Zníženie príspevku do druhého piliera spôsobí nižšie dôchodky, odborníci odporúčajú alternatívnu formu sporenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šetrenie na dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zníženie výšky príspevku do druhého piliera na 4 % spôsobí nižší mesačný dôchodok o desiatky eur. Dôchodkové sporenie podľa produktového manažéra Tatra banky Pavla Ďurkoviča sa dá prirovnať k behu na dlhé trate.

Sporiteľov podľa jeho slov občas potrápia isté situácie, ale so správne zvolenou prípravou dokážu čeliť a úspešne dosiahnuť svoju vytúženú nasporenú sumu.

Prekážky pri šetrení

Komplikácie pri šetrení sa môžu vyskytnúť na strane sporiteľa, kedy mu počas náročnejších mesiacov neostanú peniaze nazvyš, ktoré by chcel odložiť na svoj budúci dôchodok. Prekážky môžu prísť aj zo strany štátu, ktorý stanovuje pravidlá sporenia v druhom a treťom pilieri.

Jednou takou prekážkou, ktorú hodili sporiteľom pod nohy počas behu, je zníženie výšky príspevku do druhého piliera z 5,5 % na 4 %. Tento pokles spôsobí, že v cieli budú mať nasporenú nižšiu sumu, ako tú, ktorú pôvodne očakávali. Konkrétna výška tejto straty bude závisieť od veku a príjmu konkrétneho sporiteľa,“ vysvetľuje produktový manažér Tatra banky Pavol Ďurkovič.

Napríklad ak 25-ročný muž zarába 1 400 eur v hrubom a odvody zo svojej mzdy posiela do indexového fondu druhého piliera, za predpokladu nezmenenej výšky odvodov do daného piliera, bude mať v starobe mesačný dôchodok nižší o 88 eur oproti tomu, ako mohol mať pri pôvodnej výške odvodov.

Tretí pilier

Ďurkovič napriek tomu tvrdí, že dlhodobé sporenie a zhodnocovanie peňazí v druhom pilieri sa stále oplatí, pretože prináša klientom nesporné výhody v podobe zhodnotenia úspor, lepšieho dôchodku a dediteľnosti celých dôchodkových úspor.

V prípade, že chcú stabilnejšie sporenie, odporúča im tretí pilier.

V prípade druhého piliera platí, že jeho váha opäť poklesla a sporitelia, ktorí preferujú dlhodobé úspory na dôchodok, by mali hľadať alternatívne formy sporenia. Najmä preto, že prvý pilier bude čeliť už za pár dekád obrovským deficitom. To môže znamenať znižovanie dôchodkov z prvého piliera. Inou alternatívou môže byť Európsky dôchodok, tretí pilier, či rôzne iné investičné nástroje,“ uviedol analytik z INESS Radovan Ďurana.

Koncept Comfort life

Tatra banka podľa Pavla Ďurkoviča zhodnocuje úspory klientov v koncepte Comfort life, kde nasporená suma je počas celej doby sporenia dedičná.

Keď vznikne nárok na dôchodok, časť nasporenej sumy si sporiteľ môže vybrať v hotovosti a zvyšok úspor spolu s úsporami z II. piliera vylepší jeho základný štátny dôchodok z I. piliera.

Pri tomto type dôchodku si podľa odborníka vie každý záujemca všetky parametre nastaviť sám, a nie sú ovplyvniteľné rozhodnutím štátu. Suma, ktorú si mesačne sporí, je tak plne na jeho vlastnom rozhodnutí a môže ju kedykoľvek a bezplatne zmeniť.

Ďalšie výhody tretieho piliera

Ak si príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie zvýši, zvýši sa aj odhad nasporenej sumy a o to lepší doplnkový dôchodok môžete očakávať.

Sporiteľ môže podľa Ďurkoviča využiť aj ďalšie výhody III. piliera, napríklad získať príspevok zamestnávateľa alebo uplatniť si daňovú úľavu a ušetriť na daniach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radovan Ďurana
Firmy a inštitúcie INESSTatra banka