NBS predpokladá, že slovenská ekonomika v budúcom roku porastie o 4,8 %, IFP očakáva rast o 4,5 %.
Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá, že slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 4 %, v budúcom roku by sa rast mal zrýchliť na 4,8 %. Ako ďalej na utorkovej tlačovej konferencii uviedol viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, oproti predošlej prognóze to pri raste ekonomiky na tento rok znamená zníženie o 0,2 percentuálneho bodu. Pre rok 2019 to je zvýšenie oproti predošlej prognóze o 0,1 percentuálneho bodu. Pre rok 2020 ostal odhad rastu na úrovni 4 %.
Ekonomika v prvom štvrťroku vykázala podľa Ódora silný investičný dopyt a stabilný rast spotreby podporený trhom práce. Taktiež bol zaznamenaný slabší zahraničný dopyt, ako aj rozširovanie produkčných kapacít v automobilovom priemysle. Slabší začiatok roka by už nemal podľa neho pokračovať. V nasledujúcich štvrťrokoch 2018 sa očakáva silnejšia dynamika HDP podporená exportom a investíciami.
Rast miezd sa priblíži k 6 %
Priemerná nominálna mzda by v tomto roku mala podľa aktuálnych odhadov centrálnej banky vzrásť o 5,8 %, čo je rast oproti predošlej prognóze o 0,4 percentuálneho bodu. V budúcom roku by to malo byť zvýšenie miezd o 5,8 %, čo je zvýšenie odhadu o 0,2 percentuálneho bodu. V roku 2020 centrálna banka očakáva rast priemernej nominálnej mzdy na úrovni 5,6 %, čo je zvýšenie odhadu o 0,2 percentuálneho bodu. Dôvodom rastu miezd je podľa Ódora rastúca nerovnováha na trhu práce, rast ekonomiky, ale zároveň aj nedostatočná ponuka pracovných síl. Taktiež jedným z dôvodov rastu miezd je aj silná dynamika vo verejnom sektore.
Zamestnanosť podľa centrálnej banky solídne rastie, ale postupne spomaľuje. Na trhu je totiž podľa Ódora nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Nezamestnanosť v prvom kvartáli podľa neho klesla vďaka rastu zamestnanosti a poklesu počtu ekonomicky aktívnych osôb, vývoj druhého kvartálu bude pravdepodobne podľa centrálnej banky horší. Odhad rastu zamestnanosti na tento rok ostal oproti pôvodnej prognóze na nezmenenej úrovni 1,8 %. V budúcom roku očakáva centrálna banka rast o 1,2 %, čo je taktiež bez zmeny v odhadoch. Pre rok 2020 sa odhad znížil o 0,1 percentuálneho bodu na 1 %.
Inflácia by sa mala podľa NBS zrýchliť nad 2 %. Pre tento rok by sa ceny mali zvýšiť o 2,6 %, čo oproti predošlej prognóze znamená nárast o 0,3 percentuálneho bodu. V roku 2019 by inflácia mala dosiahnuť 2,3 %, čo je zvýšenie odhadu o 0,1 percentuálneho bodu. V roku 2020 by to malo byť 2,4 % pri navýšení o 0,2 percentuálneho bodu.
Nové prognózy zverejnil aj IFP
Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií odhaduje, že výkon slovenskej ekonomiky sa v tomto roku zvýši o 4,1 % a budúci rok dosiahne 4,5 %. V rokoch 2020 a 2021 ekonomický rast zvoľní na 3,9 %, resp. na 3,3 %. Oproti januárovej prognóze nastali len mierne zmeny. Odhad rastu ekonomiky na tento rok inštitút skorigoval o 0,1 percentuálneho bodu. Odhad na budúci rok a rok 2020 ostal nezmenený a pre rok 2021 inštitút znížil rast ekonomiky o 0,1 percentuálneho bodu.
Zdrojom tohtoročného rastu bude najmä spotreba domácností a súkromné investície. Export bude počas roka ťažiť z produkcie nových modelov vo Volkswagene, nábeh výroby Jaguar Land Rover ku koncu roka ovplyvní tohtoročné čísla podľa inštitútu iba minimálne. Tvorba investícií v budúcom roku mierne spomalí pre dokončenie nových kapacít v automobilkách. Efekt nabiehania novej automobilovej výroby bude postupne v ďalších rokoch odznievať a aj samotný zahraničný dopyt pribrzdí k hranici svojho dlhodobého potenciálu. Inštitút zároveň očakáva aj mierne spomalenie domácej spotreby a investícií.
Inflácia v tomto roku bude rýchlejšia
Ceny v tomto roku stúpnu o 2,5 %, čo oproti januárovej prognóze znamená navýšenie o 0,5 percentuálneho bodu. V nasledujúcom roku inflácia zvoľní na 2,3 %, keď vyprchá impulz do rastu cien potravín. Oproti januárovej prognóze inštitút navýšil budúcoročnú infláciu o 0,3 percentuálneho bodu. Na základe vývoja cien energetických komodít na svetových trhoch a vývoja future kontraktov inštitút očakáva mierne zvýšenie regulovaných cien energií. V strednodobom horizonte potiahne rast cien služieb celkovú infláciu k úrovniam okolo 2,5 %.