ženám diverzifikovať portfólio medzi realitné fondy, dlhopisy, akcie a alternatívne investície.
Slovenky zaostávajú v investovaní, v Európe máme najmenší podiel investoriek
Zdôrazňuje dôležitosť stratégie „Buy and Hold“ a varuje pred unáhlenými rozhodnutiami. Pozitívnym trendom je rastúca ochota žien nechať si poradiť od odborníkov, čo môže prispieť k odomknutiu ich investičného potenciálu a pozitívne ovplyvniť celú ekonomiku.