Vojna na Ukrajine: Pri Kyjeve zničili tankový pluk, Zelenskyj poďakoval Slovákom a rokovalo sa o mieri (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, invázia, vojna
Muž zapľuje oheň pod rýchlovarnou kanvicou na dvore obytného domu zasiahnutého ostreľovaním v Mariupole. Foto: SITA/AP

Tempo ruskej ofenzívy sa spomalilo a výrazne sa zvýšil počet prípadov dezercie a rabovania v podaní ruských vojakov. Tvrdí to spravodajský web BBC s odvolaním sa na správy generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Postup Ruska v smere na Kyjev je obmedzený. Naopak, ukrajinská armáda začala protiútok proti ruským silám na obranu ukrajinskej metropoly. BBC zatiaľ nedokázala toto tvrdenie overiť.

Na východe Ukrajiny obranné sily naďalej odrážajú ruskú ofenzívu v Doneckej oblasti a bránia mestá Charkov a Ochtyrka. Na juhu pokračuje obrana prístavného mesta Mariupoľ. Ukrajinské sily odrazili aj ruskú ofenzívu v smere na mestá Kryvyj Rih, Mykolajiv, Voznesensk a obec Novovoroncovka v Chersonskej oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Západ, aby po nálete na pôrodnicu v Mariupole uvalil na Rusko ešte prísnejšie sankcie. „Prebieha genocída Ukrajincov,“ povedal Zelenskyj v stredu vo svojom každodennom neskorom večernom prejave k národu. Zelenskyj podotkol, že Západ by mal posilniť sankcie, aby Rusko „už nemalo žiadnu možnosť pokračovať v tejto genocíde“.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v stredu verejne varovala, že Rusko sa môže snažiť použiť na Ukrajine chemické alebo biologické zbrane. Biely dom zároveň odmietol ruské tvrdenia o nezákonnom vývoji chemických zbraní na Ukrajine.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že počas štvrtkového stretnutia s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v tureckej Antalyi sa obe strany dohodli, že budú pokračovať v úsilí o hľadanie riešenia humanitárnych problémov na Ukrajine.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte) – piatok 11. marca

22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

21:52 Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder pricestoval do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Stretnutie je súčasťou úsilia o sprostredkovanie ukončenia vojny na Ukrajine, informuje s odvolaním sa na zdroje blízke so záležitosťou spravodajský portál Politico.

21:21 Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), ktorá slúži ako centrálna banka centrálnych bánk, po invázii Ruska na Ukrajinu suspendovala členstvo ruskej centrálnej banky.

Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN, pre ktorú BIS uviedla, že sa riadi medzinárodnými sankciami uvalenými na Centrálnu banku Ruskej federácie. Prístup ruskej centrálnej banky „ku všetkým službám BIS, stretnutiam a ďalším aktivitám BIS bol pozastavený,“ vyjadril sa hovorca banky.

Poslaním BIS je podporovať menovú politiku centrálnych bánk a finančnú stabilitu prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. V súčasnosti má 63 členov vrátane amerického Federálneho rezervného systému (Fed) či Európskej centrálnej banky (ECB).

21:05 Rakúsky výrobca automobilov a automobilových komponentov Magna od pondelka s účinnosťou na 14 dní úplne zastaví výrobu modelov pre nemeckú automobilku BMW. Dôvodom sú chýbajúce dodávky káblových zväzkov z Ukrajiny, uviedla spoločnosť vo štvrtok pre rakúsku tlačovú agentúra APA.

20:38 Britský premiér Boris Johnson sa pridal k ďalším predstaviteľom na Západe a vyjadril obavy z toho, že by Rusko mohlo na Ukrajine použiť chemické zbrane.

Pre televízny kanál Sky News povedal, že Kremeľ pripravuje „falošný príbeh“ o tom, že jeho oponenti či Američania skladujú chemické zbrane, pričom to využije ako zámienku na použitie takých zbraní.

20:16 Poľská polícia zatkla muža obvineného zo znásilnenia 19-ročnej Ukrajinky. Ako vo štvrtok informovala, muž jej ponúkol útočisko, no „ukázal sa ako bezohľadný zločinec“. Páchateľ v prípade uznania viny čelí maximálne 12 rokom odňatia slobody.

20:05 Pre Slovenskú republiku je veľmi dôležité, aby mala stabilných, bezpečných a prosperujúcich susedov. Platí to aj v prípade Ukrajiny.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal pred začiatkom neformálneho samitu lídrov Európskej únie (EÚ) vo Versailles neďaleko Paríža.

Chceme, aby Ukrajinci mali demokraciu, a aby mali bezpečnú a prosperujúcu krajinu. Preto Slovensko predkladá vlastný návrh na to, ako Ukrajine poskytnúť európsku perspektívu,“ povedal premiér. Predseda vlády tiež zdôraznil, že v prípade Ukrajiny je potrebné spoločne nájsť scenáre pomoci, ktoré Ukrajinu pozdvihnú.

19:42 Ruský prezident Vladimir Putin veril, že dobyje Ukrajinu, ale zlyhal.

Vo štvrtok to pred samitom európskych lídrov vo francúzskom Versailles povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.Veril, že nás rozdelí, zlyhal. Veril, že oslabí transatlantický vzťah a zlyhal. Teraz musí prestať,“ cituje Borrella televízia CNN.

Borell, Fiala, Metola
Prvý rad zľava: Šéf európskej diplomacie Josep Borrell, český premiér Petr Fiala a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola na summite EÚ v zámku Versailles. Francúzsko, 10. marec 2022. Foto: SITA/AP

19:14 Exilová líderka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská vo štvrtok vyzvala západné demokracie, aby sprísnili sankcie proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi pre jeho podporu ruskej invázie na Ukrajinu.

18:21 Rusko v snahe zmierniť dopad západných sankcií do konca roka 2022 zakázalo vývoz viac ako 200 druhov produktov vyrobených v zahraničí. Štvrtkový krok zasiahne telekomunikačné, poľnohospodárske, elektrické a technologické zariadenia, ktoré boli v minulosti do Ruska dovezené zo zahraničia.

Moskva tiež zakáže vyvážať z Ruska niektoré druhy dreva do krajín, ktoré sa „dopustili nepriateľských akcií.“ To bude mať dopad na približne 48 krajín vrátane Spojených štátov a členských štátov EÚ, informuje portál BBC.

18:08 Cez Slovensko prešiel na Ukrajinu nemecký hasičský konvoj zo Salzburgu. Ako informovala komunikačné oddelenie Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), posádky siedmich hasičských vozidiel absolvovali prestávku na hasičskej stanici v Senci.

„Ako uviedli nemeckí kolegovia, časť techniky na Ukrajine priamo zostane a pomôže pri zdolávaní požiarov vzniknutých aj po bombardovaní,“ uviedli hasiči. Doplnili, že snahu pomôcť podobným spôsobom, teda venovaním hasičskej techniky registruje HaZZ aj od ďalších európskych štátov.

17:39 Nemecký výrobca a predajca odevov Hugo Boss a americká sieť hotelov Hilton sú ďalšími firmami, ktoré pozastavujú podnikanie v Rusku pre inváziu na Ukrajine.

Firma Hugo Boss vo štvrtok uviedla, že dočasne zatvorila svoje predajne a prerušila svoje online maloobchodné aktivity v Rusku. Spoločnosť konštatovala, že všetkým postihnutým zamestnancom poskytne „finančnú a pracovnú podporu“. Ruský a ukrajinský trh sa na celkových tržbách firmy Hugo Boss vlani podieľali 3 percentami.

Americká sieť hotelov Hilton oznámila, že zatvára svoju firemnú kanceláriu v Moskve a pozastavuje nový rozvoj hotelov v Rusku. Ruskí zamestnanci budú naďalej dostávať mzdy, uviedla firma. Dvadsaťšesť hotelov Hilton v Rusku je naďalej otvorených. Prevádzkované sú na základe franšíz. Firma Hilton však uviedla, že akékoľvek zisky z týchto hotelov daruje na zmiernenie situácie na Ukrajine. Hilton okrem toho daroval do jedného milióna prenocovaní ukrajinským utečencom.

Americký bankový gigant Citigroup v stredu tiež informoval, že ukončí svoje podnikanie v ruskom bankovom sektore a kým svoj majetok v Rusku nepredá, bude „svoje podnikanie prevádzkovať na obmedzenejšom základe“.

17:22 Dvaja riaditelia z predstavenstva britskej dcérskej firmy čínskeho technologického giganta Huawei rezignovali na svoje posty, podľa medializovaných informácií pre nedostatočnú kritiku ruskej invázie na Ukrajinu zo strany spoločnosti. Andrew Cahn a Ken Olisa odstúpili z funkcií v Huawei UK v stredu, informuje agentúra AP.

Televízny kanál Sky News s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedol, že Cahn a Olisa vyzvali Huawei, aby skritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina, ale „spoločnosť to odmietla“. Vysielateľ BBC zase uvádza, že mlčanie firmy „urobilo ich pozície neudržateľnými“, ale nenaznačil, či predstavitelia požiadali Huawei, aby kritizoval ruský útok.

Čína sa v otázke konfliktu na Ukrajine stavia prevažne na stranu svojho suseda a blízkeho bezpečnostného partnera Ruska. Peking vinu za nevyprovokovanú ruskú inváziu pritom pripisuje rozširovaniu NATO na východ a nedostatočnej pozornosti k ruským bezpečnostným obavám.

17:02 Občania Ukrajiny už majú k dispozícii dvojjazyčnú slovensko-ukrajinskú verziu tlačiva so žiadosťou o pomoc v hmotnej núdzi.

Informovalo o tom ministerstvo práce SR. Podľa zákona budú mať deti z Ukrajiny nárok aj na dotáciu na stravu. O dávky v hmotnej núdzi môže požiadať každý občan Ukrajiny, ktorému cudzinecká polícia vystaví doklad odídenca.

Podľa ministerstva bolo podávanie žiadostí na úradoch, či vo veľkokapacitných centrách doteraz zdĺhavé. Ukrajincom museli pri vyplňovaní žiadostí pomáhať úradníci, preto sa rozhodlo zaviesť dvojjazyčné tlačivá, ktoré majú celý proces výrazne uľahčiť.

Zamestnanci úradu práce sú prítomní aj vo veľkokapacitnom centre pre utečencov v Michalovciach. Ukrajinci vďaka tomu na jednom mieste dostanú preukaz odídenca, požiadajú o dávky v hmotnej núdzi a dostanú aj komplexné sociálne poradenstvo od odborníkov.

16:47 Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada Ministerstvo vnútra SR (MV SR), aby mohli samosprávy slobodnejšie rozhodovať o pomoci Ukrajine. „Požadujeme, aby MV SR rozviazalo ruky prednostom Okresných úradov a nechalo ich slobodnejšie a rýchlejšie rozhodovať v území, ktoré majú v správe a nemuseli neustále čakať na príkazy z Bratislavy. Sme presvedčení, že takýto krok zo strany rezortu vnútra pomôže zrýchliť a zlepšiť nielen vzájomnú komunikáciu, ale najmä prijímanie opatrení v území,“ zdôraznila hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Únia nespochybňuje snahu a kroky ústredných štátnych orgánov pri riešení humanitárnej krízy spôsobenej vojenským útokom Ruska na Ukrajinu, odmieta však povýšenecký, až arogantný postoj ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) voči vyjadreniam primátora Košíc a viceprezidenta ÚMS Jaroslava Polačeka.

„Existuje dostatok príkladov na to, že existujúci systém fungovania štátnej správy zlyháva aj v aktuálnej situácii. Ešte nikdy v histórii Slovenska, ani Európy, sa nestalo, že by sa v priebehu pár dní premiestňovali zo susednej krajiny takmer 2 milióny obyvateľov, najmä žien a detí, a desaťtisíce z nich aj cez Slovensko,“ pripomenula Piršelová.

Všetky mestá sa snažia robiť maximum a sú pod obrovským tlakom. „Situácia sa zhoršuje a postupne sa bude dotýkať čoraz viac miest nielen na východe Slovenska, ale aj iných častí územia. Aj tieto mestá chcú a musia byť pripravené,“ uzavrela.

16:25 Ukrajinci utekajúci pred vojnou v noci s dodávkou havarovali pred obcou Raslavice v Bardejovskom okrese. Ako vo štvrtok informovala polícia na sociálnej sieti, vodič zišiel v ľavotočivej zákrute s vozidlom vpravo v smere jazdy, narazil do zvodidiel a prevrátil sa na pravý bok. Pri nehode sa nikto nezranil, dychová skúška na alkohol bola u vodiča negatívna. Posádku vozidla tvorilo 13 ľudí, z toho sedem dospelých a šesť detí, najmladšie malo šesť rokov. Ich cieľovou destináciou bolo Poľsko a Nemecko.

Foto: www.facebook.com/KRPZPO/

16:11 Estónsko nebude počas trvania ruskej invázie na Ukrajinu vydávať turistické víza pre občanov Ruska.

„Aktívne pracujeme na tom, aby sme zabezpečili, že naše odstrašujúce opatrenia v tomto regióne budú silnejšie ako doteraz, pretože situácia v Európe a v oblasti bezpečnosti sa dramaticky zmenila,“ uviedla estónska ministerka zahraničia Eva-Maria Liimets. Pri vydávaní víz bude platiť výnimka pre ľudí, ktorí majú v Estónsku príbuzných alebo tam cestujú z humanitárnych či zdravotných dôvodov. Informuje o tom televízia CNN.

15:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Slovákom za pomoc, ktorej sa Ukrajine od nich dostáva. 

Telefonický rozhovor s ukrajinskou hlavou štátu priblížila prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom statuse na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:44 Európska centrálna banka (ECB) vzhľadom na vojnu na Ukrajine a prudký rast cien energií výrazne zvýšila svoju inflačnú prognózu.

Jej ekonómovia teraz očakávajú, že priemerná miera inflácie v menovej únii tento rok dosiahne 5,1 %. Ešte v decembri predpovedali medziročné zvýšenie spotrebiteľských cien o 3,2 %.

„Rusko-ukrajinská vojna bude mať výrazný dopad na hospodársku aktivitu a infláciu prostredníctvom vyšších cien energií a komodít, narušenia medzinárodného obchodu a oslabenia dôvery,“ uviedla po štvrtkovom zasadnutí ECB jej šéfka Christine Lagardová. „Rozsah týchto negatívnych javov bude závisieť od toho, ako sa konflikt vyvinie,“ dodala Lagardová.

15:40 Väčšina členiek ukrajinského ženského tímu synchronizovaného plávania pricestovala do Ríma po tom, ako s pomocou Talianska utiekli pred vojnou zo svojej vlasti. 

Desať športovkýň a dvaja tréneri cestovali autobusom, ktorý zabezpečila Talianska plavecká federácia z ukrajinsko-maďarských hraníc až do metropoly Talianska. Podľa OSN počet ľudí, ktorí od začiatku ruskej invázie utiekli zo svojej vlasti, dosiahol už vyše 2 milióny.

Hlavné mesto Talianska usporiada v auguste majstrovstvá Európy v plaveckých športoch (11.- 21. 8.). Ukrajinky budú zrejme až dovtedy trénovať v olympijských zariadeniach na predmestí Ríma. Športovci sú vďační za pomoc, ale obávajú sa o svojich blízkych vo vlasti.

“Vieme, že na Ukrajine umierajú tí, ktorí nás chránia, ale my sme museli odísť a opustiť naše mesto. Bolo to veľmi ťažké,“ uviedla Maryna Aleksivová, ktorá pricestovala so svojou sestrou-dvojčaťom Vladyslavou.

Členky tímu Ukrajiny v synchronizovanom či umeleckom plávaní vo veku 14 až 20 rokov sa vydali na cestu minulý víkend z Charkova. Druhé najväčšie mesto na Ukrajine čelilo tvrdým bojov a bombardovaniu.

Maryna Aleksivová, Vladyslava Aleksivová
Sestry Aleksivové. Foto: SITA/AP

15:35 Dopravný podnik Bratislava (DPB) v súčasnosti zamestnáva 102 vodičov z Ukrajiny.

Rodinám ukrajinských vodičov ponúkol DPB voľné ubytovacie kapacity, ktoré bežne využívajú zamestnanci DPB. „Túto pomoc sa rozhodlo využiť zatiaľ 20 vodičov pre dokopy 95 rodinných príslušníkov, avšak ich transport na slovensko-ukrajinské hranice je vzhľadom na ozbrojený konflikt problematický,“ skonštatoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

Ako dodal, rodinám ukrajinských zamestnancov pomáha DPB tiež so zázemím, vybavovaním potrebnej administratívy a ponúka im voľné pracovné miesta, o ktoré už mnohí prejavili záujem.

Dopravca Arriva na Slovensku zamestnáva celkom 1 800 vodičov autobusov, medzi ktorými je aj 32 vodičov z Ukrajiny, ktorí pracujú v Trnave a Nitre. Spoločnosť Arriva, ktorá je najväčším autobusovým dopravcom na Slovensku, vyhlásila v spolupráci s Nadáciou Pontis finančnú zbierku Cesta nádeje.

15:05 Poslanecká snemovňa parlamentu ČR vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi schválila návrh štátneho rozpočtu so schodkom 280 miliárd českých korún.

Koalícia presunula z rezervy peniaze na pomoc Ukrajine, ktorá sa bráni pred ruskou agresiou, a na pomoc utečencom z Ukrajiny. Miliardu navyše dostal rezort obrany na nákup ručných zbraní.

PREMIÉR: Oficiálne návštívil Českú republiku
Bývalý predseda vlády ČR Andrej Babiš. Foto: SITA/Branislav Bibel

15:02 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová podporila výzvy na medzinárodné vyšetrovanie vojnových zločinov Ruska v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu, kde okrem iného bombarduje civilistov.

Počas návštevy Poľska politička vyjadrila pohoršenie nad bombardovaním pôrodnice v Mariupole, ktoré si vyžiadalo aj obete.

„Absolútne by sa malo konať vyšetrovanie a všetci by sme to mali sledovať,“ vyjadrila sa Harrisová. Viceprezidentka síce hovorila o „zverstvách“ ruských síl, priamo však Rusko z vojnových zločinov neobvinila, uvádza agentúra AP.

Poľský prezident Andrzej Duda sa na spoločnej konferencii v tejto súvislosti vyjadril, že „je absolútne očividné, že Rusi páchajú na Ukrajine vojnové zločiny“.

14:44 Armáda pri Kyjeve zničila ruský tankový pluk a zlikvidovala jeho veliteľa. 

14:36 Ekonomická situácia v krajine je podľa hovorca Kremľa Dmitrija Peskova „absolútne bezprecedentná“ a za vysokou mierou inflácie sú „šokujúce vonkajšie vplyvy“ na ruské hospodárstvo.

14:24 Čína uvoľnila vládnu kontrolu výmenného kurzu ruskej meny, aby dovolila hodnote rubľa voči čínskemu jüanu oslabovať rýchlejšie.

14:12 Internet obletela táto fotografia z Ukrajiny. Zachytáva ženu, ktorá sa volá Mariya a pochádza z oblasti Ternopiľ.

Starenka sa každý deň stará o to, aby neboli ukrajinskí obranci hladní. Pečie im totiž čerstvý chlieb. Fotografia odvážnej ženy získala na Twitteri veľa reakcií.

14:08 Americká viceprezidentka Kamala Harisová vo štvrtok na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým ocenila Poľsko za veľkorysosť, s ktorou prijalo viac ako milión utečencov z Ukrajiny. 

Dolná komora amerického kongresu niekoľko hodín predtým vyčlenila na pomoc Ukrajine a jej európskym spojencom 13,6 miliardy dolárov (USD). „Čo sa týka pomoci utečencom pred vojnou na Ukrajine, obyčajní ľudia v Poľsku robia neobyčajné veci, za čo prinášam poďakovania od amerického ľudu,“ povedala Harrisová.

Viceprezidentka sa následne stretla aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Neskôr počas dňa ju čaká stretnutie s Ukrajincami, ktorí od začiatku ruskej invázie utiekli do Poľska.

Z Ukrajiny už ušli viac ako dva milióny ľudí, z toho viac ako polovica do Poľska. V nasledujúcich dňoch sa ich počty budú pravdepodobne zvyšovať.

Andrzej Duda, Kamala Harris
Poľský prezident Andrzej Duda a americká viceprezidentka Kamala Harisová. Foto: SITA/AP

14:02  Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz telefonovali s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Politici sa dohodli, že zostanú v úzkom kontakte.

13:50 Ukrajinské námorníctvo zničilo ruskú loď Ivan Bykov.

13:43 Fínsko, ktoré je členom Európskej únie, ale nie NATO, má s Ruskom spoločnú hranicu dlhú 1340 kilometrov. Celoštátny prieskum minulý týždeň ukázal, že väčšina opýtaných po prvý raz uviedla, že severský štát by mal vstúpiť do NATO.

13:27 Tri hlavné škandinávske denníky sa chystajú prekladať do ruského jazyka niektoré svoje články o invázii na Ukrajinu. Cieľom tohto kroku je informovať ľudí v Rusku o tom, čo sa deje, keďže ruské nezávislé médiá ukončili činnosť. Články preložené do ruštiny budú škandinávske denníky zverejňovať aj v sociálnych médiách.

Dánsky denník Politiken vo štvrtok uviedol, že „naším cieľom je poskytovať Rusom nestranné a spoľahlivé informovanie“. Denník dodal, že „demokracia zomiera v tme. Slobodné šírenie nezávislých informácií je nevyhnutné pre zachovávanie nádeje na mier a nádeje na humanitu“.

Ďalšími denníkmi, ktoré sa podieľajú na tejto iniciatíve, sú švédsky denník Dagens Nyhete a najväčšie fínske noviny Helsingin Sanomat.

13:16 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) chce na neformálnom summite EÚ predniesť konkrétne riešenia pre európsku perspektívu Ukrajiny.

12:57 Zriadenie vojenskej jednotky NATO na Slovensku je historicky najväčší krok k zvýšeniu obrany krajiny. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) v reakcii na to, že vláda v stredu 9. marca schválila prítomnosť takzvanej predsunutej obrany NATO na Slovensku.

12:38 Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok dva týždne od vypuknutia vojny na Ukrajine rokuje o ďalšom smerovaní menovej politiky. Konflikt prináša nové hrozby v čase, keď sa hospodárstvo eurozóny stále spamätáva z dopadov pandémie koronavírusu.

Ruská invázia na Ukrajinu zároveň prispieva k ďalšiemu rastu inflácie, keďže ceny ropy a zemného plynu v dôsledku vojny prakticky explodovali. Hlavný ekonóm ECB Philip Lane napriek tomu upozorňuje, že je potrebné sa neunáhliť s prípadnou zmenou kurzu menovej politiky.

Experti s napätím čakajú, či ECB ďalej obmedzí nákupy dlhopisov alebo pripraví pôdu pre zvýšenie úrokových sadzieb. Na zasadnutí začiatkom februára šéfka ECB Christine Lagardeová nezopakovala svoje skoršie vyhlásenia, že zvýšenie sadzieb považuje v roku 2022 za veľmi nepravdepodobné.

Podľa rakúskej tlačovej agentúry APA banka pravdepodobne zatiaľ svoju kľúčovú úrokovú sadzbu ponechá na rekordnom minime 0 %. Možno tiež očakávať, že komerčné banky budú za svoje vklady v ECB predbežne naďalej platiť sankčný úrok vo výške mínus 0,5 %.

12:26 V dočasnom núdzovom tábore v Humennom našlo útočisko už viac ako tisíc utečencov z Ukrajiny. Ako vysvetlilo v tlačovej správe komunikačné oddelenie Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), počty ľudí v tábore sa menia doslova z hodiny na hodinu. Kým v stredu 9. marca večer v ňom bolo ubytovaných 30 osôb, v noci prijali hasiči naraz viac ako 200 utečencov. Dnes ráno sa v tábore zobudilo 251 osôb a pred malou chvíľou ich odišlo 180.

„S každým príchodom utečencov je spojených viacero úkonov – registrácia, ubytovanie, pravidelný výdaj stravy a humanitárnej pomoci či zdravotná starostlivosť. Po odchode rezidentov zabezpečujú hasiči upratovanie stanov a lôžok, výmenu spacákov a pripravujú ubytovacie stany pre ďalších,“ vysvetlilo HaZZ. Okrem toho hasiči vykonávajú každodenné činnosti, medzi ktoré patrí dezinfekcia priestorov, údržba sociálnych zariadení, dopĺňanie paliva do elektrocentrál a podobne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:01 Polícia ľudom radí, že ak chcú pomôcť Ukrajine prostredníctvom finančných zbierok, tak by si mali vždy overiť hodnovernosť danej organizácie.

11:46 Z bratislavského letiska odlietajú domov aj Číňania, ktorí na Slovensku prišli z Ukrajiny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:39 Zneškodňovanie nevybuchnutej ruskej bomby.

11:33 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že počas štvrtkového stretnutia s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v tureckej Antalyi sa obe strany dohodli, že budú pokračovať v úsilí o hľadanie riešenia humanitárnych problémov na Ukrajine.

11:11 Ministerstvo obrany SR prinieslo prehľad najnovších informácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:05 Stredajšie ruské bombardovanie detskej nemocnice a pôrodnice v ukrajinskom Mariupoli napokon neprežili traja ľudia. Referuje o tom spravodajský web CNN. Podľa predbežných správ pri útoku ruskej armády utrpelo zranenia 17 osôb, traja ľudia nakoniec zraneniam podľahli. Ako uviedla mestská rada v Mariupoli, zomreli tri osoby. „Medzi nimi je jedno dieťa, dievčatko,“ uviedla mestská rada.

10:57 Ukrajina vo štvrtok otvára sedem „humanitárnych koridorov“, aby pomohli civilistom opustiť mestá obliehané ruskými silami vrátane prístavného Mariupoľa na juhu Ukrajiny. Ako referuje spravodajský web BBC, uviedla to podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková.

Humanitárne koridory sú zóny, kde je vojenská činnosť dočasne pozastavená, aby sa umožnil bezpečný prechod civilistov. Veľká časť doterajších pokusov o evakuáciu civilistov však bola zmarená, keďže Rusi napriek dohodnutému pokoju zbraní ostreľovali bežných obyvateľov utekajúcich pred vojnou.

10:43 Americký bankový gigant Citigroup oznámil, že ukončí svoje podnikanie v ruskom bankovom sektore a jeho konečným cieľom je predať svoj majetok v Rusku. Banka však priznala, že predať jej aktíva v krajine pravdepodobne bude náročné, pretože ekonomika Ruska „je odpojená od globálneho finančného systému“.

Finančný ústav Citigroup mal v Rusku niekoľko rokov silnú prítomnosť a prevádzkuje pobočky v Moskve, Petrohrade a v iných veľkých ruských mestách. Spoločnosť v regióne podniká aj v investičnom a korporátnom bankovníctve.

Banka Citigroup uviedla, že kým svoj majetok v Rusku nepredá, bude „svoje podnikanie prevádzkovať na obmedzenejšom základe“. Zároveň pomáha svojim korporátnym klientom z USA a ďalších krajín ukončovať alebo zastaviť ich podnikanie v Rusku. Citigroup už niekoľko týždňov pred ruskou inváziou na Ukrajinu oznámila, že odchádza z niekoľkých ázijských trhov aj z Ruska v rámci strategického prehodnotenia svojich hlavných trhov.

10:25 Dolár v úvode štvrtkového obchodovania vzrástol voči jenu aj euru. Akciový trh USA totiž posilnil a americkí zamestnávatelia v januári inzerovali takmer rekordný počet voľných pracovných miest, a to 11,3 milióna. Oproti jenu si dolár prilepšil na 116,13 JPY/USD z hodnoty 115,85 JPY/USD. Spoločná európska mena voči doláru ustúpila na 1,1049 USD/EUR z úrovne 1,1077 USD/EUR.

10:13 Štvrtkové stretnutie medzi ukrajinským a ruským ministrom zahraničných vecí v tureckej Antalyi má pripraviť pôdu pre stretnutie lídrov oboch krajín. Povedal to turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.

10:09 Vo verejných vyhláseniach a na medzinárodných samitoch sa čínski predstavitelia pokúšajú zaujať zdanlivo neutrálny postoj k vojne na Ukrajine. U nich doma to však vyzerá ináč, keďže veľká časť čínskeho spravodajstva rozpráva úplne iný príbeh o ruskej invázii. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Národná televízia CCTV podsúva približne 1,4-miliardovej populácii informácie o tom, že Spojené štáty možno financujú vývoj biologických zbraní na Ukrajine a ruský prezident Vladimir Putin je obeť, ktorá sa postavila na obranu utláčaného a sužovaného Ruska. Čínske spravodajstvo do veľkej miery opakuje príbehy ruských médií a ruskú propagandu.

CNN analyzovala takmer päťtisíc príspevkov zo 14 čínskych štátnych médií počas prvých ôsmich dní ruskej invázie uverejnených na čínskej platforme Weibo podobnej Twitteru. Analýza zistila, že z viac ako 300 najčastejšie zdieľaných príspevkov o udalostiach na Ukrajine takmer polovicu tvorili tie, ktoré CNN klasifikovala ako výrazne proruské. Tie často obsahovali vyhlásenia ruských predstaviteľov alebo boli prevzaté z ruských štátnych médií.

10:02 Za posledných 24 hodín vybavili na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny na Slovensko celkovo 11 896 osôb. Celkový počet vybavených vstupujúcich osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko od vypuknutia konfliktu do štvrtku do 6:00 tak stúpol na viac ako 165-tisíc. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová.

Za posledných 24 hodín na hraničnom priechode Ubľa vybavili 3 125 osôb. „Vybavovací proces prebieha priebežne, čakacia doba sa pohybuje okolo jednej hodiny,“ skonštatovala policajná hovorkyňa.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké je vybavovací proces spomalený z dôvodu colnej kontroly na území Ukrajiny. Za posledný deň do dnešnej šiestej hodiny tu na vstupe zo susednej krajiny vybavili 7 519 osôb. Na hraničnom priechode Veľké Slemence vybavili za posledných 24 hodín ďalších 1 252 osôb. „Vybavovací proces prebieha plynule bez čakania,“ dodala Bárdyová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:51 Na hlavnú železničnú stanicu v Bratislave vo štvrtok ráno dorazil mimoriadny vlak z Košíc s približne 300 občanmi Ukrajiny, ktorí tu budú mať dočasné útočisko. Informuje o tom Polícia SR – Bratislavský kraj vo svojom profile na sociálnej sieti.

Polícia pripomína, že registrácia dočasného útočiska prebieha iba na oddeleniach cudzineckej polície policajného zboru, pričom proces trvá približne 15 minút na osobu.

K registrácii je potrebné predložiť doklad totožnosti, ako je pas, vodičský preukaz či občiansky preukaz alebo osvedčenie o totožnosti vydané ukrajinským veľvyslanectvom v Bratislave v prípade, že nemajú so sebou žiadny doklad totožnosti. U maloletých stačí ich rodný list.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:34 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vo štvrtok ráno odcestoval na neformálny summit členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorý do Versailles neďaleko Paríža zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Dvojdňový summit lídrov EÚ sa bude venovať najmä agresii Ruskej federácie voči Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára. Premiéri a prezidenti členských krajín budú zároveň diskutovať o posilňovaní európskej bezpečnosti, nemenej dôležitou témou bude aj znižovanie energetickej závislosti EÚ od ruského plynu, ropy či uhlia.

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

9:11 Americký akciový trh v stredu posilnil najvýraznejšie od júna 2020. Prudký pokles cien ropy totiž zmiernil obavy, že inflácia po celom svete sa zhorší. Stredajším rastom sa skončilo štvordňové oslabovanie búrz. Trh stúpol po zlacnení ropy, keďže cena ľahkej americkej ropy klesla najviac od novembra. Ekonómovia však uviedli, že tieto zmeny boli ovplyvnené posunmi v kontraktoch s futuritami a inými trhovými faktormi a nie vývojom vojny na Ukrajine. Upozornili, že trhy budú naďalej volatilné.

Rast amerického akciové trhu bol široko založený, pričom jeho motorom boli akcie technologických spoločností. K firmám, ktoré posilnili najviac, patrili aj letecké spoločnosti a firmy podnikajúce v cestovnom ruchu. Index S&P 500 stúpol o 2,6 percenta na 4 277,88 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal dve percentá a uzavrel na úrovni 33 286,25 bodu. Technologický Nasdaq vzrástol o 3,6 percenta na 13 255,55 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 2,7 percenta na 2 016,29 bodu.

Ázijské akciové trhy tiež výrazne stúpli. Hlavný japonský index Nikkei 225 vo štvrtok vzrástol o 3,9 percenta, index čínskej burzy Shanghai Composite získal 1,2 percenta a hongkonský akciový index Hang Seng vzrástol o 1,18 percenta.

8:59 Snemovňa reprezentantov Kongresu USA v stredu v noci schválila rozsiahly balík výdavkov, v rámci ktorého pôjde 13,6 miliardy dolárov na pomoc Ukrajine a americkým spojencom v Európe. Poprední demokrati sa museli vzdať svojich plánov na nové výdavky na boj proti pandémii ochorenia COVID-19.

„Na Ukrajine je vojna,“ povedala šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová novinárom na vysvetlenie naliehavosti, ktorú demokrati pociťovali, keď robili ústupky vo vyjednávaní s republikánmi. Schválenie výdavkov v Senáte je zabezpečené koncom tohto týždňa alebo trochu neskôr.

Pomoc Ukrajine zahŕňa 6,5 miliardy dolárov na pokrytie nákladov na vyslanie vojakov a zbraní do východnej Európy a na vybavenie pre spojenecké armády v reakcii na inváziu ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho agresívne hrozby. Ďalších 6,8 miliardy dolárov má smerovať na starostlivosť o utečencov a na poskytnutie ekonomickej pomoci spojencom, na pomoc americkým federálnym úradom pri uplatňovaní sankcií voči Rusku a na ochranu pred kybernetickými útokmi na USA.

Pelosiová uviedla, že sa v stredu 45 minút rozprávala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Povedala, že diskutovali o zbraniach a ďalšej pomoci, ktorú jeho krajina potrebuje, a o „zločinoch proti ľudskosti, ktorých sa Putin dopúšťa“.

(1 EUR = 1,0993 USD)

8:41 Ceny ropy sa v stredu znížili. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 15 USD na úroveň 108,70 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent klesli o 16,84 USD na 111,14 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež oslabila, a to o 39 centov na 3,29 USD za galón. Ceny drahých kovov tiež smerovali nadol. Zlato zlacnelo o 55,10 USD na hodnotu 1 988,20 USD za uncu. Cena striebra sa znížila o 1,08 USD na úroveň 25,82 USD za uncu. (1 EUR = 1,0993 USD)

8:22 Spojené arabské emiráty uviedli, že budú naliehať na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby zvážil zvýšenie produkcie ropy. Toto oznámenie prišlo po americkom zákaze dovozu ruskej ropy, čo je najnovší zo série sankčných krokov na potrestanie Ruska za vojnu na Ukrajine. Ceny ropy prudko vzrástli, odkedy Rusko, tretí najväčší producent ropy na svete, koncom minulého mesiaca napadlo Ukrajinu.

8:05 Americká Snemovňa reprezentantov schválila zákon zakazujúci dovoz ruskej ropy do Spojených štátov. Týmto krokom posilnila reakciu administratívy prezidenta Joea Bidena na vojnu na Ukrajine vyvolanú Ruskom.

7:51 Na východe Ukrajiny obranné sily naďalej odrážajú ruskú ofenzívu v Doneckej oblasti a bránia mestá Charkov a Ochtyrka. Ako informuje BBC, na juhu pokračuje obrana prístavného mesta Mariupoľ. Ukrajinské sily odrazili aj ruskú ofenzívu v smere na mestá Kryvyj Rih, Mykolajiv, Voznesensk a obec Novovoroncovka v Chersonskej oblasti.

7:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Západ, aby po nálete na pôrodnicu v Mariupole uvalil na Rusko ešte prísnejšie sankcie. „Prebieha genocída Ukrajincov,“ povedal Zelenskyj v stredu vo svojom každodennom neskorom večernom prejave k národu. Zelenskyj podotkol, že Západ by mal posilniť sankcie, aby Rusko „už nemalo žiadnu možnosť pokračovať v tejto genocíde“. Pri útoku na detskú nemocnicu a pôrodnicu bolo zranených 17 ľudí vrátane tehotných žien.

7:34 Tempo ruskej ofenzívy sa spomalilo a výrazne sa zvýšil počet prípadov dezercie a rabovania v podaní ruských vojakov. Tvrdí to spravodajský web BBC s odvolaním sa na správy generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl. Postup Ruska v smere na Kyjev je obmedzený. Naopak, ukrajinská armáda začala protiútok proti ruským silám na obranu ukrajinskej metropoly. BBC zatiaľ nedokázala toto tvrdenie overiť.

7:22 Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v stredu verejne varovala, že Rusko sa môže snažiť použiť na Ukrajine chemické alebo biologické zbrane. Biely dom zároveň odmietol ruské tvrdenia o nezákonnom vývoji chemických zbraní na Ukrajine.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová tento týždeň bez dôkazov obvinila Ukrajinu z prevádzkovania laboratórií pre chemické a biologické zbrane s podporou USA. Tlačová hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová označila ruské tvrdenie za „absurdné“ a uviedla, že by mohlo ísť o súčasť pokusu Ruska položiť základy pre vlastné použitie takýchto zbraní hromadného ničenia proti Ukrajine.

USA už mesiace varujú pred ruskými operáciami „pod falošnou vlajkou“, aby vytvorili zámienku na inváziu. Spojené štáty v najnovšom varovaní naznačujú, že Rusko by sa mohlo pokúsiť o zámienku pre ďalšiu eskaláciu dva týždne starého konfliktu.

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP

7:06 Americké ministerstvo obrany uviedlo, že by bolo proti akémukoľvek plánu krajín Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) poskytnúť bojové lietadlá Ukrajine. Pentagon tvrdí, že takýto krok by bol „vysokorizikový“.

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať