Zníženie ratingu Slovenska odráža podľa analytikov oslabenie inštitúcií a právneho štátu, ako aj politickú nestabilitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Ratingová agentúra Moody’s v piatok znížila Slovensku úverový rating z úrovne A2 s negatívnym výhľadom na A3 so stabilným výhľadom. Tento krok dostal Slovensko na úroveň hodnotenia agentúrou Fitch a o dve známky pod hodnotenie od S&P. Analytici upozorňujú, že jednou z hlavných príčin zníženia ratingu je oslabenie inštitúcií a právneho štátu, polarizácia a politická nestabilita.

    Ako uviedla agentúra Moody’s vo svojom hodnotení, komplexný reformný program v oblasti súdnictva a médií oslabí systém bŕzd a protiváh v krajine, čím sa zosilní zhoršujúci sa trend, ktorý už bol zachytený v ukazovateľoch správy vecí verejných. Zároveň varuje pred problémami súvisiacimi so zmenami v oblasti trestného zákonníka, NAKA a Špeciálnej prokuratúry.

    Analytici Slovenskej sporiteľne Matej Horňák a Marián Kočiš zdôrazňujú, že zníženie ratingu nie je prekvapením vzhľadom na dlhodobé obavy o kvalitu inštitúcií a dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Kočiš doplnil, že agentúra mala na Slovensko už dlhšie negatívny výhľad, čo sa teraz zhmotnilo v podobe zníženia ratingu.

    Analytik ČSOB Marek Gábriš pripomína, že najvyššie hodnotenie Slovensko dosiahlo v lete 2008, keď krajina smerovala do Eurozóny. Súčasná známka Moody’s je tak najhoršia od roku 2003, teda pred vstupom do EÚ. Aktuálne zníženie ratingu môže podľa Gábriša znamenať drahšie financovanie štátneho dlhu na finančných trhoch a následné dopady na úverové podmienky pre podniky a domácnosti.

    Agentúra Moody’s vyjadrila obavy aj o trajektóriu verejného dlhu Slovenska v súvislosti s politickým cyklom a starnutím populácie. Analytici varujú pred rizikom, že bez aktívneho riešenia týchto problémov sa môžu v budúcnosti očakávať ešte väčšie problémy s financovaním.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Marek GábrišMarián KočišMatej Horňák
    Firmy a inštitúcie: ČSOB Československá obchodná bankaMedzinárodná ratingová agentúra FitchMoody'sSlovenská sporiteľňa