Vojna na Ukrajine: Rusi predložili svoje požiadavky, v postupe ich brzdia problémy a v Donbase majú aj žoldnierov (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine,
Foto: SITA/AP.

Na východe Ukrajiny naďalej pokračujú rozsiahle boje medzi ukrajinskou armádou a ruskými okupantmi. Tí sa podľa spravodajského webu BBC nachádzajú pozdĺž približne 480 kilometrov dlhej frontovej línie. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že ukrajinskí obrancovia držia spomenutú líniu. Podnikli dokonca protiútoky a naspäť dobyli mesto Marjinka v Doneckej oblasti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Britské ministerstvo obrany obvinilo Rusko z „nerozlišujúcich útokov“ v prístavnom meste Mariupoľ. Ruské ministerstvo obrany v stredu opäť vyzvalo ukrajinských vojakov nachádzajúcich sa v mariupoľskej oceliarni Azovstal, aby zložili zbrane. Ani jeden ukrajinský vojak v utorok takúto ponuku neprijal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ruská armáda vrhá do boja všetko, čo má, pričom väčšina jej bojaschopných síl sa teraz sústreďuje na Ukrajine a tesne za hranicami v Rusku. „Vyhnali takmer každého schopného bojovať proti Ukrajine,“ povedal vo svojom nočnom videopríhovore k národu.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ruská armáda v priebehu utorka poslala do boja na Ukrajine ďalšie dve bojové jednotky, známe ako práporové taktické skupiny. Tvrdí to nemenovaný popredný predstaviteľ americkej obrany.

Rusko podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova predložilo Ukrajine návrh dokumentu, ktorý načrtáva požiadavky Moskvy v rámci mierových rokovaní, a teraz čaká na odpoveď Kyjeva. Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi v stredu povedal, že Rusko odovzdalo Ukrajine návrh dokumentu obsahujúci „úplne jasné, vypracované formulácie“ a teraz „je lopta na ich strane ihriska, čakáme na odpoveď“.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.

20:23 Americká ministerka financií Janet Yellenová, šéf ukrajinského rezortu financií Serhij Marčenko a ich rezortní partneri z niekoľkých krajín, ako aj guvernéri niektorých centrálnych bánk, odišli počas stretnutia G20 vo Washingtone z miestnosti, keď začal hovoriť zástupca Ruska. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa oboznámeného so stretnutím, ktoré nebolo verejné. Niektorí ministri a guvernéri centrálnych bánk, ktorí sa zúčastnili na podujatí virtuálne, si počas vystúpenia ruského predstaviteľa vypli kamery.

Incident sa stal v čase jarných stretnutí Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, na ktorých sa stretávajú finanční predstavitelia, aby riešili najpálčivejšie problémy sveta. Hlavnou témou sú následky ruskej vojny na Ukrajine. Americký prezident Joe Biden sa vyjadril, že by Rusko už nemalo zostať členom skupiny najväčších ekonomík sveta združených v G20.

20:05 Sankcionovaný ruský oligarcha Oleg Tiňkov odsúdil „masaker“ Moskvy na Ukrajine a vyzval Západ, aby pomohol ukončiť „šialenú vojnu“. Ako referuje spravodajský web BBC, učinil tak prostredníctvom Instagramu.

„Nevidím nikoho, kto by ťažil z tejto šialenej vojny! Umierajú nevinní ľudia a vojaci,“ napísal 54-ročný Tiňkov v ruštine. Proti vojne je podľa neho aj 90 % jeho ruských spoluobčanov. „Zvyšných 10 percent sú blázni,“ dodal.

19:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je podľa svojich slov pripravený vymeniť ruských zajatcov za bezpečný prechod pre civilistov a ukrajinských vojakov z Mariupoľa na juhu Ukrajiny.

19:38 Nemecko zastaví dovoz ropy z Ruska do konca roka. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že do leta obmedzia ropu na polovicu a do konca roka bude na nule.

18:32 Rusko tvrdí, že otestovalo jeho novú medzikontinentálnu balistickú raketu Sarmat. Strelu odpálili z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti a podľa ozbrojených síl zasiahla svoj cieľ na Kamčatke na ruskom Ďalekom východe.

Prezident Vladimir Putin sa vyjadril, že test poskytne podnet na zamyslenie pre tých, ktorí sa snažia ohroziť Rusko. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

18:00 Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba požiadal Bulharsko, aby sa pripojilo k medzinárodnému úsiliu a podporilo Ukrajinu s vojenskou pomocou.

„Bulharská vláda a parlament dobre vedia, aké sú ukrajinské požiadavky. … Keď bojujete vo vojne, potrebujete všetko od nábojov po stíhačky. Všetkým členským štátom NATO sme dali rovnaký zoznam,“ povedal v stredu Kuleba po stretnutiach s bulharskými predstaviteľmi.

17:07 Od vypuknutia ruskej vojny na Ukrajine doteraz už takmer 2-tisíc lekárov z celého sveta ponúklo svoju dobrovoľnú pracovnú činnosť v krajine. Na mikroblogovacej sieti Twitter to uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že ponuky pomáhať Ukrajine počas vojny zahraniční lekári posielajú na ukrajinský rezort zdravotníctva. Od začiatku ruskej agresie sa totiž objavil veľký počet správ o zabitých alebo zranených civilistoch, ktorí sa stali terčom útokov. Informuje o tom portál news.sky.com.

16:38 Mesto Trnava poslalo do partnerského ukrajinského mesta Charkov kamión s potravinami, hygienickými potrebami a zdravotníckym materiálom za takmer 25-tisíc eur. Humanitárna pomoc prišla do vojnou ťažko skúšaného mesta na Veľkú noc. Informovala o tom trnavská radnica. O pomoci „od sesterského mesta Trnava“ informuje aj webová stránka Charkova. Mestu pomáhajú aj Košice, Brno, nemecký Norimberg a ďalšie partnerské mestá.

Podľa primátora Petra Bročku budú nasledovať ďalšie kamióny takejto pomoci. „Vždy, keď do Charkova dorazí jeden kamión, vyšleme ďalší. Keď budeme mať tento systém pomoci po logistickej stránke stabilizovaný, máme v úmysle vyhlásiť verejnú zbierku, ak by chceli konkrétnymi vecami prispieť aj dobrovoľníci z radov občanov,“ dodal Bročka. V Trnave už podľa neho našlo dočasný domov viacero žien, detí a seniorov z partnerského mesta.

Predstavitelia Trnavy a Charkova podpísali partnerskú dohodu o spolupráci v roku 2013. Na základe tejto dohody mali mestá rozvíjať spoluprácu v oblasti kultúry, vzdelávania, športu, cestovného ruchu, obchodu a v iných oblastiach spoločenského a hospodárskeho života.

16:05 Ruská agresia proti Ukrajine je „porovnateľná s najtemnejšími stránkami v našej európskej histórii“, povedal predseda belgickej vlády Alexander De Croo. Na stretnutí s členmi vlády premiér uviedol, že Belgicko a Holandsko „zabezpečia, že všetko bude zdokumentované“.

De Croo sa vyjadril, že „v prípade vojnových zločinov nemôže byť beztrestnosť“. Belgická vláda bude podporovať Medzinárodný trestný súd (ICC) v jeho prešetrovaní podozrení z vojnových zločinov spáchaných Ruskom a snaží sa vyslať na Ukrajinu expertov z oblasti súdneho lekárstva. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ukrajina, Rusko, Buča, útok, invázia, vojna
Ľudia stoja pri masovom hrobe v Buči. Foto: SITA/AP

15:37 Rusko prostredníctvom bilaterálnych diplomatických kanálov varovalo Švédsko a Fínsko pred následkami ich pripojenia sa k Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). 

Vyjadrila sa tak hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. Televízii Rossija 24 povedala, že tieto škandinávske krajiny sa nebudú mať čomu čudovať, pretože „o všetkom boli informovaní, k čomu to povedie“.

15:35 Estónsko zakázalo verejné zhromaždenia s ruskými vlajkami a vojenskými symbolmi počas osláv Dňa víťazstva 9. mája. 

Tento sviatok pripomínajúci koniec druhej svetovej vojny sa v Estónsku tradične oslavuje, pretože tam žije početná ruská menšina. „Estónsky štát bol doteraz tolerantný voči podujatiam počas 9. mája, ale terajšie ruské aktivity na Ukrajine bránia verejným zhromaždeniam v Estónsku na vyjadrenie podpory agresívnemu štátu a vystavovaniu vojnových symbolov,“ uviedol v stredu šéf estónskej polície a pohraničnej stráže Elmar Vaher.

Estónska polícia konštatovala, že pripomínať si tých, ktorí boli zabití počas druhej svetovej vojny, nie je zakázané, ale „nemá sa to zneužívať na vyvolávanie násilia a nenávisti medzi ľuďmi“. K zakázaným symbolom patria vlajky Sovietskeho zväzu a Ruska, vojenských uniforiem ZSSR a čierno-oranžová Stuha svätého Juraja, ktorú nosia v Rusku na pripomenutie si víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Zákaz v estónskom hlavnom meste Tallinn a v jeho okolí platí do 10. mája.

15:26 Nemecko sa rozhodlo nezverejňovať všetky podrobnosti o zbraniach, ktoré poslalo na Ukrajinu.

Po rokovaniach s jej lotyšským rezortným kolegom v Rige to povedala nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková. Nemecko doručilo protitankové strely, protilietadlové rakety Stinger a ďalšie veci, ale Berlín o tom nehovoril verejne, aby sa tieto dodávky uskutočnili rýchlo, vysvetlila šéfka nemeckej diplomacie.

Ako tiež podľa portálu BBC povedala, jej krajina pomôže ukrajinským silám udržiavať pokročilé zbraňové systémy, ktoré dostali od Nemecka a jeho spojencov, ako aj vycvičiť vojakov na ich používanie. Ukrajina vyzýva jej spojencov, aby jej poskytli ďalšiu vojenskú pomoc po tom, čo ruské sily spustili novú ofenzívu vo východoukrajinskom regióne Donbas.

14:53 Moskva podľa hovorcu Kremľa predložila Ukrajine svoje požiadavky v rámci mierových rokovaní.

Dimitrij Peskov
Dimitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. Foto: SITA/AP

14:18 Ruská armáda od začiatku vojny na Ukrajine, ktorú rozpútala 24. februára, podľa ukrajinskej strany prišla už o 20 900 vojakov. Podľa Kyjeva ukrajinské ozbrojené sily zároveň zničili 2 087 ruských obrnených transportérov. Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý však poznamenáva, že tieto údaje nedokáže nezávisle overiť.

13:56 Starosta obliehaného juhoukrajinského mesta Mariupoľ na pobreží Azovského mora vyzýva obyvateľov, aby opustili mesto.

Vadim Bojčenko v stredu apeloval na ľudí, ktorí už z Mariupoľa odišli, aby kontaktovali príbuzných, ktorí sú stále v meste, a vyzvali ich na evakuáciu. Mariupoľ, ktorý mal pred vojnou viac ako 400-tisíc obyvateľov, už podľa neho opustilo zhruba 200-tisíc ľudí. „Nebojte sa a evakuujte sa do Zaporižžie, kde môžete dostať všetku pomoc, ktorú potrebujete – jedlo, lieky, základné veci… A hlavné je, že budete v bezpečí,“ napísal vo vyhlásení, ktoré zverejnila mestská rada.

Bojčenko uviedol, že na evakuáciu použijú autobusy a ľudia budú môcť nastúpiť na troch miestach. Jedno z nich bude v blízkosti oceliarne Azovstal, ktorá sa stala poslednou pevnosťou ukrajinských síl v meste. Mariupoľ je pre Rusko strategickým cieľom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že v meste mohlo byť v dôsledku ruského bombardovania zabitých až 20-tisíc ľudí a neznámy počet obyvateľov násilne previezli na ruské územie.

13:45 História nezabudne na vojnové zločiny spáchané na Ukrajine. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to uviedol predseda Európskej radyCharles Michel, ktorý v stredu pricestoval na Ukrajinu. „Bez spravodlivosti nemôže byť mier,“ napísal politik k fotografiám, na ktorých je v obci Boroďanka. Na svojej webstránke o tom informuje televízia CNN. Rusko popiera, že by sa na Ukrajine dopustilo vojnových zločinov a tvrdí, že jeho sily sa nezameriavajú na civilistov. Novinári zo CNN, ktorí sú na Ukrajine, však priamo videli dôkazy zverstiev napáchaných na viacerých miestach v krajine.

13:12 Od začiatku ruskej invázie z Ukrajiny podľa Organizácie Spojených národov (OSN) utieklo už viac ako päť miliónov ľudí.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sídliaci v Ženeve v stredu uviedol, že počet utečencov stúpol na 5,01 milióna. Viac ako polovica, a to 2,8 milióna utečencov, smerovala do Poľska. Hoci mnohí, ktorí prišli na poľské územie, v krajine zostali, nezistená časť z nich pokračovala v ceste do iných štátov.

V závere marca UNHCR odhadoval počet ukrajinských utečencov na štyri milióny. V posledných týždňoch však bol počet utekajúcich obyvateľov Ukrajiny menší ako na začiatku vojny. UNHCR dodal, že ďalších viac ako sedem miliónov Ukrajincov, ktorí opustili svoje domovy, sa zdržiava v iných častiach svojej krajiny.

12:34 Je neprijateľné, aby sme súhlasili s tým, čo nám ruský veľvyslanec Igor Bratčikov na ľudskoprávny výbor parlamentu poslal. Na tlačovej besede to vyhlásil podpredseda ľudskoprávneho výboru Peter Pollák ml. (OĽaNO). Podľa neho išlo o desaťstranovú „znôšku“ textu a je potrebné túto lživú propagandu vysvetľovať. Ruského veľvyslanca Bratčikova si poslanci pozvali na ľudskoprávny výbor. On však odmietol prísť a namiesto toho poslal text, ktorým sa snažil vysvetliť, ako je to s mŕtvymi civilistami na Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:15 Veliteľ námornej pechoty v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ zverejnil v stredu v skorých ranných hodinách videoodkaz, v ktorom uviedol, že jeho mužom môžu zostávať už len hodiny.

Major Serhij Volyna vo videu zaslanom spravodajskej televízii BBC a ďalším médiám uviedol, že jeho jednotky sa nevzdajú. Volyna prostredníctvom odkazu prosil o medzinárodnú pomoc pre 500 zranených vojakov a stovky žien a detí, ktoré sa podľa jeho slov schovávajú v mariupoľskej oceliarni.

„Toto je náš najnovší príhovor svetu. Môže byť posledný. Je možné, že nám zostávajú už len dni alebo hodiny. Vyzývame svetových lídrov, aby nám pomohli,“ povedal Volyna.

12:11 Je neprijateľné, aby sme súhlasili s tým, čo nám ruský veľvyslanec Igor Bratčikov na ľudskoprávny výbor parlamentu poslal. Na tlačovej besede to vyhlásil podpredseda ľudskoprávneho výboru Peter Pollák ml. (OĽaNO). 

Podľa neho išlo o desaťstranovú „znôšku“ textu a je potrebné túto lživú propagandu vysvetľovať. Ruského veľvyslanca Bratčikova si poslanci pozvali na ľudskoprávny výbor. On však odmietol prísť a namiesto toho poslal text, ktorým sa snažil vysvetliť, ako je to s mŕtvymi civilistami na Ukrajine.

„Každý súdny človek vie, že za týmto zverstvom stojí ruská armáda a každý súdny človek vie povedať, kto je agresorom a kto obeťou,“ vyhlásil Pollák ml.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:12 Nórsko daruje Ukrajine približne 100 systémov protivzdušnej obrany. Tamojší minister obrany Björn Arild Gram uviedol, že Ukrajina je „závislá od medzinárodnej podpory, aby odolala ruskej agresii“.

Podľa Grama odoslali francúzske raketové systémy krátkeho doletu Mistral, ktoré v súčasnosti nórske ozbrojené sily postupne vyraďujú, „ale stále je to moderná a účinná zbraň, ktorá bude pre Ukrajinu veľkým prínosom“.

Zbrane už opustili Nórsko. Predtým táto škandinávska krajina darovala Ukrajine štyritisíc protitankových rakiet, ochranné vybavenie a ďalšie vojenské vybavenie.

10:45 Slovenskí policajti by sa na Ukrajine mali podieľať na vyšetrovaní podozrení na vojnové zločiny. Ako sa uvádza v návrhu rezortu vnútra, ktorý v stredu schválila vláda, konkrétne by malo ísť o kriminalistických technikov a vyšetrovateľov.

„Odhadované náklady na realizáciu opatrenia závisia od počtu vyslaných príslušníkov Policajného zboru, ako aj od počtu dní strávených na území Ukrajiny,“ uvádza sa v dokumente. Na Ukrajinu by podľa materiálu mali byť vyslaní aj lekári v špecializačnom odbore „súdne lekárstvo“, ktorí sú zamestnancami Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ďalší špecializovaní odborníci.

10:22 Naživo: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:13 Japonsko formálne vo vzájomnom obchode zrušilo Rusku doložku najvyšších obchodných výhod. Ide o reakciu na inváziu Ruska na Ukrajinu. Stredajšie rozhodnutie japonského parlamentu zahŕňa aj revíziu legislatívy o devízovom trhu s cieľom predísť transferu virtuálnych mien vo vlastníctve tých, na ktorých sa vzťahujú sankcie.

Zrušenie doložky najvyšších obchodných výhod pre Rusko spolu s ďalšími sankciami, ktoré prijali iné krajiny, by malo zintenzívniť tlak na Moskvu.

Japonsko zmrazilo majetok stoviek fyzických osôb a organizácií z Ruska a zakázalo nové investície v krajine a obchod s ňou, vrátane obchodu s tovarmi, ktoré by sa mohli použiť na vojenské účely. Tokio okrem toho ohlásilo plány na postupné ukončenie dovozu ruského uhlia.

10:04 O dočasné útočisko v utorok na Slovensku požiadalo 698 osôb. Hraničnými priechodmi na slovensko-ukrajinskej hranici včera prešlo 760 mužov, 1 837 žien a 616 detí. Informoval o tom tlačový odbor kancelári ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 188 policajtov, 76 hasičov, 103 colníkov, 335 vojakov, šiesti duchovní, 170 dobrovoľníkov, 53 príslušníkov zahraničných zložiek a sedem zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 34 autobusov, ktoré prepravili 372 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 730 osôb. Za včerajší deň bolo ubytovaných 20 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 12 603.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 347-tisíc osôb, takmer 70-tisíc ich požiadalo na Slovensku o dočasné útočisko.

9:28 Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková diskutovala s predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) o možnostiach dovozu plynu z iných zdrojov.

9:09 Ruská armáda v priebehu utorka poslala do boja na Ukrajine ďalšie dve bojové jednotky, známe ako práporové taktické skupiny. Tvrdí to nemenovaný popredný predstaviteľ americkej obrany.

Uviedol, že počet ruských jednotiek na Ukrajine sa týmto zvýšil na 78, pričom dodal, že všetky momentálne operujú na juhu a východe. Minulý týždeň mali Rusi na Ukrajine 65 jednotiek. Podľa Pentagonu pozostávali ruské jednotky na začiatku vojny zo 700 až 800 vojakov a momentálne ich na Ukrajine môže byť 55-tisíc až 62-tisíc.

8:53 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) uviedla, že sa podarilo obnoviť priamu telefonickú komunikáciu medzi odstavenou elektrárňou v Černobyle a ukrajinským regulačným orgánom pre jadrový dozor.

Ukrajina 10. marca informovala MAAE sídliacu vo Viedni, že stratila priamy kontakt s elektrárňou. Tú ruské sily obsadili ešte 24. februára, počas prvého dňa invázie. Odišli z nej 31. marca v rámci ústupu po neúspešných bojoch o Kyjiv. Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi povedal, že „toto zjavne nebola udržateľná situácia a je veľmi dobrou správou, že ukrajinský regulátor teraz môže priamo kontaktovať elektráreň, keď to potrebuje“.

Spomenutá elektráreň, ktorá sa nachádza asi 130 kilometrov severne od Kyjeva, bola v roku 1986 miestom najhoršej jadrovej katastrofy v histórii. Do vzduchu sa vtedy uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.

Jadrová elektráreň Černobyľ
Jadrová elektráreň v Černobyle. Foto: archívne, SITA/AP

8:41 Rusko počas utorka údajne raketami zničilo 13 ukrajinských jednotiek a miest s vojenskou technikou. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v stredu povedal, že ruské delostrelectvo zasiahlo 1260 ukrajinských vojenských objektov a 1214 miest, kde sa nachádzali ukrajinskí vojaci. Agentúra AP pripomína, že tvrdenia Konašenkova sa nedajú nezávisle overiť.

8:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ruská armáda vrhá do boja všetko, čo má, pričom väčšina jej bojaschopných síl sa teraz sústreďuje na Ukrajine a tesne za hranicami v Rusku. „Vyhnali takmer každého schopného bojovať proti Ukrajine,“ povedal vo svojom nočnom videopríhovore k národu. Napriek ruským tvrdeniam, že zasahujú iba vojenské miesta, Rusi podľa neho naďalej mieria na obytné štvrte a zabíjajú civilistov. „Ruská armáda v tejto vojne sa navždy zapisuje do svetových dejín ako najbarbarskejšia a najneľudskejšia armáda na svete,“ povedal Zelenskyj.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:46 Americký prezident Joe Biden v najbližších dňoch oznámi nový balík bezpečnostnej pomoci Ukrajine, ktorý bude zahŕňať ďalšie delostrelectvo a muníciu. Agentúre AP to povedal nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.

Minulý týždeň Biden schválil balík pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov obsahujúci ďalšie vrtuľníky a delostrelectvo. Od začiatku ruskej invázie poslali USA na Ukrajinu vojenskú pomoc za 2,6 miliardy dolárov. Na otázku novinárov, či by chcel poslať viac delostrelectva, Biden odpovedal: „Áno.“

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP.

7:31 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN)António Guterres vyzval na zastavenie bojov na Ukrajine počas Svätého týždňa pravoslávnych kresťanov. Požiadal o štvordňový pokoj zbraní na evakuáciu postihnutého obyvateľstva a dodávky humanitárnej pomoci.

Guterres poznamenal, že pravoslávne veľkonočné sviatky prichádzajú uprostred silnejúcej ruskej ofenzívy na východnej Ukrajine a dodal, že potreba prímeria je ešte naliehavejšia. „Štvordňové veľkonočné obdobie by malo byť momentom na zjednotenie pri záchrane životov a podporu dialógu s cieľom ukončiť utrpenie na Ukrajine,“ povedal Guterres.

7:23 Podľa britského ministerstva obrany Ukrajinci odrazili „početné“ pokusy o postup a Rusko stále brzdia „environmentálne, logistické a technické problémy“. Britské ministerstvo obrany tiež obvinilo Rusko z „nerozlišujúcich útokov“ v prístavnom meste Mariupoľ. Ruské ministerstvo obrany v stredu opäť vyzvalo ukrajinských vojakov nachádzajúcich sa v mariupoľskej oceliarni Azovstal, aby zložili zbrane. Ani jeden ukrajinský vojak v utorok takúto ponuku neprijal.

7:11 Na východe Ukrajiny naďalej pokračujú rozsiahle boje medzi ukrajinskou armádou a ruskými okupantmi. Tí sa podľa spravodajského webu BBC nachádzajú pozdĺž približne 480 kilometrov dlhej frontovej línie. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že ukrajinskí obrancovia držia spomenutú líniu. Podnikli dokonca protiútoky a naspäť dobyli mesto Marjinka v Doneckej oblasti.

7:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj