Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom, odhaduje zrýchlenie ekonomického rastu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Businesswoman on blurred background rating with hand drawn stars
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Hodnotenie je o dva stupne vyššie ako rating agentúry Fitch a o stupeň vyšší ako rating agentúry Moody’s.

Agentúra S&P tak verí, že plán slovenskej vlády s ozdravením verejných financií je dôveryhodný a konsolidačné úsilie je dostatočné.

Stabilný výhľad

Podľa agentúry stabilný výhľad odzrkadľuje očakávanie, že deficity Slovenska sa začnú od budúceho roka znižovať, hospodárstvo zostane odolné a že Slovensko si zachová obozretnú fiškálnu politiku.

Naša ekonomika ostáva podľa agentúry odolná, a to aj napriek oslabeniu eurozóny. Ekonomický rast sa podľa odhadov agentúry zrýchli z 1,1 % v roku 2023 na 2 % v roku 2024.

Slovenská ekonomika by mala do roku 2026 ťažiť najmä z rastu investícií z plánu obnovy.

Pozitívne trendy na Slovensku

Pozitívny trend vidieť podľa agentúry aj pri znižovaní inflácie, ktorá v marci klesla na úroveň 2,5 %, čo je blízko priemeru s úrovňou 2,4 %. Nedávno bola pritom Slovenská republika vo výške inflácií na chvoste a v rámci eurozóny dokonca na poslednej priečke s najvyššou infláciou.

Rovnako pozitívnej nálade prispieva reálny rast príjmov domácností, ktorý by mal podporiť súkromnú spotrebu. Nezamestnanosť by sa mala v najbližších troch rokoch držať výrazne pod 6 %, čo je historické minimum.

Navrhovaná konsolidácia je realistická

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) hodnotí rozhodnutie ratingovej agentúry pozitívne. Zopakoval, že ich úsilie ozdraviť verejné financie je dôveryhodné a navrhovaná konsolidácia je realistická.

Okrem iného k tomu prispel aj nedávny predaj dlhopisov švajčiarskym investorom, čím sme podporili diverzifikáciu slovenského portfólia,“ dodal Kamenický.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Kamenický
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMedzinárodná ratingová agentúra FitchMoody'sSMER-SDStandard & Poor's