Na Slovensku sme pri úrokových sadzbách v uplynulých rokoch poznali len pokles. A to oveľa výraznejší ako v zahraničí. Aktuálbe je to však už minulosť a úrokové sadzby začali rásť.
Rast úrokových sadzieb
Úrokové sadzby majú podľa Národnej banky Slovenska v ekonomike dôležitú úlohu. Keď sú nízke, podporujú ekonomický rast a vytváranie pracovných miest.
Naopak, vyššie úrokové sadzby pomáhajú bojovať proti inflácii. „Pre nás všetkých je lepšie, aby bola inflácia pod kontrolou a aby ekonomika bola stabilná,“ konštatuje centrálna banka.
Kto sa bojí ďalšieho rastu úrokových sadzieb, nech staví na dlhšiu fixáciu, aby splátka zostala čo najdlhšie rovnaká. Naopak, kto očakáva pokles úrokov, staví na kratšiu fixáciu.
Môže mať šťastie a o rok či dva už môže získať lepšiu úrokovú sadzbu. „Ale má aj väčšie riziko, že na tom prerobí a pri najbližšej refixácii dostane úrokovú sadzbu ešte oveľa vyššiu,“ upozorňuje národná banka.
Refinancovanie nevýhodných úverov
No ak už dnes máme vysoké splátky, nie je podľa NBS priestor pokúšať šťastie. V takom prípade môže byť lepšie staviť „na istotu“, čiže na dlhú fixáciu.
Navyše, ak by sa neskôr objavila výhodnejšia ponuka, aj pri dlhšej fixácii máme možnosť za istý poplatok úver predčasne refinancovať s touto nižšou sadzbou.
Tvorba finančnej rezervy
Ak už dopredu tušíme, že s vyššími splátkami budeme mať problém, treba podľa národnej banky využiť čas a pripraviť sa. V prvom rade sa treba vyhnúť ďalšiemu navyšovaniu dlhov.
Zvlášť, pokiaľ ide o spotrebiteľské úvery na kúpu vecí, bez ktorých sa dočasne vieme zaobísť. V druhom rade si potrebujeme vytvoriť rezervy.
Tie môžu mať rôzne podoby. Bežnou rezervou sú peniaze uložené na účte alebo v nejakom type investícií. „Je dobré sledovať svoje výdavky, najmä pri zvýšenej inflácii. V prípade potreby ich treba včas upraviť, aby sme predišli finančným ťažkostiam,“ dodala NBS.