Vojna na Ukrajine: Rusi útočia aj preskupujú sily, Putin chce za plyn už iba ruble a povoláva brancov (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Charkov
Zničené budovy v Charkove po ruskom ostreľovaní. Foto: SITA/AP.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo pokoj zbraní v ukrajinskom obkľúčenom prístavnom meste Mariupoľ trvajúce od štvrtkového rána. To má umožniť ďalšiu evakuáciu civilistov. Referuje o tom spravodajský web BBC s tým, že Ukrajina toto oznámenie nekomentovala. Predchádzajúce pokusy o nastolenie pokoja zbraní v Mariupoli stroskotali predovšetkým pre pokračujúce ruské ostreľovanie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Britské ministerstvo obrany však tvrdí, že ťažké boje v Mariupole pokračujú. Ukrajinské sily však stále majú kontrolu nad centrom mesta a počas stredajších bojov zabili desiatky ruských vojakov vrátane členov rozviedky GRU.

Podľa britského rezortu obrany sa ako nepravdivé ukázali aj tvrdenia Kremľa o obmedzení ofenzívy okolo Kyjeva a Černihiva. Rusko naďalej pokračuje v tvrdom ostreľovaní a raketových útokoch na Černihiv ležiaci asi 150 kilometrov severovýchodne od ukrajinskej metropoly.

Ruské sily podľa Britov stále držia pozície východne a západne od Kyjeva, a to aj napriek stiahnutiu obmedzeného počtu jednotiek. „Na predmestiach mesta sa v najbližších dňoch pravdepodobne odohrajú ťažké boje,“ prognózuje britské ministerstvo obrany.

Ukrajinská armáda oslobodila spod ruskej kontroly päť dedín v Záporožskej oblasti. Na Telegrame to uviedla ukrajinská pechota. Web Ukrajinská pravda zasa uviedol, že o niečo severnejšie, pri meste Dnipro, zasiahol ruský útok vojenskú základňu. Podľa guvernéra Dnipropetrovskej oblasti Valentyna Rezničenka pri útoku zahynuli dve osoby a ďalších päť utrpelo zranenia.

Zdá sa, že Rusko neobmedzuje vojenské operácie na Ukrajine, ale premiestňuje svoje sily do regiónu Donbas na jej východe.

Vyjadril sa tak generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý reagoval na utorkový sľub Ruska, že obmedzí operácie v okolí Kyjeva a Černihiva, aby „zvýšilo vzájomnú dôveru a vytvorilo podmienky pre ďalšie rokovania“, čo sa stretlo so skepticizmom Kyjeva a Západu. Rusko opakovane klamalo o svojich úmysloch a treba ho súdiť len podľa jeho činov a nie podľa slov jeho lídrov, povedal Stoltenberg.

„Podľa našich spravodajských informácií sa ruské jednotky nesťahujú, ale premiestňujú. Rusko sa usiluje preskupiť, zásobovať a posilniť svoju ofenzívu v regióne Donbas,“ vyjadril sa šéf NATO. Zároveň poukázal na to, že Kyjev a ostatné mestá stále čelia tlaku a „môžeme očakávať dodatočné ofenzívne akcie, ktoré prinesú ešte viac utrpenia“.

Spojené štáty tvrdia, že Rusko začalo premiestňovať menej ako 20 percent svojich síl z okolia Kyjeva. Podľa Pentagonu sa väčšina presunula na sever, hoci niektoré jednotky prešli do Bieloruska, kde môžu doplniť zásoby a následne sa vrátiť na Ukrajinu.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že obrana jeho krajiny pred ruskou inváziou je v „bode obratu“.

Demoralizovaní ruskí vojaci na Ukrajine odmietajú plniť rozkazy a sabotujú vlastné vybavenie. Omylom dokonca zostrelili vlastné lietadlo. Vo štvrtok to uviedol Jeremy Fleming, ktorý vedie britskú vládnu spravodajskú a špionážnu organizáciu GCHQ.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte) – piatok 1. apríla

22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

20:31 Humanitárna koordinátorka Organizácie Spojených národov (OSN) na Ukrajine uviedla, že organizácia a jej partneri doručili zásoby pre tisícky ľudí na severovýchode krajiny, ale nie sú schopní dostať sa k niektorým obliehaným mestám na juhu.

Osnat Lubraniová vo štvrtok uviedla, že prídely potravín od humanitárnej organizácie Človek v tiesni a Svetového potravinového programu prinesú úžitok takmer 6 000 ľuďom v Sumy a oblastiach vrátane miest Trostjanec a Ochtyrka.

Základné domáce potreby vrátane prikrývok a varných kanvíc od Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov zase pomôžu 1 500 ľuďom a hygienické súpravy pomôžu 6 000 ľuďom s hygienou a pitnou vodou. Lubraniová tiež uviedla, že zdravotnícky materiál a traumatologické súpravy od Svetovej zdravotníckej organizácie pomôžu s ošetrením 150 pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť pre vážne zranenia, a ďalší zdravotnícky materiál poslúži na pomoc 10-tisíc ľuďom na tri mesiace.

Humanitárny notifikačný systém s Ukrajinou a Ruskom, ktorý sprostredkovala OSN, podľa Lubraniovej pomohol bezpečnému štvrtkovému prechodu konvoja do Sumy, ale „jasne to nie je dosť“. Úsilie z ostatného mesiaca dostať sa do Mariupoľa, Chersonu a ďalších obkľúčených miest na juhu Ukrajiny bolo neúspešné z bezpečnostných dôvodov.

19:51 Najprudší rast cien za desaťročia v USA nastal v dôsledku silného spotrebiteľského dopytu v kombinácii s nedostatkom mnohých tovarov. Očakáva sa, že inflácia sa ešte viac zhorší v nadchádzajúcich mesiacoch, pretože doteraz jej rast neodzrkadlil dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Vojna narušila globálne trhy s ropou a zrýchlila rast cien pšenice, niklu a ďalších kľúčových komodít.

19:34 USA uvalili nové sankcie voči Rusku, pričom tentoraz sa zamerali na technologický sektor. Americké ministerstvo financií uviedlo, že sankcie sa týkajú 21 firiem a 13 jednotlivcov. Patrí k ním aj spoločnosť Mikron, ktorá je najväčším ruským výrobcom čipov a najväčším výrobcom a exportérom mikroelektroniky. Informuje o tom portál bbc.com.

19:10 Veľká Británia neprijme požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zahraniční kupujúci platili za ruský plyn rubľami. Informuje o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na hovorcu britského premiéra Borisa Johnsona. Hovorca uviedol, že britský minister pre energetiku Kwasi Kwarteng sa jasne vyjadril, že „je to niečo, čím sa Spojené kráľovstvo nebude zaoberať.

19:02 Ruskí vojaci opúšťajú jadrovú elektráreň Černobyľ a smerujú k ukrajinskej hranici s Bieloruskom. Tvrdí to ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom, podľa ktorej sa tiež ruské sily pripravujú opustiť neďaleké mesto Slavutyč, kde žijú zamestnanci elektrárne.

Černobyľ
Satelitná snímka zachytáva jadrovú elektráreň v Černobyle. Foto: SITA/AP

18:54 Americký prezident Joe Biden rozhodol o uvoľňovaní jedného milióna barelov ropy denne zo strategických rezerv krajiny počas obdobia šiestich mesiacov. Oznámil to vo štvrtok Biely dom.

18:29 Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta vyhrocovanie napätých vzťahov s Ruskou federáciou formálnymi gestami, akým by bolo zrušenie Dohody o spolupráci medzi Generálnou prokuratúrou SR a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie.

Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

18:10 Platba za ruský plyn je uhradená a ďalšie kroky Slovenska zatiaľ nie sú potrebné, tvrdí ministerstvo hospodárstva.

17:59 Francúzsko a Nemecko sa pripravujú na prerušenie dodávok ruského zemného plynu. Vo štvrtok to počas návštevy Berlína povedal francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire v reakcii na varovanie ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko zastaví dodávky kupcom, ktorí odmietnu za plyn platiť rubľami. „Mohla by vzniknúť situácia, pri ktorej by sme zajtra nemali žiaden ruský plyn. Je na nás pripraviť sa na tieto scenáre a my sa pripravujeme,“ povedal podľa spravodajského portálu BBC Le Maire po rokovaniach so svojím nemeckým kolegom Robertom Habeckom.

17:49 Európsky protimonopolný regulátor urobil prehliadky v niekoľkých firmách v Nemecku, ktoré sa venujú dodávkam, distribúcii a skladovaniu zemného plynu. Dôvodom razií bolo znepokojenie z prudko rastúcich cien plynu na európskom trhu.

Európska komisia (EK), ktorá dozerá na hospodársku súťaž v Európskej únii (EÚ), neuviedla, ktorých firiem sa „náhle inšpekcie“ týkali. Avšak protimonopolný regulátor prešetruje konanie ruského energetického gigantu Gazprom na európskom trhu a Gazprom má kancelárie v Nemecku.

EK má podozrenie, že firmy „porušili pravidlá EÚ o hospodárskej súťaži, ktoré zakazujú zneužívanie dominantného postavenia“ na trhu. EK však uviedla, že prehliadky neznamenajú, že firmy, ktorých sa týkajú, pravidlá porušili.

17:26 Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a s ňou spolupracujúce ropné štáty, vrátane Ruska, vo štvrtok rozhodli, že v súlade s doterajšou politikou zvýšia ťažbu len mierne. Tento ich krok podporuje vysoké ceny ropy.

Skupina známa ako OPEC+ uviedla, že v máji bude ťažiť viac o 432-tisíc barelov ropy denne. Skupina tak len pomaly odstraňuje výraznú redukciu produkcie ropy, na ktorej sa dohodla v roku 2020 počas kulminácie pandémie koronavírusu. Vysoké ceny ropy pomáhajú Rusku zmierňovať časť vplyvu sankcií, ktoré voči nemu uplatnili západné štáty pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Ceny ropy sa zvýšili v dôsledku oživenia globálneho dopytu. Vojna na Ukrajine ich posunula ešte vyššie. V priebehu štvrtkového obchodovania však ľahká americká ropa zlacnela o 6,3 percenta na 100,99 USD za barel a cena severomorskej ropy Brent sa znížila o 5,6 percenta na 107,50 USD za barel. (1 EUR = 1,1101 USD)

16:59 Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina od piatka začne prijímať platby od „nepriateľských krajín“ za zemný plyn v rubľoch.

Kontrakty sa podľa jeho slov zastavia, ak kupujúci nebudú súhlasiť s novými podmienkami. Podľa jeho slov zákazníci, ktorí chcú kupovať plyn, „si budú musieť otvoriť účty v rubľoch v ruských bankách“. Dekrét, ktorý Putin vo štvrtok podpísal a zverejnila ho tlačová agentúra Ria Novosti, hovorí, že vybrané banky pre každého kupujúceho otvoria dva účty. Jeden účet bude v zahraničnej mene a druhý v rubľoch.

Kupujúci zaplatia v zahraničnej mene a dajú banke oprávnenie, aby túto menu predala za ruble, ktoré sa prevedú na druhý účet. Plyn sa podľa dekrétu formálne zaplatí z rubľového účtu.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

16:47 Evakuačný konvoj autobusov smerujúci do obliehaného mesta Mariupoľ na juhu Ukrajiny zdržali na ruskom kontrolnom stanovišti vo Vasylivke medzi Ukrajinou kontrolovaným mestom Záporožie a Berďanskom, ktoré majú pod kontrolou Rusi.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorá je ministerkou pre reintegráciu dočasne okupovaných teritórií, uviedla, že zo Záporožia vyšlo do Berďansku 45 autobusov, ktoré stoja vo Vasylivke a Rusko ich znova nenecháva prejsť. „Znovu a znovu požadujeme, aby celá svetová komunita sústredila svoju pozornosť a pomohla ľuďom dostať sa z okupovaného Mariupoľa,“ cituje televízia CNN političku.

Okamžitú evakuáciu z Mariupoľa podľa Vereščukovej potrebuje zhruba 100-tisíc ľudí. Námestník starostu mesta Serhij Orlov sa pre CNN už skôr počas dňa vyjadril, že mesto bude môcť medzi štvrtkom a piatkom opustiť do 1 500 až 2 000 ľudí. Medzinárodný výbor Červeného kríža vo štvrtok informoval, že pripravuje sprostredkovanie bezpečného prechodu civilistov z Mariupoľa na piatok.

Vereščuková tiež povedala, že 45-tisíc Ukrajincov nútene deportovali do Ruska, čo CNN nevedela nezávisle overiť. Ruská armáda tvrdí, že tisícky ľudí „evakuovali“ do Ruska zo separatistických regiónov a „nebezpečných oblastiach“ na Ukrajine.

16:33 Firmy sa pre konflikt na Ukrajine najviac obávajú rastu cien energií. Osem z desiatich opýtaných v prieskume Asociácie európskych obchodných a priemyselných komôr považuje za mimoriadne naliehavé aj ťažkosti spojené s dodávkami surovín a s potrebou hľadania alternatívnych trhov.

16:16 Vojnový konflikt na Ukrajine zatiaľ podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadne neovplyvnil slovenský finančný sektor.

15:50 Aktivisti z environmentálnej organizácie Greenpeace zablokovali transfer ruskej ropy medzi dvoma supertankermi vo vodách severného Dánska. Greenpeace informoval, že plavci a aktivisti v kajakoch a na člnoch z Dánska, Fínska, Nórska, Švédska a Ruska sa umiestnili medzi dva supertankery, aby zabránili preloženiu 100-tisíc ton ropy z Ruska.

Greenpeace vyzýva na embargo na ruské palivá, aby prinútilo Moskvu zastaviť inváziu na Ukrajinu. Vo štvrtkovom vyhlásení uviedol, že „zakaždým, keď sa nakúpi ruská ropa alebo plyn, (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi narastie vojnová truhlica“.

Od začiatku vojny na Ukrajine podľa Greenpeace opustilo Rusko najmenej 299 supertankerov s fosílnymi palivami. Napriek tomu, že niektoré krajiny vyhlásili zákaz príchodu ruských plavidiel do svojich prístavov, ruské uhlie, ropa a plyn stále prichádzajú prostredníctvom lodí registrovaných v iných krajinách, dodala organizácia.

15:19 Zdá sa, že Rusko neobmedzuje vojenské operácie na Ukrajine, ale premiestňuje svoje sily do regiónu Donbas na jej východe. Vyjadril sa tak generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý reagoval na utorkový sľub Ruska, že obmedzí operácie v okolí Kyjeva a Černihiva, aby „zvýšilo vzájomnú dôveru a vytvorilo podmienky pre ďalšie rokovania“, čo sa stretlo so skepticizmom Kyjeva a Západu. Rusko opakovane klamalo o svojich úmysloch a treba ho súdiť len podľa jeho činov a nie podľa slov jeho lídrov, povedal Stoltenberg.

„Podľa našich spravodajských informácií sa ruské jednotky nesťahujú, ale premiestňujú. Rusko sa usiluje preskupiť, zásobovať a posilniť svoju ofenzívu v regióne Donbas,“ vyjadril sa šéf NATO. Zároveň poukázal na to, že Kyjev a ostatné mestá stále čelia tlaku a „môžeme očakávať dodatočné ofenzívne akcie, ktoré prinesú ešte viac utrpenia“.

Spojené štáty tvrdia, že Rusko začalo premiestňovať menej ako 20 percent svojich síl z okolia Kyjeva. Podľa Pentagonu sa väčšina presunula na sever, hoci niektoré jednotky prešli do Bieloruska, kde môžu doplniť zásoby a následne sa vrátiť na Ukrajinu.

Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: archívne, SITA/AP.

15:01 Podľa amerických spravodajských služieb ruský prezident Vladimir Putin nedostáva objektívne informácie o neúspechoch ruskej armády na Ukrajine, keďže jeho poradcovia nemajú odvahu povedať mu mu pravdu. Riaditeľka komunikačného oddelenia Bieleho domu Kate Bedingfieldová v stredu uviedla, že Putina klamú nie len o výkonoch armády, ale aj o rozsahu dopadov sankcií na ruskú ekonomiku.

14:28 Spojené kráľovstvo uvalilo sankcie na viac ako desiatku ruských mediálnych osobností a organizácií, ktorých viní zo šírenia propagandy a dezinformácií o vojne na Ukrajine.

Medzi ľudí, na ktorých platí zmrazenie majetku a zákaz cestovania, patria napríklad moderátor televízie Rossija Sergej Brilev, ktorý v minulosti žil vo Veľkej Británii, výkonný riaditeľ spoločnosti Gazprom-Media Aleksandr Žarov a výkonný riaditeľ prokremeľského vysielateľa RT Alexej Nikolov. Londýn tiež uvalil sankcie na mediálne organizácie TV-Novosti, ktorá vlastní RT, a Rossija Segodňa, ktorá kontroluje tlačovú agentúru Sputnik. Sankcie zasiahnu „nehanebných propagandistov, ktorí šíria Putinove falošné správy a naratívy“, vyjadrila sa vo štvrtok britská ministerka zahraničia Liz Truss.

Veľká Británia tiež oznámila, že uvalí sankcie aj na generálplukovníka Michaila Mizinceva, šéfa Národného centra riadenia obrany Ruskej federácie, a obvinila ho z organizovania zverstiev vrátane obliehania Mariupoľu.

14:12 Ukrajinská armáda oslobodila spod ruskej kontroly päť dedín v Záporožskej oblasti. Na Telegrame to uviedla ukrajinská pechota. Web Ukrajinská pravda zasa uviedol, že o niečo severnejšie, pri meste Dnipro, zasiahol ruský útok vojenskú základňu. Podľa guvernéra Dnipropetrovskej oblasti Valentyna Rezničenka pri útoku zahynuli dve osoby a ďalších päť utrpelo zranenia.

14:00 Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o jarnom povolaní 134 500 nových brancov do armády. Šéf Kremľa aj ruský minister obrany Sergej Šojgu sa vyjadrili, že branci sa nebudú podieľať na vojenskej operácii na Ukrajine.

Avšak v skoršej časti tohto mesiaca ruská armáda priznala, že mnoho brancov nasadili na Ukrajinu a niektorí z nich sa dokonca dostali do zajatia. Dekrét, ktorý prezident Ruska podpísal vo štvrtok, je smernicou pre odvody, ktoré sa začnú prvého apríla a budú trvať do 15. júla.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Sergej Čirikov/Pool Photo via AP.

13:56 Rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International (RBI) dokáže zvládnuť všetky scenáre vojny na Ukrajine. Vyhlásil to vo štvrtok generálny riaditeľ banky Johann Strobl. Ako dodal, rozhodnutie si vyžiada určitý čas a bude prijaté spôsobom, ktorý zohľadní záujmy akcionárov.

Raiffeisen Bank
Raiffeisen Bank International v Rakúsku. Foto: ilustračné, RBI

13:05 Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a s ňou spolupracujúce ropné štáty, vrátane Ruska, vo štvrtok rozhodujú o ťažobných kvótach. 

13:03 Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu vyhlásil, že Ankara pracuje na tom, aby sa ministri zahraničných vecí Ukrajiny a Ruska opäť stretli na rokovaniach.

Jeho vyjadrenia prišli niekoľko dní po tom, čo Turecko hostilo ukrajinských a ruských vyjednávačov na osobných rozhovoroch v Istanbule. Čavušoglu uviedol, že rozhodnutia prijaté počas rozhovorov sa v praxi úplne neuplatnili.

„Po tomto stretnutí boli prijaté niektoré rozhodnutia, najmä čo sa týka zníženia napätia. Nevidíme však, že by sa tieto rozhodnutia odrazili na bojovom poli, napríklad odsun ruských vojakov z niektorých oblastí,“ poznamenal Čavušoglu.

12:56 Ministerstvo hospodárstva chce zintenzívniť dodávky skvapalneného plynu LNG na Slovensko. 

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že situáciu s dodávkami plynu a ropy z Ruska sledujú na dennej báze a následne prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy.

12:15 Na slovenskom pracovnom trhu sa zatiaľ zamestnalo 1 479 odídencov z Ukrajiny. 

Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Počas jedného týždňa ide podľa neho o nárast o viac ako tisíc osôb. Najviac odídencov z Ukrajiny sa podľa neho zamestnáva v okresoch Trenčín, Nitra, Trnava a Bratislava.

„Z celkového počtu zamestnaných odídencov z Ukrajiny pracuje 43 percent vo výrobe,“ uviedol minister. Približne pätina z pracujúcich Ukrajincov vykonáva pomocné profesie v rôznych sektoroch, napríklad ako pomocníci v kuchyni, či pomocní skladníci.

Ženy, ktoré odišli z Ukrajiny, sa tiež podľa Krajniaka zamestnali ako upratovačky alebo ako chyžné. „Odídenci, ktorí prichádzajú, obsadzujú profesie, ktoré boli na Slovensku dlhodobo neobsadené,“ zdôraznil šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:10 Nadácia EPH finančne podporila prvú zásielku potravinových balíkov. Pre ukrajinských utečencov na západnej Ukrajine ich pripravilo občianske združenie Adra v rámci kampane Rodina rodine. 

Slovenské rodiny môžu prostredníctvom kampane pomôcť ukrajinským rodinám darom v podobe potravinového balíka, ktorý obsahuje 25 druhov trvanlivých potravín a deväť druhov hygienických potrieb, čo zaistí živobytie na dva týždne pre jednu rodinu utečencov na Ukrajine.

OZ Adra zaisťuje nákup tovaru, balenie, transport na Ukrajinu aj distribúciu priamo do rúk utečencov. Balík váži 13 kilogramov a má hodnotu 50 eur. „Záujemcovia z radov verejnosti môžu potravinový balík darovať cez HELPshop ADRA,“ informuje web slovgas.sk.

Distribučným skladom humanitárnej pomoci je cirkevná budova v Košiciach, kde pomáhajú aj rodiny ukrajinských utečencov, ktorí tu našli svoje dočasné útočisko. Dobrovoľníci denne nabalia 10 až 12 paliet. „Na jednu paletu naukladáme 40 balíkov, kamión odvezie 33 paliet. Najbližšia zásielka 1320 rodinných balíkov váži 18,5 ton a má hodnotu 66-tisíc eur,“ špecifikuje web.

11:45 Ukrajinská vláda vyslala do obliehaného prístavného mesta Mariupoľ na pobreží Azovského mora autobusy s cieľom dodať humanitárne zásoby a evakuovať uväznených civilistov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ako uviedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, do Mariupoľa smeruje približne 45 autobusov po tom, čo Medzinárodný výbor Červeného kríža potvrdil, že Rusko súhlasilo s otvorením bezpečného koridoru v priebehu štvrtka.

Mariupoľ je od 1. marca v obkľúčení Rusov, ktorí v meste spôsobili humanitárnu katastrofu. V meste nie je voda, svetlo, teplo ani komunikácia. Mnohí nemôžu nájsť príbuzných, ktorí zostali v meste po začatí rozsiahlej ruskej invázie. Mŕtvych, ktorých nemá kto pochovať, pochovávajú do masových hrobov.

Podľa mestskej rady počas mesačnej blokády Mariupoľa zahynulo takmer päťtisíc obyvateľov. V obkľúčení zostáva asi 170-tisíc ľudí. Rusko sabotovalo humanitárne koridory a podľa mariupoľskej mestskej rady násilne odvlieklo tisíce ľudí do Ruska.

11:09 Ťažké boje pokračujú aj v prístavnom meste Mariupoľ, ktoré je už mesiac obliehané ruskou armádou. Ukrajinské sily však stále majú kontrolu nad centrom mesta a počas stredajších bojov zabili desiatky ruských vojakov vrátane členov rozviedky GRU.

10:53 Tvrdenia Kremľa o obmedzení ofenzívy okolo Kyjeva a Černihiva sa ukázali ako nepravdivé.

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko naďalej pokračuje v tvrdom ostreľovaní a raketových útokoch na Černihiv ležiaci asi 150 kilometrov severovýchodne od ukrajinskej metropoly.

Ruské sily podľa Britov stále držia pozície východne a západne od Kyjeva, a to aj napriek stiahnutiu obmedzeného počtu jednotiek. „Na predmestiach mesta sa v najbližších dňoch pravdepodobne odohrajú ťažké boje,“ prognózuje britské ministerstvo obrany.

Ukrajina, Černihiv, ostreľovanie, Rusko
Rusko pokračuje v útokoch na Černihiv. Foto: SITA/AP

10:27 Dolár v úvode štvrtkového obchodovania stúpol voči jenu. Dolár voči japonskej mene posilnil napriek tomu, že ekonomika USA v záverečnom štvrťroku vlaňajška podľa údajov amerického rezortu obchodu medziročne vzrástla menej, ako sa odhadovalo, a to o 6,9 percenta. Oproti jenu dolár vzrástol na 122,23 JPY/USD z hodnoty 121,78 JPY/USD. Spoločná európska mena si voči doláru prilepšila na 1,1160 USD/EUR z úrovne 1,1159 USD/EUR.

9:57 Ruské sily sa môžu v Bielorusku pokúšať o preskupenie a doplnenie chýbajúcich zásob.

Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Ukrajinská armáda zároveň zaznamenala „časté prípady“ kladenia mín v oblastiach okolo Kyjeva, ktoré nedávno obsadili ruské sily.

Aj ministerstvá obrany Spojených štátov a Británie avizovali, že zaznamenali pohyb ruských jednotiek v smere do Bieloruska. Ako uviedlo britské ministerstvo obrany, Rusko pravdepodobne bude pokračovať v kompenzovaní svojich znížených pozemných manévrovacích schopností prostredníctvom masívnych delostreleckých a raketových útokov.

9:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stiahol veľvyslancov svojej krajiny z Gruzínska a Maroka. Odvolaní diplomati podľa neho zlyhali, keď tieto krajiny nedokázali presvedčiť, aby podporili Ukrajinu a potrestali Rusko.

„Pri všetkej úcte, ak nebudú zbrane, nebudú sankcie, nebudú obmedzenia pre ruský biznis, tak si, prosím, hľadajte inú prácu,“ povedal v stredu Zelenskyj. „Diplomatický front je jedným z kľúčových frontov,“ v ukrajinskom boji o víťazstvo, dodal ukrajinský prezident.

8:58 Akciové trhy tento týždeň podporili náznaky pokroku v mierových rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou, hoci vyhliadky na ukončenie vojny zostávajú neisté.

8:50 Američan z Massachusetts William Hubbard pomohol svojej 19-ročnej dcére, vnukovi a jej priateľovi dostať sa z Ukrajiny na Slovensko cez karpatskú divočinu. Ako referuje spravodajský web CNN, mali šťastie, že počas 8-hodinovej „túry“ nestretli žiadnych vojakov ani pohraničníkov. „Podarilo sa nám vypadnúť,“ povedala Aislinn Hubbardová v rozhovore pre CNN už z územia Rakúska.

Dievčina priznala, že v jednej chvíli sa spolu s malým dieťaťom šmýkala dolu strmým a zablateným karpatským kopcom. Jej otec bol na Slovensku a sledoval ich pohyb prostredníctvom svojho telefónu. „Bolo to neuveriteľne stresujúce, pretože som sa díval, ako sa na mape pohybuje malá bodka. Tá sa na chvíľu zastavila, tak som sa bál, či sa niekto nezranil alebo nestretli vojakov,“ poznamenal Američan.

8:32 Ceny ropy v stredu posilnili. Májové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 3,58 USD a uzavreli na úrovni 107,82 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zdraželi o 3,22 USD na 113,45 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež stúpla, a to o 13 centov na 3,33 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nahor. Zlato zdraželo o 21 USD na hodnotu 1 939 USD za uncu a cena striebra sa zvýšila o 39 centov na úroveň 25,11 USD za uncu. (1 EUR = 1,1126 USD)

8:20 Demoralizovaní ruskí vojaci na Ukrajine odmietajú plniť rozkazy a sabotujú vlastné vybavenie. Omylom dokonca zostrelili vlastné lietadlo. Vo štvrtok to uviedol Jeremy Fleming, ktorý vedie britskú vládnu spravodajskú a špionážnu organizáciu GCHQ.

8:09 Riaditeľ francúzskej vojenskej rozviedky Éric Vidaud bude odvolaný zo svojho postu. Dôvodom je skutočnosť, že nepredpovedal možnosť ruskej invázie na Ukrajinu. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na francúzske médiá.

Náčelník štábu francúzskej obrany Thierry Burkhard v rozhovore pre Le Monde priznal, že prepustenie nastane v dôsledku toho, že si francúzske spravodajské služby, vrátane Vidauda, neuvedomili chybnú analýzu ruskej hrozby na Ukrajine, čo bolo v rozpore s hodnotením spravodajských služieb USA.

7:54 Ruské ministerstvo obrany oznámilo pokoj zbraní v ukrajinskom obkľúčenom prístavnom meste Mariupoľ trvajúce od štvrtkového rána. To má umožniť ďalšiu evakuáciu civilistov. Referuje o tom spravodajský web BBC s tým, že Ukrajina toto oznámenie nekomentovala. Predchádzajúce pokusy o nastolenie pokoja zbraní v Mariupoli stroskotali predovšetkým pre pokračujúce ruské ostreľovanie.

7:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že obrana jeho krajiny pred ruskou inváziou je v „bode obratu“.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinskký prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP.

7:28 Batalión Azov oznámil, že počas stredajších bojov pri juhoukrajinskom Mariupoli zabil približne 64 ruských vojakov. Batalión Azov o tom informoval na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a dodal, že v priebehu stredy zničil aj tri ruské tanky.

7:13 Ruský rubeľ sa vrátil približne na úroveň z obdobia, keď sa začala vojna na Ukrajine. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Rusko, sankcie, rubeľ,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

7:05 Americký prezident Joe Biden sa podľa dvoch ľudí oboznámených s rozhodnutím chystá v rámci snahy kontrolovať ceny energií uvoľniť až milión barelov ropy denne z národných strategických zásob ropy. Ceny energií prudko vzrástli po tom, ako USA a spojenci uvalili na Rusko prísne sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Oznámenie Bidenovho rozhodnutia i viac informácií by mohlo prísť už vo štvrtok.

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj