Slovensko má len dvanásť platobných terminálov na tisíc obyvateľov a spolu s Nemeckom sa v rebríčku európskych krajín umiestnilo na posledných dvoch miestach. To znamená, že platiť bez hotovosti v peňaženke môže byť pre zákazníka problém.
Naopak, Grécko má 72 terminálov a Španielsko 46 terminálov na tisíc obyvateľov. Vyplýva to z údajov spoločností Global Payments a Mastercard.
Susedné Česko je na tom v porovnaní so Slovenskom podľa dát podstatne lepšie. Radí sa v počte terminálov k európskemu priemeru, čo je približne 27 zariadení na tisíc obyvateľov. Rovnako sú na tom Poliaci a Chorváti. V Maďarsku sa približujú s 22 terminálmi k európskemu priemeru.
Kartou platí väčšina
Ako ďalej uviedol generálny riaditeľ Mastercard Česká republika a Slovensko Michal Čarný, platobná karta je v súčasnosti primárnou metódou platenia pre väčšinu slovenskej populácie. Kartou vlani vykonali už 59 % všetkých transakcií.
Pandémia rozprúdila záujem o bezhotovostné platby, doba “cashu“ sa však podľa odborníčky tak skoro neskončí
„Mohlo by to byť až 75 %, keby v 16 % prípadov zákazníci nenarážali na nemožnosť platiť kartou u obchodníkov. Avšak aj toto číslo sa za posledných päť rokov výrazne zmenšilo,” hovorí Čarný. Dokonca nemožnosť platiť kartou od nákupu odradí podľa neho rovné dve tretiny držiteľov kariet.
Výhoda pre turistov
V celej južnej Európe sú platobné terminály veľmi populárne. Výrazne vyššie množstvo terminálov súvisí najmä s miestnou politikou obchodníkov, ktorí žijú z cestovného ruchu.
„V krajinách ako Grécko, Španielsko či Taliansko majú obchodníci hneď niekoľko terminálov od rôznych poskytovateľov. Ich dostupnosť je totiž jednoznačnou výhodou najmä pre turistov,“ hovorí obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč.