Vojna na Ukrajine: Rusi pokračujú v bombardovaní Ľvova, Slovensko podporí vstup Švédska a Fínska do NATO (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, útok, vojna
Foto: SITA/AP

Štyri ruské rakety v nedeľu ráno zasiahli región mesta Ľvov na západe Ukrajiny. Guvernér Ľvivskej oblasti Maksym Kozyckyj uviedol, že rakety dopadli na objekt vojenskej infraštruktúry a jeden človek bol zranený.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Objekt je úplne zničený. Podľa predbežných informácií nie sú obete na životoch,“ dodal. Veliteľstvo Západ ukrajinských vzdušných síl uviedlo, že niekoľko rakiet ruská armáda vypálila na Ľvovskú oblasť z Čierneho mora. Dve rakety ukrajinské vzdušné sily zničili predtým, ako mohli zasiahnuť cieľ, dodalo veliteľstvo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho krajina raz bude hostiteľom medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovízia v meste Mariupoľ, ktoré je takmer celé v rukách ruskej armády okrem oceliarne naďalej bránenej niekoľkými stovkami ukrajinských vojakov.

Podľa generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga Ukrajina môže vo vojne s Ruskom zvíťaziť. Šéf NATO to povedal v nedeľu v rozhovore s novinármi prostredníctvom videospojenia. „Ruská vojna na Ukrajine sa nevyvíja tak, ako Moskva plánovala. Nepodarilo sa im obsadiť Kyjev,“ povedal Stoltenberg.

„Sťahujú sa z okolia Charkova, ich veľká ofenzíva na Donbase sa zastavila. Rusko nedosahuje svoje strategické ciele, konštatoval. „Ukrajinci statočne bránia svoju krajinu. Aby im v tom pomohli, spojenci sa zaviazali a poskytli Ukrajine bezpečnostnú pomoc v hodnote miliárd dolárov,“ dodal Stoltenberg. Informuje o tom portál cnn.com.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Organizácia G7 združujúca popredné svetové ekonomiky v sobotu upozornila, že vojna na Ukrajine vyvoláva globálnu potravinovú a energetickú krízu, ktorá ohrozuje chudobné krajiny. Podľa organizácie sú potrebné naliehavé opatrenia na odblokovanie zásob obilia, ktoré pre ruskú inváziu nemôže Ukrajina exportovať.

Fínsky prezident Sauli Niinistö v sobotu telefonoval so svojim ruským partnerom Vladimirom Putinom, aby mu povedal, že jeho krajina v najbližších dňoch podá prihlášku za člena NATO. Ruské médiá podľa portálu bbc.com uviedli, že Putin fínskemu prezidentovi povedal, že bezpečnosť Fínska v súčasnosti nič neohrozuje a vzdanie sa dlhodobej neutrality by bolo chybou.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

19:00 Nedeľný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v týždni.

18:01 Ukrajincom fandilo na súťaži Eurovízia mnoho ľudí. Skupina Kalush Orchestra vystúpila s piesňou Stefania, ktorá sa stala hymnou Ukrajincov počas ruskej invázie.

16:54 Ukrajina podľa generálneho štábu ozbrojených síl krajiny na frontových líniách nasadila viacero húfníc M-777 po tom, ako USA krajine dodali 89 z 90 týchto sľúbených delostreleckých systémov. Húfnice sú súčasťou nedávneho amerického balíčka pomoci Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov.

16:52 Podľa generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga Ukrajina môže vo vojne s Ruskom zvíťaziť.

Šéf NATO to povedal v nedeľu v rozhovore s novinármi prostredníctvom videospojenia. „Ruská vojna na Ukrajine sa nevyvíja tak, ako Moskva plánovala. Nepodarilo sa im obsadiť Kyjev,“ povedal Stoltenberg.

Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: archívne, SITA/AP.

16:09 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba informoval, že sa v Nemecku stretol so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom.

„Ďalšie zbrane a iná pomoc sú na ceste na Ukrajinu,“ uviedol ukrajinský minister v nedeľu na mikroblogovacej sieti Twitter. Kuleba a Blinken sa stretli v Berlíne, kde sa cez víkend na neformálnej schôdzke zišli šéfovia diplomacií členských štátov NATO.

„Dohodli sme sa na úzkej spolupráci pri zabezpečení, že ukrajinský export potravín sa dostane k spotrebiteľom v Afrike a Ázii. Veľká vďaka ministrovi Blinkenovi a USA pre ich líderstvo a neochvejnú podporu,“ napísal Kuleba na Twitteri.

Dmytro Kuleba
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto: SITA/AP

15:42 Slovensko jednoznačne podporí vstup Fínska a Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v prípade, že sa tak rozhodnú. Konštatoval to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) na neformálnom stretnutí šéfov diplomacií NATO v Berlíne.

12:30 Rusko podľa britského ministerstva obrany pravdepodobne stratilo tretinu pozemných síl, ktoré vyčlenilo na svoju inváziu na Ukrajinu.

11:23 Veľký konvoj osobných áut a dodávkových vozidiel s utečencami z mesta Mariupoľ v sobotu v noci dorazil do mesta Zaporižžia, ktoré je na území pod kontrolou ukrajinskej vlády.

Konvoj niekoľko dní čakal, aby mu ruská armáda odchod povolila. Mariupoľ, ktorý je takmer celý pod kontrolou ruských síl, bol počas vojny zrovnaný so zemou. Ukrajina civilistov z mesta postupne evakuuje už viac ako dva mesiace.

Utečenci sa najprv museli dostať z Mariupoľa, potom popri pobreží do 80 kilometrov vzdialeného mesta Berďansk a na záver museli prejsť 200 kilometrov do mesta Zaporižžia. Informuje o tom portál news.sky.com.

10:46 Štyri ruské rakety v nedeľu ráno zasiahli región mesta Ľvov na západe Ukrajiny. Guvernér Ľvivskej oblasti Maksym Kozyckyj uviedol, že rakety dopadli na objekt vojenskej infraštruktúry a jeden človek bol zranený.

Objekt je úplne zničený. Podľa predbežných informácií nie sú obete na životoch,“ dodal. Veliteľstvo Západ ukrajinských vzdušných síl uviedlo, že niekoľko rakiet ruská armáda vypálila na Ľvovskú oblasť z Čierneho mora. Dve rakety ukrajinské vzdušné sily zničili predtým, ako mohli zasiahnuť cieľ, dodalo veliteľstvo. Informuje o tom portál news.sky.com.

10:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu ráno vyhlásil, že jeho krajina raz bude hostiteľom medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovízia v meste Mariupoľ, ktoré je takmer celé v rukách ruskej armády okrem oceliarne naďalej bránenej niekoľkými stovkami ukrajinských vojakov. Zelenskyj sa takto vyjadril po tom, ako v tohtoročnej súťaži Eurovízia zvíťazila ukrajinská skupina Kalush Orchestra s piesňou Stefania, ktorá sa stala hymnou Ukrajincov počas ruskej invázie.

9:59 Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v sobotu 14. mája na vstupe do SR 3 583 osôb. Z toho bolo 826 mužov, 2 096 žien a 661 detí. O dočasné útočisko požiadalo 97 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v sobotu 3 530 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 55 policajtov, 66 hasičov, 81 colníkov, 150 vojakov, 111 dobrovoľníkov a 12 zamestnancov migračného úradu. Zároveň vypravili 12 autobusov, ktoré prepravili 353 osôb. Vlakovou dopravou prepravili 52 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu na vstupe do SR prekročilo 425 407 osôb, z ktorých takmer 76-tisíc požiadalo o dočasné útočisko. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 165-tisíc osôb.

9:30 Situácia na Donbase zostáva náročná. Ruské vojská sa stále snažia dosiahnuť aspoň nejaké víťazstvo.

Prezident Volodymyr Zelenskyj je vďačný každému, kto drží líniu a približuje sa k Donbasu, Pryazovsku a Chersonu. Taktiež tým v Charkovskej oblasti. Krok za krokom Ukrajina núti okupantov opustiť jej zem.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

21:00 Sobotný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v nedeľu.

20:31 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila podporu vstupu Fínska a Švédska do NATO.Každá krajina sa môže slobodne rozhodnúť o svojom členstve v aliancii. To platí aj pre Švédsko a Fínsko,“ povedala šéfka nemeckej diplomacie na záverečnej tlačovej konferencii po samite ministrov zahraničia organizácie G7 v Nemecku. „Nie je to NATO, kto tlačí Švédsko a Fínsko k pripojeniu sa, ale činy ruského prezidenta,“ povedala Baerbocková. Informuje o tom portál cnn.com.

19:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjive privítal delegáciu amerického Kongresu na čele s lídrom republikánskej menšiny v Senáte Mitchom McConnellom.

Zelenskyj na Instagrame uviedol, že táto návšteva „je silným signálom nadstraníckej podpory Ukrajiny zo strany Kongresu USA a amerického ľudu“. Ukrajinský prezident dodal: „Vďaka za vaše líderstvo v pomoci nášmu boju nielen za našu krajinu ale aj za demokratické hodnoty a slobody. Naozaj si to ceníme.“ Nebolo však jasné, či sa stretnutie uskutočnilo v sobotu a či delegácia je stále v Kyjive. Informoval o tom portál cnn.com.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:10 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdí, že Západ jeho krajine vyhlásil „totálnu hybridnú vojnu“.

Lavrov dodal, že je ťažké predpovedať, ako dlho bude tento konflikt so Západom trvať. Poznamenal pritom, že snaha o izoláciu Ruska bude neúspešná. „Západní politici by mali pochopiť, že ich snaha izolovať našu krajinu je márna,“ povedal Lavrov. Informuje o tom portál news.sky.com.

17:23 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbockovávarovala, že desiatkam miliónom ľudí hrozí hlad pre vojnu na Ukrajine. Krajina je totiž významným exportérom kuchynského oleja, kukurice a pšenice.

16:43 Snaha Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie„je jedným z dôsledkov“ toho, že ruský prezident Vladimir Putin napadol Ukrajinu.

Povedala to pre televíziu Sky News fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová. V súvislosti s tým, že podľa Putina je prihláška Fínska za člena NATO chybou, Tuppurainenová odpovedala, že hrozby zo strany ruského prezidenta nie sú ničím novým.

Na otázku, či na fínsko-ruských hraniciach budú umiestnené prostriedky NATO, ministerka odpovedala, že Fínsko nechce nikoho provokovať.

15:46 Ukrajinské sily začali podľa šéfa regionálnej vojenskej správy Charkovskej oblasti protiofenzívu v meste Izjum.

Oleh Synjehubov vo videu zverejnenom na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že ruské sily v niektorých smeroch ustupujú. Informuje o tom portál bbc.com, ktorý však dodáva, že generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny to nepotvrdil. Rusko získalo kontrolu nad Izjumom 1. apríla a odvtedy ho okupuje.

15:12 Fínsky prezident Sauli Niinistö v sobotu telefonoval so svojim ruským partnerom Vladimirom Putinom, aby mu povedal, že jeho krajina v najbližších dňoch podá prihlášku za člena NATO

„Konverzácia bola priama a otvorená a prebiehala bez hnevu. Vyhnutie sa napätiu bolo považované za dôležité,“ konštatoval Niinistö.

Podľa Putina táto zmena poškodí vzťahy oboch krajín, „ktoré boli roky budované v duchu dobrého susedstva a partnerskej spolupráce a boli obojstranne prospešné“.

Sauli Niinisto
Fínsky prezident Sauli Niinistö. Foto: SITA/AP

14:39 India s okamžitou účinnosťou zakázala export pšenice s odôvodnením, že je ohrozená jej potravinová bezpečnosť, čiastočne v dôsledku vojny na Ukrajine. Indické ministerstvo obchodu vo vládnom vestníku uviedlo, že potravinovú bezpečnosť krajiny ohrozuje prudký rast globálnych cien pšenice.

Pšenica
India s okamžitou účinnosťou zakázala export pšenice. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

13:53 Organizácia G7 združujúca popredné svetové ekonomiky v sobotu upozornila, že vojna na Ukrajine vyvoláva globálnu potravinovú a energetickú krízu, ktorá ohrozuje chudobné krajiny.

Podľa organizácie sú potrebné naliehavé opatrenia na odblokovanie zásob obilia, ktoré pre ruskú inváziu nemôže Ukrajina exportovať. „Ruská agresia vytvorila jednu z najvážnejších potravinových a energetických kríz v nedávnej histórii, ktorá teraz ohrozuje najzraniteľnejších po celom svete,“ uviedla organizácia.

12:38 Obrat v ruskej vojne na Ukrajine nastane podľa šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova v polovici augusta a do záveru roka sa pravdepodobne skončí.

V rozhovore pre televíziu Sky News generálmajor Budanov povedal, že „bod zlomu bude v druhej polovici augusta“ a „väčšina aktívnych bojových akcií sa skončí do záveru roka“.

„Výsledkom bude to, že obnovíme výkon ukrajinskej moci na všetkých našich teritóriách, ktoré sme stratili, vrátane Donbasu a Krymu,“ dodal.

Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci
Ukrajinskí vojaci študujú švédsky ramenný zbraňový systém Carl Gustaf M4 počas tréningu v Charkove. Foto: SITA/AP

11:29 Prevádzkovateľ fínskej elektrickej siete Fingrid pre televíziu Sky News potvrdil, že do krajiny už neprichádza elektrina z Ruska.

Spoločnosť Fingrid je však „presvedčená, že nenastanú veľké problémy“ a predpokladá, že dostatok elektriny Fínsku dodá Švédsko. Uviedol to viceprezident firmy Fingrid Reima Päivinen. Elektrina z Ruska tvorila približne 10 percent spotreby Fínska.

11:17 Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v piatok 13. mája na vstupe do SR 3 143 osôb. Z toho bolo 745 mužov, 1 771 žien a 627 detí.

O dočasné útočisko požiadalo 199 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v piatok 3 095 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 60 policajtov, 50 hasičov, 37 colníkov, 150 vojakov, 121 dobrovoľníkov, 87 príslušníkov zahraničných zložiek a 18 zamestnancov migračného úradu. Zároveň vypravili 12 autobusov, ktoré prepravili 193 osôb. Vlakovou dopravou prepravili 47 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu na vstupe do SR prekročilo 421 824 osôb, z ktorých takmer 76-tisíc požiadalo o dočasné útočisko. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 161-tisíc osôb.

11:10 Ukrajina podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) pravdepodobne zvíťazila v boji o Charkov.

Analytici ISW uviedli, že Rusku sa nepodarilo obkľúčiť druhé najväčšie ukrajinské mesto a teraz sa vzdalo pokusov urobiť to. Od začiatku invázie pritom bolo pre Rusko obsadenie Charkiva kľúčovým strategickým cieľom.

Charkov, Ukrajina
Ukrajinské mesto Charkov. Foto: SITA/AP

10:05 To, že sa Rusku podarili ustanoviť proruské vedenie len v jenom veľkom ukrajinskom meste, a to v Chersone, poukazuje na zlyhanie ruskej invázie v oblasti politických cieľov. 

Uviedlo to britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o situácii na Ukrajine. Rusmi ustanovená vojensko-civilná správa v Chersone oznámila, že požiada o pripojenie regiónu k Rusku prostredníctvom konania referenda. Podľa britského rezortu obrany, ak sa takéto referendum uskutoční, Rusko bude „takmer určite manipulovať výsledky, aby ukázalo jasnú väčšinu za odchod regiónu z Ukrajiny“.

Avšak to, že sa Rusku podarilo ustanoviť proruské miestne vedenie len v jednom ukrajinskom veľkom meste, ukazuje zlyhanie pôvodného plánu dostať „väčšinu regiónov Ukrajiny pod dlhodobú proruskú správu,“ dodalo britské ministerstvo obrany.

9:55 Taliansko v júni usporiada stretnutie na ministerskej úrovni s ďalšími stredomorskými krajinami, ktorého cieľom bude snaha odvrátiť potravinovú krízu vyvolanú vojnou na Ukrajine.

Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio povedal v Nemecku, že budúcomesačné stretnutie sa bude zaoberať tým, ako diverzifikovať zdroje potravín, aby sa „zamedzilo potravinovej kríze, ktorá môže viesť k hladomorom a spôsobiť ešte masívnejšie migračné toky“.

9:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že hoci obyvatelia jeho krajiny robia všetko, čo môžu, aby vyhnali Rusov, „nikto dnes nevie predpovedať, ako dlho bude táto vojna trvať“.

„Bohužiaľ to nebude závisieť len od nášho ľudu, ktorý už teraz zo seba vydáva maximum,“ povedal prezident vo večernom videopríhovore k národu. „Bude to závisieť od našich partnerov, od európskych krajín, od celého slobodného sveta,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

20:41 Americký minister obrany Lloyd Austin sa v piatok prvýkrát od 18. februára zhováral s ruským náprotivkom Sergejom Šojguom. Ako referuje spravodajský web CNN, vyzval ho na „okamžité prímerie“ vo vojne na Ukrajine.

„Minister obrany Lloyd J. Austin 13. mája hovoril s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom po prvý raz od 18. februára. Naliehal na okamžité prímerie na Ukrajine a zdôraznil dôležitosť udržiavania komunikačných liniek,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Pentagonu John Kirby.

20:13 V Záporožskej oblasti uniesli ruskí okupanti dovedna 271 ľudí. Na Telegrame to uviedol regionálny gubernátor Oleksandr Staruch s tým, že v zajatí naďalej zostáva viac ako 100 osôb.

Mnohí obyvatelia dočasne okupovaných území sú zadržiavaní, vrátane maloletých alebo detí, aby kopali zákopy v južných okresoch Zaporižskej oblasti. Miestnych farmárov nútia spolupracovať. Okrem toho okupanti vyvážajú do Ruska poľnohospodárske stroje či obilie,“ poznamenal Staruch.

19:22 Rusko v noci z piatka na sobotu pozastaví dodávky elektriny do susedného Fínska. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Fínsky prevádzkovateľ elektrickej siete Fingrid uviedol, že ruská spoločnosť Inter RAO zastavuje dodávky pre „problémy s prijímaním platieb za elektrinu predanú na trhu“.

18:56 Spojené kráľovstvo oznámilo nové sankcie voči finančnej sieti ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vnútornému okruhu ľudí, vrátane jeho bývalej manželky.

Oznámilo to britské ministerstvo zahraničia. To uviedlo, že Putinov oficiálny majetok je skromný, jeho životný štýl je financovaný „kabalou rodiny, priateľov a elít“, ktorých odmeňuje štátnymi funkciami a bohatstvom výmenou za „nehynúcu lojalitu“.

18:21 Medzi 1,2 miliónmi Ukrajincov, ktorých od začiatku vojny na Ukrajine nútene deportovali, bolo 210-tisíc detí.

Povedala to ukrajinská verejná ochrankyňa ľudských práv Ľudmyla Denisovová, ktorá v štátnej televízii obvinila Moskvu z toho, že chce z detí robiť ruských občanov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.„Keď nám berú deti, ničia národnú identitu, pripravujú našu krajinu o budúcnosť. Učia tam naše deti v ruštine históriu, ktorú Putin každému povedal,“ vyhlásila Denisovová.

BBC upozorňuje, že ombudsmanka neposkytla pre svoje tvrdenia dôkazy a oni ich nevedeli nezávisle overiť. Moskva popiera, že by sa počas konfliktu úmyselne zameriavala na deti. Tvrdí, že ponúka humanitárnu pomoc utečencom, ktorí chcú opustiť krajinu.

Vojna na ukrajine
Deti utekajúce pred vojnou na Ukrajine. Foto: SITA/AP

17:30 V ukrajinskej metropole Kyjev sa život vo viacerých aspektoch postupne vracia do normálnych koľají. Ako informuje spravodajský web BBC, svedčí o tom i najnovšie zmiernenie nočného zákazu vychádzania.

Ako uviedol kyjevský starosta Vitalij Kličko, po novom sa bude zákaz vychádzania začínať o hodinu neskôr – o 23:00 a potrvá do 5:00 ráno. Od pondelka bude dlhšie premávať mestská verejná doprava.

Kličko však vyzval civilistov, aby pokračovali v dodržiavaní pravidiel zákazu vychádzania, keďže hrozba raketových útokov zo strany Rusov naďalej pretrváva.

16:43 Ukrajina prinútila Rusko znížiť svoje operačné a taktické ciele a vojna teraz vstupuje do „dlhej“ fázy. V piatok to na Facebooku uviedol ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

„Aby sme ju teraz vyhrali, musíme starostlivo plánovať zdroje, vyvarovať sa chýb, naprojektovať svoju silu tak, aby sa nám nakoniec nepriateľ neodvážil postaviť,“ povedal minister obrany.

16:14 Rusko odpáli každý deň na Ukrajinu desať až štrnásť riadených striel. Na Telegrame to uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

„Nedávno sa Rusko uchýlilo k taktike masívneho používania nadzvukových protilodných riadených striel typu X-22 na zacielenie civilnej infraštruktúry,“ povedal Zalužnyj. Rusko podľa neho zmenilo stratégiu, aby sa vyhlo použitiu lietadiel, ktorých už stratilo príliš veľa.

„Máme to ťažké, ale naša nálada je bojovná a sústredíme sa len na víťazstvo,“ poznamenal Zalužnyj.

15:17 Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok dlho telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Počas 75-minútového telefonátu sa sústredili na vojnu na Ukrajine a snahy o jej ukončenie, povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit. Scholz vyzval Putina na čo najskoršie uzavretie dohody o prímerí s Ukrajinou a zlepšenie humanitárnej situácie v teréne.

Jasne tiež odmietol obvinenia Kremľa, že na Ukrajine bol rozšírený nacizmus. Scholz podľa hovorcu tiež pripomenul Putinovi, že Rusko má v spojitosti so svetovou potravinovou situáciou osobitnú zodpovednosť, ako významný svetový dodávateľ potravín, uvádza agentúra AP.

Olaf Scholz
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: SITA/AP

15:09 V Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny horí viac ako 1500 hektárov lesa. 

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov. Keďže naďalej pokračujú boje na hraniciach medzi Mykolajivskou a Dnipropetrovskou oblasťou, situácia sa stáva kritickou, keďže ruskí okupanti pokračujú v posilňovaní svojich pozícií a práve zo spomenutej Chersonskej oblasti ostreľujú susedné regióny.

Cherson, Ukrajina, vojna, Rusko
Okupácia v Chersone. Foto: SITA/AP

15:01 Čínske ministerstvo zahraničia skritizovalo Radu Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC) za to, že má dvojaké štandardy. 

Hovorca rezortu Čao Li-ťien obvinil radu z toho, že toleruje agresiu niektorým krajinám, zatiaľ čo druhé za to odsudzuje. Vyjadril sa tak po tom, čo UNHRC vo štvrtok prijala uznesenie o vyšetrovaní údajných porušení ľudských práv na Ukrajine zo strany ruských vojakov. Všetci členovia okrem Číny a Eritrey hlasovali za, informuje na svojej webstránke televízia CNN.

„Spolitizovaný dvojaký meter a selektívne praktiky sú v Rade pre ľudské práva na vzostupe. Dôvod, prečo Čína hlasovala proti Ukrajine, je založený na zásadovom postoji Číny k ukrajinskej otázke,“ povedal Čao s tým, že UNHRC často usporiadala mimoriadne stretnutia o niektorých krajinách a pri ďalších nebola schopná podniknúť kroky. Hovorca následne spochybnil výsledky OSN v nesúvisiacich otázkach vrátane dezinformácií, rasizmu, násilia so zbraňami a zneužívania migrantov.

14:56 Futbalové kluby Zenit Petrohrad, Dinamo Moskva, FK Soči and CSKA Moskva z ruskej najvyššej súťaže sa odvolali na Športový arbitrážny súd voči ich vylúčeniu z európskych pohárových súťaží pre sezónu 2022/2023. 

Žiadajú o zrýchlené konanie, po ktorom by im Európska futbalová únia (UEFA) umožnila štart v Lige majstrov, Európskej lige a Európskej konferenčnej lige. Spomenuté kluby by za normálnych okolností mali právo hrať v pohárovej Európe podľa ich postavenia v ligovej tabuľke, no UEFA zakázala účasť ruských klubov z dôvodu ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zase nedovolila Rusom hrať v play-off o postup na tohtoročné MS 2022 v Katare a ruským futbalistkám neumožní kvalifikovať sa na budúcoročné ženské majstrovstvá sveta.

13:55 Rusko pokračuje v delostreleckom ostreľovaní a náletoch na juhoukrajinské mesto Mariupoľ ležiace na pobreží Azovského mora.

Ruské sily sústreďujú svoje úsilie na zablokovanie ukrajinských jednotiek v blízkosti oceliarne Azovstaľ, ktorá je posledná oblasť v meste, ktorá nie je pod kontrolou Ruska.

Hovorca armády Oleksandr Štupun povedal, že Rusko sa pokúša prevziať „plnú kontrolu nad mestom a potlačiť odpor ukrajinských obrancov“.

13:49 V piatok sa začal prvý proces s ruským vojakom obvineným zo zabitia ukrajinského civilistu počas invázie Moskvy na susednej Ukrajine.

V malej sieni v ukrajinskej metropole Kyjev sa pred sudcu postavil 21-ročný Vadim Šišimarin, ktorý je obvinený z toho, že v obci Čupachivka na severovýchode Ukrajiny strelil do hlavy 62-ročného Ukrajinca. Hrozí mu až doživotný trest odňatia slobody.

Vadim
Ruský vojak Vadim Šišimarin. Foto: SITA/AP

13:45 Slovenská zahraničná politika má jednoznačné hodnotové ukotvenie a jasný obsah. Nemýli si spojencov a nepodceňuje hrozby.

Slovensko Ukrajine pomáhalo pred vojnou v prístupovom procese do Európskej únie (EÚ). Dnes, keď Ukrajina bojuje za svoju slobodu a nezávislosť, je pre jej obyvateľov vzpruhou práve toto svetlo na konci vojnového tunela. Premiér Eduard Heger to konštatoval vo svojom profile na sociálnej sieti.

13:34 Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zaradí od pondelka 16. mája do vysielania mimoriadnu reláciu v cykle Rádionoviny v ukrajinskom jazyku určenú primárne utečencom z Ukrajiny, ktorí sa momentálne nachádzajú na území Slovenska.

Reláciu odvysielajú každý pondelok od 18:40 na Rádiu Regina. Zámerom relácie je pomôcť utečencom s vytváraním svojpomocných komunít a tiež so začleňovaním sa do slovenskej spoločnosti. Reláciu pripravuje ukrajinská novinárka Daryna Tkačuk, ktorá je sama utečenkyňou a momentálne žije v Košiciach.

Relácia ja nateraz naplánovaná na obdobie desiatich týždňov, teda do konca augusta. „Ukrajinské spolupracovníčky, ktoré sa zapoja do tvorby programu, majú v redakcii mentorky a dostanú potrebnú technickú aj odbornú pomoc,“ uviedol PR manažér RTVS Stanislav Čačko.

RTVS
Interiér RTVS. Foto: ilustračné, facebook.com/RTVS

11:36 Európska únia (EÚ) poskytne Ukrajine ďalších 500 miliónov eur na podporu armády počas ruskej invázie. Na stretnutí ministrov zahraničia organizácie G7 v Nemecku to povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell s tým, že peniaze sú určené na kúpu ťažkých zbraní. Celková finančná podpora EÚ pre Ukrajinu sa tak zvýšila na dve miliardy eur, doplnil.

Borrell tiež vyjadril nádej, že sa diplomati z členských štátov EÚ, ktorí budú v pondelok rokovať, skoro dohodnú na embargu ruskej ropy, napriek tomu, že sú niektoré krajiny proti. „Musíme pochopiť špecifické okolnosti každého z 27 členských štátov. Ak však v pondelok nebude dohoda na úrovni veľvyslancov, keď sa ministri stretnú na zasadnutí Rady pre zahraničné veci, musia poskytnúť politický impulz,“ povedal.

Na stretnutí diplomatov G7 vo Weissenhause sú okrem Borrela predstavitelia z Nemecka, Spojeného kráľovstva, Kanady, Francúzska, Talianska, Japonska a Spojených štátov. Podľa Borrella plánujú hľadať ďalšie spôsoby, ako zvýšiť tlak na Rusko prostredníctvom ekonomických sankcií, medzinárodne izolovať Moskvu a čeliť dezinformáciám šíreným Ruskom. Pozvanie na stretnutie dostali aj ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba a šéf diplomacie Moldavska Nicu Popescu.

11:22 Ruské sily vynakladajú výrazné úsilie v okolí ukrajinských miest Izjum a Sjevjerodoneck v snahe o prelom smerom k regiónom miest Slovjansk a Kramatorsk. V aktualizácii spravodajských informácií o priebehu ruskej vojny na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany. Rezort konštatoval, že ruská armáda sa snaží obkľúčiť ukrajinských vojakov v oblasti línie kontaktu pri separatistických územiach v Doneckej a Luhanskej oblasti. Informuje o tom portál bbc.com.

Podľa britského ministerstva obrany ukrajinské sily zabránili pokusom Rusov prekročiť rieku v regióne Donbas. Prekračovanie rieky v oblasti bojov je „veľmi riskantným manévrom“ a hovorí o tlaku, pod ktorým sú ruskí velitelia, aby dosiahli pokrok na východe Ukrajiny, uviedlo britské ministerstvo. Dodalo, že Rusko nedokázalo významne pokročiť napriek tomu, že do oblasti presunulo vojakov, ktorých stiahlo z Kyjevskej a Černihivskej oblasti.

10:56 Aj napriek tomu, že sme jedna z najchudobnejších krajín v , v pomoci Ukrajine sa radíme medzi prvých, či už finančne alebo v počte prijatých utečencov. Slovenský altruizmus obracia mýty o Slovensku naruby a ukazuje, že sme dobrý a spoľahlivý sused. Avšak najväčšia práca je ešte len pred nami, a aj keď mierové rokovania uviazli na mŕtvom bode, tak tou najťažšou skúškou bude povojnová rekonštrukcia krajiny, ktorá pomôže postaviť zdevastovanú Ukrajinu na nohy a umožní utečencom návrat domov.

9:38 Slovensko-ukrajinské hranice vo štvrtok 12. mája prekročilo na vstupe do SR viac ako 2900 osôb. Z toho bolo 772 mužov, 1 635 žien a 494 detí. O dočasné útočisko požiadalo 219 žiadateľov.

Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi vo štvrtok 2 877 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 73 hasičov, 42 colníkov, 151 vojakov, 112 dobrovoľníkov, 87 príslušníkov zahraničných zložiek a 15 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 14 autobusov, ktoré prepravili 303 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 338 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu na vstupe do SR prekročilo takmer 418 700 osôb, z ktorých takmer 76-tisíc požiadalo o dočasné útočisko. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 159-tisíc osôb.

9:10 Ruský prezident Vladimir Putin si vymyslel nezmyselnú obštrukciu o rubľových platbách za plyn a už odpojil od dodávok Poľsko a Bulharsko.

Na sociálnej sieti to pripomenul predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že len slovenská dezinformačná scéna, skorumpovaná ruskými agentmi, v tejto súvislosti odmieta vidieť, že Rusko už nie je spoľahlivý dodávateľ energií.

Podľa premiéra v tejto súvislosti dezinformátori vymýšľajú nezmysly ako napríklad ten, že Ukrajina vydiera Slovensko vypnutím ropy a zemného plynu. „Pritom je to presne naopak. To Putin vydiera nás,“ vyhlásil Heger. Pre Slovensko podľa neho existuje len jediná cesta, ako sa vymaniť z tejto ruskej energetickej pasce, a to, že prestaneme byť na dodávkach sibírskeho plynu a ropy závislí.

Eduard Heger
Predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

9:03 Pre požiadavku republikánskeho senátora za štát Kentucky Randa Paula sa schválenie ďalšej americkej pomoci Ukrajine v objeme 40 miliárd dolárov odkladá na budúci týždeň.

Nadstranícke opatrenie prevažnou väčšinou hlasov schválila Snemovňa reprezentantov Kongresu USA a rozhodne ju podporujú obe strany politického spektra v americkom Senáte.

Konečné schválenie pomoci Ukrajine nie je spochybnené. Senátor Rand Paul však požiadal, aby sa do legislatívy o pomoci vložilo ustanovenie o zriadení postu inšpektora, ktorý bude tieto nové výdavky kontrolovať. Nadstranícky krok v rámci poskytovania pomoci Ukrajine, ktorý podporuje prezident Joe Biden, poukazuje na odhodlanie podporiť Kyjev, ktorý čelí presile zo strany ruskej armády. Informuje o tom portál news.sky.com.

8:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že je pripravený rokovať so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom a, že „musíme nájsť dohodu“, ale bez ultimáta. Vyhlásil to v rozhovore pre taliansku štátnu televíznu stanicu RAI.

Volodymyr Zelenskyj, Vladimir Putin
Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin. Foto: koláž SITA webnoviny/AP

8:44 Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) využilo Slovensko-ukrajinský projekt na humanitárnu pomoc. Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák uviedol, že združenie už dvakrát poskytlo adresný finančný príspevok z transparentného účtu, ktorý bol určený samosprávam na Slovensku, v súvislosti s ich pomocou pre utečencov z Ukrajiny.

Ako dodal, nakoľko projekt Slovensko-ukrajinská cezhraničná spolupráca-CBC4US má teraz viaceré aktivity v útlme, z nevyčerpaných zdrojov vyčlenil ZMOS sumu takmer 50-tisíc eur na humanitárnu pomoc pre Ukrajinu.

„V dvoch doteraz realizovaných zásielkach sme na Ukrajinu poslali takmer tisícky balení rôzneho zdravotníckeho materiálu,“ skonštatoval Kaliňák s tým, že poslali tiež 12-tisíc balení potrieb osobnej hygieny, ale aj núdzové spacie vaky a karimatky. „Tovar z humanitárnej pomoci si našiel svojich príjemcov vo viacerých regiónoch Ukrajiny, napríklad v Pokrovsku a Krematorsku, a tiež v oblastnej detskej nemocnici,“ dodal. Ďalší zdravotnícky materiál bude podľa neho zakúpený a distribuovaný na základe konkrétnej požiadavky Ukrajinskej asociácie miest, ktorá je partnerom ZMOS v projekte podpory cezhraničnej spolupráce.

Projekt, z ktorého boli vyčlenené finančné prostriedky na nákup konkrétnych tovarov, realizuje ZMOS s Asociáciou ukrajinských miest, Nórskym združením miestnych a regionálnych samospráv a Združením FEMAN vďaka podpore z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a je spolufinancovaný aj z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

8:37 Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala vo štvrtok 12. mája s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Spolu diskutovali nielen o potrebe pomoci, ktorú Kyjev potrebuje, ale aj o európskej perspektíve Ukrajiny. Prijala zároveň jeho pozvanie do Kyjeva s tým, že sa naň teší.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:52 Medzinárodné sankcie voči Rusku by sa mali zrušiť až vtedy, keď všetci ruskí vojaci odídu z Ukrajiny, vyhlásila britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Informuje o tom portál bbc.com.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

7:38 Najmenej dvaja civilisti zomreli pri štvrtkovom bombardovaní predmestí Charkiva, ktorý je druhým najväčším ukrajinským mestom. Informovali o tom miestne úrady. „V dôsledku bombardovania dvaja ľudia zomreli a ďalší štyria boli zranení, pričom dvaja z nich sú lekári. Všetci títo ľudia sú civilisti,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram starosta mestečka Derhači Vjačeslav Zadorenko.

Starosta dodal, že útok poškodil budovu, v ktorej pôsobí humanitárna organizácia, a zasiahol aj kancelárie miestnej samosprávy a zariadenia nemocnice. „Nijaké zo zbombardovaných miest, nehovoriac už o súkromných domoch, ktoré sú zničené, nemali nič spoločné s vojenskou infraštruktúrou,“ povedal Zadorenko.

7:16 Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ich ozbrojené sily poškodili v Čiernom mori ďalšiu ruskú loď. Poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč vo štvrtok večer povedal, že ukrajinskí vojaci zasiahli logistickú loď Vsevolod Bobrov, keď sa snažila dopraviť protiletecký systém na Hadí ostrov. Loď bola podľa jeho slov vážne poškodená, ale pravdepodobne sa nepotopila.

Hovorca regionálnej vojenskej správy v Odese uviedol, že na lodi po zásahu vypukol požiar. Ruská strana to však nepotvrdila. Britské ministerstvo obrany tento týždeň konštatovalo, že Ukrajina útočí na ruské systémy protivzdušnej obrany a zásobovacie lode na Haďom ostrove s cieľom narušiť snahu Ruska rozšíriť kontrolu nad pobrežím Čierneho mora.

7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia