Slovenská minimálna mzda sa od januára 2025 zvýši na 816 eur mesačne, čo predstavuje najvyššie jednorazové navýšenie za posledných päť rokov. Vláda si od tohto opatrenia sľubuje zmiernenie chudoby a zlepšenie finančnej situácie pracujúcich.
Zamestnávatelia však vyjadrujú obavy o konkurencieschopnosť slovenských firiem v dôsledku zvýšených nákladov.
Dopady na podnikanie
„Najviac sa to bude týkať menších podnikov v pohostinstve, maloobchode alebo službách, kde pracuje veľký počet ľudí s minimálnou mzdou,“ uviedol Ondřej Makeš z Bibby Financial Services.
Priemerná mesačná mzda na Slovensku dosiahla 1 484 eur, tempo rastu sa však spomalilo - VIDEO
Zvýšenie minimálnej mzdy na 57 % priemernej mzdy v roku 2025 bude podľa aktuálneho návrhu zákona pokračovať, pričom v roku 2026 má dosiahnuť 60 %, čo predstavuje minimálnu mzdu na úrovni viac ako 900 eur.
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy upozorňuje, že rast miezd spolu s príplatkami za nočné zmeny je pre zamestnávateľov neúnosný a znižuje konkurencieschopnosť. Podľa asociácie táto zmena bude mať dopad na podnikanie vo výške 110 miliónov eur.
Krok je súčasťou napĺňania európskej smernice
Minister práce Erik Tomáš však zdôrazňuje, že tento krok je súčasťou napĺňania európskej smernice požadujúcej primeranú minimálnu mzdu.
Trinásty dôchodok je štedré a spravodlivé opatrenie, hovorí minister Erik Tomáš - ROZHOVOR
Zatiaľ čo zvýšenie minimálnej mzdy má prispieť k boju proti chudobe, o čom svedčia aj dáta ministerstva práce, kde približne 140 tisíc ľudí poberá minimálnu mzdu, zamestnávatelia upozorňujú na negatívny dopad na slovenské hospodárstvo.
Podiel minimálnej a priemernej mzdy na Slovensku je podľa asociácie zamestnávateľov už teraz nadpriemerný v porovnaní s inými európskymi krajinami, ako je Česko či Maďarsko.