Vojna na Ukrajine: Rusi si pýtajú úplatky od ľudí, Zelenskyj dostane aj Harpoon a v pivnici našli 200 tiel (online)

Vojna na Ukrajine, Irpiň
Jeden zo zničených bytových domov v meste Irpiň na predmestí Kyjeva (21. máj 2022). Foto: SITA/AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko vedie „totálnu vojnu“ s cieľom spôsobiť čo najväčší počet obetí a čo najvýraznejšie zničenie infraštruktúry.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V pivnici zrúteného bytového domu v zdevastovanom ukrajinskom meste Mariupoľ našli podľa poradcu tamojšieho starostu zhruba 200 tiel. Petro Andriuščenko na platforme Telegram napísal, že telá sa už rozkladali a zápach prenikal do okolia. Nie je jasné, kedy telá našli, uvádza agentúra AP s tým, že sa dané informácie nedali nezávisle overiť. Mariupoľ na pobreží Azovského mora čelil mesiace dlhému obliehaniu. To sa skončilo minulý týždeň po tom, čo zhruba 2 500 ukrajinských obrancov odišlo z oceliarne, ktorá bola ich poslednou baštou v strategicky dôležitom meste.

Ruskí vojaci kontrolujúci juhoukrajinský Melitopoľ žiadajú od ľudí, ktorí chcú utiecť z mesta, vysoké poplatky za súhlas s ich odchodom.

Na Telegrame to tvrdí vojenská správa Zaporižskej oblasti. Na kontrolných stanovištiach si Rusi pýtajú od Ukrajincov od troch do päťtisíc hrivien (približne od 100 do 160 eur) na osobu. Tí, ktorí toľko peňazí nemajú, sú nútení zostať v Melitopoli a znášať ruský teror.

Na kontrolnom stanovišti vo Vasylivke z neznámych príčin ruskí okupanti nepovoľujú žiadnu cestnú dopravu. Na odchod čaká viac ako 400 áut. Podľa správ na sociálnych sieťach umožnia odísť len tým autám, za ktoré občania zaplatia od 20 000 do 40 000 hrivien (od 650 do 1300 eur).

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Takmer 50 vedúcich predstaviteľov obrany z celého sveta sa v pondelok dohodlo na odoslaní pokročilejších zbraní na Ukrajinu vrátane odpaľovacieho zariadenia Harpoon a rakiet na ochranu jej pobrežia. Novinárom to po stretnutí povedal americký minister obrany Lloyd Austin.

Na Ukrajine vyšetrujú viac ako 13-tisíc vojnových zločinov v podaní ruských vojakov. Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na Washington Post, tvrdí to ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová. Kyjev neustále obviňuje Rusko zo zverstiev voči civilistom. Kremeľ však popiera, že by sa jeho jednotky zameriavali na nevinných obyvateľov Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

21:22 Maďarsko vyhlásilo „stav ohrozenia“ v reakcii na ruskú vojnu na susednej Ukrajine. V utorok to oznámil tamojší premiér Viktor Orbán. Krok umožní jeho vláde prijímať osobitné opatrenia bez účasti parlamentu.

Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP

20:50 Nemecko odmietlo tvrdenia, že porušuje sľub poskytnúť Poľsku tanky nahrádzajúce tie, ktoré Varšava dodala Ukrajine.

Poľský prezident Andrzej Duda pre vysielateľa Welt povedal, že je sklamaný z toho, že Berlín nesplnil svoj sľub o dodávke tankov Leopard Poľsku.

Nemecká ministerka zahraničia, ktorá v utorok v Berlíne diskutovala s jej poľským rezortným kolegom Zbigniewom Rauom, povedala, že o otázke diskutujú, aby sa predišlo nepochopeniu. Nemecko podľa jej slov nemôže dodávať ťažké zbrane „stlačením tlačidla“, keďže je potrebné zvážiť množstvo otázok, v neposlednom rade aj to, aké zbrane sú skutočne k dispozícii. Rau sa vyjadril, že jeho krajina ľutuje, že situácia týkajúca sa dodávok zbraní na Ukrajinu „nie je taká dynamická“, ako sa očakávalo, ale uznal, že „diabol sa skrýva v detailoch“ tejto záležitosti.

Poľsko dalo Ukrajine tanky T-72 s očakávaním, že NATO, USA a Nemecko túto medzeru vyplnia. Nemecko súhlasilo s niekoľkými podobnými výmenami so spojeneckými krajinami, ako je Slovinsko a Česká republika, ktoré posielajú staršie tanky na Ukrajinu.

19:33 Poľský prezident Andrzej Duda uviedol, že nevidí možnosť toho, aby susedná Ukrajina akceptovala nejaké mierové podmienky diktované Moskvou alebo že by súhlasila s odovzdaním nejakého svojho územia Rusku.

Duda to povedal v utorok počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. „Púha snaha o pomstu a opätovné získanie toho, čo je ich, je taká mocná, že neverím, že by mohli súhlasiť s mierovými podmienkami, ktoré by viedli k tomu, že by Rusi získali kilometre ukrajinskej zeme,“ povedal Duda.

Poľský prezident konštatoval, že Rusi zničili takú veľkú časť Ukrajiny a Ukrajinci preliali toľko krvi pri obrane svojej krajiny, že ktorýkoľvek politik na Ukrajine, ktorý by naznačil ústupok ruským požiadavkám, „by jednoducho skončil“.

Duda dodal, že každý politik na Západe, ktorý verí, že môže presvedčiť Kyjiv, aby akceptoval podmienky Moskvy, „sa hlboko mýli“. Poľsko Ukrajinu v jej boji proti Rusku podporuje politickými aj vojenskými prostriedkami a prijalo viac ako 3 milióny utečencov.

Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: archívne, SITA/AP

18:34 Ukrajina dostane ďalšie moderné zbrane po tom, ako Dánsko krajine sľúbilo americké protilodné rakety Harpoon.

Ide o zbrane, ktoré možno použiť na vytlačenie ruského námorníctva od ukrajinských čiernomorských prístavov. To by umožnilo obnovenie exportu obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov. Informuje o tom portál bbc.com.

Ukrajina žiada o modernejšie zbrane, ale doteraz väčšinu pomoci tvorili zbrane s krátkym dosahom, ako sú protitankové strely Javelin a delostrelectvo. Americký minister obrany Lloyd Austin povedal, že je „osobitne vďačný“ Dánsku za dodávky zbraní, „ktoré pomôžu Ukrajine brániť svoje pobrežie“.

18:15 Parlament schválil zavedenie sociálnych opatrení pre odídencov z Ukrajiny.

Nová legislatíva rieši problémy v oblasti sociálnych vecí a rodiny súvisiace s prílevom cudzincov tak, aby bolo možné účinne a efektívne organizovať rôzne formy pomoci a podpory občanom Ukrajiny, ktorí sa zdržiavajú na Slovensku.

17:55 Maďarský premiér Viktor Orbán napísal predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi list, v ktorom tvrdí, že o nových sankciách navrhnutých Európskou úniou (EÚ) by sa budúci týždeň nemalo diskutovať.

17:08 V pivnici zrúteného bytového domu v zdevastovanom ukrajinskom meste Mariupoľ našli podľa poradcu tamojšieho starostu zhruba 200 tiel. Petro Andriuščenko na platforme Telegram napísal, že telá sa už rozkladali a zápach prenikal do okolia. Nie je jasné, kedy telá našli, uvádza agentúra AP s tým, že sa dané informácie nedali nezávisle overiť. Mariupoľ na pobreží Azovského mora čelil mesiace dlhému obliehaniu. To sa skončilo minulý týždeň po tom, čo zhruba 2 500 ukrajinských obrancov odišlo z oceliarne, ktorá bola ich poslednou baštou v strategicky dôležitom meste.

16:48 Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune uviedol, že je „presvedčený“ o tom, že Ukrajina sa nakoniec stane súčasťou Európskej únie (EÚ). Zaberie to však čas.  V pondelok sa vyjadril, že Ukrajine môže trvať 15 až 20 rokov, kým vstúpi do bloku. V utorok novinárom povedal: „Čestne, vieme, že to zaberie čas a tentoraz si nemôžeme dovoliť jednoducho čakať. Musíme túto európsku nádej pestovať“. Informuje o tom portál news.sky.com.

Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune. Foto: SITA/AP

16:29 Rada Európskej únie (EÚ) v utorok prijala nariadenie umožňujúce dočasnú liberalizáciu obchodu a iné obchodné úľavy v súvislosti s určitými ukrajinskými výrobkami.

Ako informuje na svojej webstránke, krok znamená, že na obdobie jedného roka sa odstránia clá týkajúce sa dovozu priemyselných výrobkov, ovocia a zeleniny, poľnohospodárskych výrobkov a spracovaných poľnohospodárskych výrobkov, ako aj antidumpingové clá na dovoz pôvodom z Ukrajiny. Pozastavené tiež bude uplatňovanie spoločných pravidiel na import s ohľadom na dovoz s pôvodom na Ukrajine. Opatrenia, ktoré sa začnú uplatňovať dňom nasledujúcim po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ, umožnia únii značne podporiť hospodárstvo Ukrajiny, ktorá čelí invázii Ruska.

Rada tiež prijala dve pomocné opatrenia v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF), ktorý umožní EÚ ďalej podporiť schopnosti a odolnosť ukrajinských ozbrojených síl pri obrane Ukrajiny. Už štvrtá tranža pomoci vo výške 500 miliónov eur pozostáva zo 490 miliónov eur na vojenské vybavenie a 10 miliónov eur na pokrytie poskytovania vybavenia a potrebného materiálu, ako sú osobné ochranné prostriedky, súpravy prvej pomoci a palivo. Celková pomoc EÚ zmobilizovaná v rámci EPF tak už dosiahla dve miliardy eur.

15:39 Ruský súd v utorok zamietol odvolanie opozičného lídra Alexeja Navaľného voči deväťročnému trestu odňatia slobody za podvod. Ten dostal v marci pre obvinenia, že podviedol svojich podporovateľov tým, že sa usiloval o dary na kandidatúru za prezidenta, aj keď vedel, že ho diskvalifikovalo predchádzajúce odsúdenie.

Odmietnutie jeho odvolania znamená, že Navaľného pošlú do väzenia s vysokým stupňom stráženia, informuje agentúra AP s odvolaním sa na nezávislú spravodajskú webstránku Mediazona.

Navaľnyj, jeden z najhlasnejších kritikov Kremľa, je už viac ako rok vo väzení, kde skončil za porušenie podmienečného prepustenia v inom prípade. Toho sa podľa úradov dopustil pobytom v Nemecku, kde sa v roku 2020 liečil z otravy nervovoparalytickou látkou. Z otravy viní Kremeľ, ktorý to popiera.

14:57 Delegácia Fínska a Švédska pocestuje v stredu na rokovania do hlavného mesta Turecka, ktoré odmieta vstup oboch severských krajín do Severoatlantickej aliancie. Povedal to v utorok počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu potvrdil, že vyjednávania sa uskutočnia.

Turecko odmieta členstvo Švédska a Fínska v NATO. Svoj postoj odôvodňuje vlastným pocitom, že obe krajiny podporujú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) a ďalšie organizácie, ktoré sú podľa Ankary teroristické. Turecko zároveň poukazuje na to, že Štokholm a Helsinki voči nemu uplatňujú reštrikcie pri vývoze zbraní.

Haavisto povedal, že chápe bezpečnostné obavy Turecka v súvislosti s terorizmom a dodal, že Fínsko má „na to dobré odpovede, pretože sme tiež súčasťou boja proti terorizmu. Takže si myslíme, že tento problém sa môže vyriešiť“.

14:26 Hlad spôsobený nedostatkom obilia a potravín v dôsledku invázie na Ukrajinu by mohol spôsobiť viac úmrtí ako vojna samotná. Skonštatoval to pre televíziu Sky News britský minister dopravy Grant Shapps.

13:52 Rusko môže byť znovu začlenené medzi európske národy, ak nájde cestu späť k „demokracii, právnemu štátu a rešpektovaniu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách“.

Na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Tá trvala na historických a kultúrnych väzbách medzi Európou a Ruskom, no dodala, že zmierenie je momentálne „vzdialeným snom“.

„To však hovorí aj o tom, že naše vystupovanie proti tejto brutálnej invázii je vystupovanie proti vedeniu v Rusku. Sú to práve Rusi, ktorí rozhodujú o budúcnosti svojej krajiny. Majú to vo svojich rukách,“ povedala Von der Leyenová.

13:38 Uväznený líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj na živom súdnom pojednávaní odsúdil prezidenta Vladimira Putina.

Ako referuje spravodajský web BBC, označil ho za „blázna“, ktorý začal „hlúpu vojnu“ na Ukrajine. „Toto je hlúpa vojna, ktorú začal váš Putin,“ povedal Navaľnyj na odvolacom súde v Moskve prostredníctvom videospojenia z nápravnej trestaneckej kolónie. „Táto vojna bola postavená na klamstvách. Jeden šialenec natiahol svoje pazúry na Ukrajinu a ja neviem, čo s tým chce robiť, tento šialený zlodej,“ povedal Navaľnyj o Putinovi.

Navaľného už predtým súd odsúdil na deväť rokov v trestaneckej kolónii pod prísnym dohľadom za podvody a pohŕdanie súdom. Kremeľ opakovane odmietol Navaľného obvinenia týkajúce sa súčasného ruského prezidenta. Putinov režim tvrdí, že od roku 2000 vyhral v Rusku množstvo spravodlivých volieb a zostáva zďaleka najobľúbenejším politikom v krajine.

Navaľnyj, Putin
Foto: SITA/AP - koláž WBN.

13:11 Slovensko a Španielsko posilnia spoluprácu v oblasti obrany. Vyplýva to zo stretnutia ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) s veľvyslankyňou Španielskeho kráľovstva na Slovensku Loreou Arribalzaga Ceballos.

Posilniť sa má aj vzťah medzi centrom výnimočnosti (Centrum excelentnosti pre zneškodňovanie výbušnín Organizácie severoatlantickej zmluvy) v Trenčíne a centrom výnimočnosti pre boj s nástražnými výbušnými prostriedkami v Madride.

Zintenzívniť sa má aj spolupráca prostredníctvom spoločného výcviku a vzdelávania vojenského personálu, napríklad aj v unikátnych priestoroch výcvikového strediska v Zemianskych Kostoľanoch s možnosťou výcviku s reálnymi chemickými látkami. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková v tlačovej správe.

„Je nespochybniteľné, že situácia na Ukrajine ešte utvrdila krajiny v dôležitosti kolektívnej bezpečnosti a spolupráce. Hodnoty, ktoré sú základom Aliancie a Európskej únie štáty zbližujú, čo potvrdzuje aj záujem ďalších krajín o budúcnosť v týchto štruktúrach,“ uviedol Naď.

12:51 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyhlásila, že vojna na Ukrajine by sa mala skončiť „strategickým zlyhaním“ krajiny, ktorá zaútočila. Zároveň sľúbila, že Európska únia (EÚ) bude pokračovať v rozsiahlych investíciách na podporu vojnou ničenej Ukrajiny.

Šéfka EK na Svetovom ekonomickom fóre v utorok uviedla, že okrem ekonomických sankcií uvalených na Rusko a vojenskej pomoci poskytovanej Ukrajine Európska únia navrhuje aj makroekonomickú pomoc v sume viac ako 10 miliárd eur. Ide o najväčší balík pomoci ponúknutý tretej krajine v histórii bloku.

„mobilizuje celú našu ekonomickú silu“ a „budeme, ruka v ruke, pomáhať Ukrajine vstať z popola“, uviedla Ursula von der Leyenová. Dodala, že cieľom rekonštrukčnej snahy by mala byť modernizácia ukrajinskej správy. Bude to potrebné, ak krajina chce v budúcnosti vstúpiť do EÚ. Poznamenala, že reformy by mali „pevne ustanoviť vládu zákona a nezávislosť ukrajinského súdnictva“ a pomôcť riešiť korupciu.

Ursula von der Leyenová, Svetové ekonomické fórum, Davos
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas príhovoru na Svetovom ekonomickom fóre. Davos, 24. máj 2022. Foto: SITA/AP.

12:36 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v pondelok viac ako 2100 osôb. Z toho bolo 635 mužov, 1 163 žien a 327 detí. O dočasné útočisko požiadalo 258 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v pondelok takmer 2700 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 41 policajtov, 50 hasičov, 82 colníkov, 156 vojakov, 106 dobrovoľníkov, 230 zamestnancov okresných úradov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 11 autobusov, ktoré prepravili 147 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 25 osôb.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 451-tisíc osôb, udelených bolo takmer 78-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 195-tisíc osôb.

12:20 Asociácia železničných dopravcov Slovenska (AROS) žiada kompetentných členov vlády urýchlene riešiť situáciu na hraniciach s Ukrajinou.

12:01 Podla ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) bude koordinovaná pomoc pre podporu Ukrajine pokračovať. Rokoval o nej v rámci Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny. Stretnutie nadviazalo na výsledky aprílového stretnutia v nemeckom Ramsteine. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Jaroslav nad
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

11:53 Rusmi dosadený predstaviteľ ukrajinskej Chersonskej oblasti uviedol, že prokremeľská administratíva v regióne požiada Moskvu, aby tam zriadila vojenskú základňu. „V Chersonskej oblasti by mala byť ruská vojenská základňa,“ povedal Kirill Stremousov, ktorého citovala ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti.

Prevzatie kontroly nad Chersonom, mestom v južnej časti Ukrajiny, a veľkou časťou okolitého regiónu, je dosiaľ pravdepodobne najvýznamnejší úspech Ruska vo vojne na Ukrajine. Ukrajinskí predstavitelia špekulovali, že Rusko plánuje v regióne usporiadať referendum o vyhlásení nezávislosti, podobné tým, ktoré sa konali v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny v roku 2014.

11:22 Návrh na zavedenie sociálnych opatrení pre odídencov z Ukrajiny parlament v utorok posunul do druhého čítania. Legislatívny návrh rieši problémy v oblasti sociálnych vecí a rodiny súvisiace s prílevom cudzincov tak, aby bolo možné účinne a efektívne organizovať rôzne formy pomoci a podpory občanom Ukrajiny, ktorí sa zdržiavajú na Slovensku. Za posunutie do druhého čítania hlasovalo 118 poslancov, proti bolo 7 poslancov a 6 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Novelou zákona o sociálnych službách sa umožní poskytovať služby starostlivosti o dieťa v detskej skupine v domácom alebo inom prostredí najviac štyrom deťom, a to od narodenia po začatie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole. Na poskytovanie tejto starostlivosti o deti v detskej skupine nebudú platiť podmienky odbornej spôsobilosti dosiahnutím vymedzeného stupňa vzdelania, ani sa nebude vyžadovať plnenie kvalifikačných predpokladov na vykonávanie pracovnej činnosti opatrovateľa detí v oblasti sociálnych služieb. Takýmto mechanizmom sa podľa rezortu práce posilňujú nedostatočné kapacity zariadení starostlivosti o deti v pracovných dňoch v pracovnom čase.

Novelou zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa ministerstvo práce navrhuje upraviť poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa pre novú formu poskytovania starostlivosti v tzv. detských skupinách. Výška príspevku pre túto formu starostlivosti sa stanovuje na 160 eur.

10:53 Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o používaní digitálnych technológií pri udržiavaní mieru obvinil USA a Veľkú Britániu, ktoré sa nazývajú „spoločenstvom demokracií“, z budovania „kybernetickej totality“ a spolu s technologickými gigantmi ako Meta z vypínania ruských televíznych kanálov, vyháňania ruských novinárov a blokovania prístupu na ruské webové stránky.

10:40 Americká spoločnosť Microsoft pomôže Ukrajine pri dokumentovaní ruských vojnových zločinov. Na Telegrame o tom informoval ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov. Ako napísal na spomenutej platforme po stretnutí s prezidentom spoločnosti Bradom Smithom vo švajčiarskom Davose, Microsoft tiež pomôže pri obnove ukrajinského digitálneho priemyslu.

„Vo všeobecnosti spoločnosť odhaduje, že jej iniciatívy poskytnú Ukrajine digitálnu podporu vo výške 242 miliónov dolárov. Patria sem finančné granty, propagačné kampane, bezplatný prístup k produktom a službám spoločnosti, ako aj vybavenie,“ uviedol Fedorov.

10:17 Spojené štáty americké a Británia obviňujú Rusko zo šírenia dezinformácií v internetovom priestore a manipulácie verejnej mienky o vojne na Ukrajine. Zároveň vehementne odmietajú ruské tvrdenia, že cieľom Západu je kontrolovať všetky informačné toky a definovať, čo je pravda alebo nie.

9:39 Ruskí vojaci kontrolujúci juhoukrajinský Melitopoľ žiadajú od ľudí, ktorí chcú utiecť z mesta, vysoké poplatky za súhlas s ich odchodom.

Na Telegrame to tvrdí vojenská správa Zaporižskej oblasti. Na kontrolných stanovištiach si Rusi pýtajú od Ukrajincov od troch do päťtisíc hrivien (približne od 100 do 160 eur) na osobu. Tí, ktorí toľko peňazí nemajú, sú nútení zostať v Melitopoli a znášať ruský teror.

Na kontrolnom stanovišti vo Vasylivke z neznámych príčin ruskí okupanti nepovoľujú žiadnu cestnú dopravu. Na odchod čaká viac ako 400 áut. Podľa správ na sociálnych sieťach umožnia odísť len tým autám, za ktoré občania zaplatia od 20 000 do 40 000 hrivien (od 650 do 1300 eur).

9:28 Mesto Humenné vypravilo v uplynulých dňoch už tretí kamión s humanitárnou pomocou na Ukrajinu. Na pomoc ľuďom vo vojnou postihnutej krajine prispeli jednotlivci aj firmy. Informoval o tom Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Ako uviedol, vedenie mesta Humenné je v úzkom kontakte so zástupcami neziskovej organizácie Go Save Ukrajine. Spoločným úsilím vypravili v závere uplynulého týždňa do Mukačeva tretí kamión s humanitárnou pomocou. „Najskôr sa vyprázdnil humanitárny sklad, ktorý zriadilo a udržiavalo v činnosti mesto. Humenčania i ľudia z nášho regiónu prinášali potrebné veci do Denného centra Laborecká. Zoznam žiadanej materiálnej pomoci tvorili najmä trvanlivé potraviny, hygienické potreby pre deti aj dospelých, prikrývky, vankúše, posteľná bielizeň, matrace, deky, odevy pre deti a podobne,“ uviedol Škuba.

Druhá fáza podpory prišla podľa neho po výzve mesta firmám, ktoré nakúpili potravinový tovar ako konzervy, zaváraniny, čaj, kompóty, cukrovinky, polievky, ale aj prikrývky a deky v hodnote takmer 5 000 eur. “Prvý kamión materiálnej pomoci z Humenného odišiel 18. marca. Ani nie po mesiaci 9. apríla sa tak udialo opäť a tretí kamión bol naložený 20. mája. Spolupráca mesta Humenné a Go Save Ukrajine pokračuje naďalej,“ skonštatoval Škuba, ktorý sa zároveň poďakoval jednotlivcom i firmám podieľajúcim sa na príprave humanitárnych zásielok za ich prejav solidarity formou materiálnej pomoci.

8:49 Gubernátor Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny Serhij Hajdaj uviedol, že polícia pokračuje v každodenných evakuáciách a počet tých, ktorí sú ochotní odísť, sa zvyšuje.

V pondelok zverejnil na Facebooku video natočené z auta idúceho po diaľnici neďaleko Sjevjerodonecka, ktoré uháňa po ceste, vyhýba sa troskám, hromadám zeminy, barikádam a zničeným vozidlám, zatiaľ čo len pár metrov od neho na poliach vybuchujú granáty.

V príspevku zverejnil aj fotografiu utekajúcich civilistov. Podľa Hajdaja ľudia „súhlasia s rizikom, pretože to, čo sa deje v ich mestách, je oveľa horšie“.

8:42 Odchádzajúci filipínsky prezident Rodrigo Duterte ostro skritizoval ruského vodcu Vladimira Putina za zabíjanie nevinných civilistov na Ukrajine. Povedal, že hoci boli obaja označení za vrahov, on zabíja „zločincov, a nie deti a starých ľudí“.

8:13 Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck je presvedčený, že Európska únia môže dosiahnuť dohodu o sankciách voči Rusku vrátane ropného embarga. V rozhovore pre spravodajský web CNN poznamenal, že je to možné uskutočniť v priebehu niekoľkých dní.

Robert Habeck
Foto: SITA/AP

7:44 Na Ukrajine vyšetrujú viac ako 13-tisíc vojnových zločinov v podaní ruských vojakov.

Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na Washington Post, tvrdí to ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová. Kyjev neustále obviňuje Rusko zo zverstiev voči civilistom. Kremeľ však popiera, že by sa jeho jednotky zameriavali na nevinných obyvateľov Ukrajiny.

7:25 Takmer 50 vedúcich predstaviteľov obrany z celého sveta sa v pondelok dohodlo na odoslaní pokročilejších zbraní na Ukrajinu vrátane odpaľovacieho zariadenia Harpoon a rakiet na ochranu jej pobrežia. Novinárom to po stretnutí povedal americký minister obrany Lloyd Austin.

Lloyd Austin, Antony Blinken, Volodymyr Zelenskyy
Stretnutie prezidenta Volodymyra Zelenského s Lloydom Austinom a Antony Blinkenom v Kyjeve. Foto: archívne, SITA/AP.

7:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko vedie „totálnu vojnu“ s cieľom spôsobiť čo najväčší počet obetí a čo najvýraznejšie zničenie infraštruktúry.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lloyd AustinVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia