Čína sa začala izolovať od Ruska, aby uchránila svoju ekonomiku pred negatívnymi dopadmi sankcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Čína uvoľnila vládnu kontrolu výmenného kurzu ruskej meny, aby dovolila hodnote rubľa voči čínskemu jüanu oslabovať rýchlejšie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Fluktuácia ruského rubľa

Tento krok pomôže izolovať čínsku ekonomiku od vplyvu hospodárskych sankcií voči Rusku. Pásmo, v rámci ktorého môže rubeľ fluktuovať oproti čínskej mene v štátom kontrolovanom dennom obchodovaní, sa od piatka zdvojnásobí na 10 percent nahor alebo nadol oproti hodnote, na ktorej sa denné obchodovanie začína. Informoval o tom Čínsky systém obchodovania s devízami.

Rubeľ stratil približne 40 percent svojej hodnoty odvtedy, ako západné vlády odpojili ruské banky od medzinárodného platobného systému SWIFT.

Kalkul Číny

Vylúčenie ruských bánk z tohto systému je odvetou za rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina napadnúť Ukrajinu. Ruská centrálna banka má zablokované svoje devízové rezervy, ktoré by mohla použiť na obranu výmenného kurzu rubľa.

Čína sa nepripojila k iným vládam pri kritike Putinovho útoku a kritizuje západné sankcie. Čínske firmy neprejavujú známky pripojenia sa k západným partnerom pri odchode z Ruska. Podľa ekonómov však čínske firmy pravdepodobne využijú tlak na Moskvu, aby dosiahli výhodnejšie dohody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin