Obchodné vojny, politické populizmy, roztrasené trhy a neisté dolárové základy. Juraj Karpiš, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), v rozhovore v podcaste SITA s názvom “Má to Filipa” nekompromisne pomenúva, čo sa deje v americkej aj globálnej ekonomike. Hovorí o tom, prečo centrálne banky nedokážu čarovať, ako sa zodpovedne pripraviť na recesiu – a čo by mali vedieť tí, ktorí dnes začínajú investovať.
Amerika ako rozvíjajúci sa trh? Bohužiaľ áno
Karpiš v rozhovore tvrdí, že Spojené štáty sa svojou ekonomickou politikou začínajú podobať na rozvíjajúce sa krajiny.

Podnikatelia na Slovensku čelia novej realite: Ako sa pripraviť na transakčnú daň? - ROZHOVOR
„Trump robí rozhodnutia, ktoré sú symptomatické pre krajiny ako Turecko či Venezuela. Rozbieha obchodné vojny, tlačí na centrálnu banku, uvaľuje clo aj na ostrovy s tučniakmi,“ komentuje ironicky Karpiš a obavy má najmä z toho, že tieto kroky nie sú výsledkom nepochopenia, ale politickej stratégie.
Podľa Karpiša sa Trump obklopil poradcami, ktorí mu jeho nápady nielen nevyvracajú, ale ich aktívne presadzujú a výsledkom je útek kapitálu z USA, pád dolára a rast napätia na svetových trhoch.
Centrálne banky s vybitým arzenálom
Americký Fed je podľa Karpiša pod extrémnym tlakom. „Znižovanie úrokov len preto, že si to želá prezident, by bol signál paniky a trhy by mohli zareagovať ešte horšie,“ varuje a poukazuje na to, že po veľkej finančnej kríze v roku 2008 sa najväčšie prepady trhov dostavili práve po znížení sadzieb – nie pred nimi. Aj preto si Karpiš nemyslí, že teraz je čas robiť „veľké stávky“, naopak, odporúča trpezlivosť, disciplínu a diverzifikáciu.
Zlaté pravidlá pre investorov
Ako „finančný hygienik“, ako sa Karpiš sám s úsmevom nazýva, neodporúča špekulovať, ale držať sa plánov. „Človek, ktorý má portfólio rozdelené medzi akcie, nehnuteľnosti, zlato a rezervu, je v pohode,“ tvrdí. Zlato podľa neho nie je len poistka pred infláciou – ale aj únikový nástroj, ak sa svet naozaj zblázni. „Ja dúfam, že ho nebudem musieť nikdy použiť ako výmenný prostriedok pri úteku z krajiny, ale človek nikdy nevie,“ hovorí Karpiš s typickým čiernym humorom.
Začínate investovať? Nesnažte sa byť génius
Karpiš ponúka praktické rady aj pre úplných začiatočníkov:
- najprv si vytvorte finančnú rezervu (aspoň polročné výdavky),
- potom si založte účet u dôveryhodného brokera,
- a nakoniec si nastavte pravidelný investičný plán do ETF fondov.
„Nemáme luxus byť len v eurách. Euro je zlá mena. Musíme si pomáhať – a diverzifikovať,“ pripomína autor knihy Zlé peniaze.
Nečasujte trh. Nepanikárte. Držte sa plánu.
V závere rozhovoru zaznieva jednoduché, ale o to dôležitejšie posolstvo:
Nepokúšajte sa trh prekabátiť, neinvestujte podľa tlačoviek a nikdy, nikdy si nemyslite, že práve vy ste ten, kto vždy trafí dno.
Čo sa dozviete, ak si pozriete celý videorozhovor:
- prečo je súčasná politika USA nebezpečná nielen pre Ameriku, ale aj pre svet
- či sa dolár môže prestať používať ako rezervná mena
- ako reálne ohrozuje finančný systém pokles hodnoty amerických štátnych dlhopisov
- aké sú limity centrálnych bánk a prečo zníženie sadzieb nemusí pomôcť
- ako si má bežný človek nastaviť portfólio bez toho, aby sa zbláznil z trhov
- prečo by si mal mať každý investor zlato
- čo by mal urobiť úplný začiatočník a prečo je dnes skvelý čas začať
- ako pristupovať k riziku v období neistoty – s rozumom, nie s očami na grafe