- aktualizované 11. januára, 16:03
Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) hľadá s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) riešenie, ktoré bude smerovať k tomu, aby si volič mal z čoho vyberať v nasledujúcich voľbách do Národnej rady SR. Ako v stredu uviedol pre médiá, zatiaľ sú v štádiu rokovania.
Voličovi chýba alternatíva
„Veľa sa rozprávame, nielen s premiérom, ale aj s inými ľuďmi,“ dodal. Naď si myslí, že voličovi dnes chýba alternatíva, ktorá má jasne nastavené zahraničné smerovanie a taktiež je proreformná.
Heger má pri novej 76-ke podporu OĽaNO, Remišovej a prísľub od Sme rodina. Otázkou ostáva, ako zareaguje SaS
„Podľa mňa tak, ako je hnutie Progresívne Slovensko príliš liberálne a ľavicové vo svojich stanoviskách, tak na druhej strane sú stanoviská, ktoré líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič deklaruje príliš konzervatívne a mám s nimi problém. Osobný konflikt však s Matovičom nemám,“ tvrdí šéf obrany.
Novú 76-ku by mohla podporiť aj Sme rodina
Jaroslav Naď zároveň uviedol, že s Hegerom sa stotožňuje vo svetonázore a politickom cieli. „Či to bude debata v rámci hnutia OĽaNO alebo debata o odchode z hnutia je ešte otázne,“ povedal. Taktiež uviedol, že návrh na zostavenie novej 76-tky poslancov podpíšu všetci poslanci OĽaNO, zároveň predpokladá, že návrh podporia i v hnutí Sme rodina.
Heger si v zbieraní podpisov na novú 76-ku verí. Podporu od OĽaNO má, Kollár si však kladie podmienku
„Podľa mojich informácií má strana Sloboda a Solidarita v predvolebných prieskumoch pod päť percent. Ich cieľom asi je, aby predčasné parlamentné voľby neboli čím skôr,“ myslí si šéf rezortu obrany. Naď taktiež tvrdí, že spájanie demokratických síl má logiku a podľa jeho názoru je dôležité rokovať s každým.
Nebude nové programové vyhlásenie vlády
Dočasne poverený minister obrany pre médiá ďalej uviedol, že ak prejde návrh na zostavenie nových 76 poslancov, nebudú prijímať nové programové vyhlásenie vlády.
Premiér Heger zbiera podpisy na novú koalíciu a má jasnú ambíciu
„V konečnom dôsledku tam bude figurovať len to, čo sa nestihlo spraviť z programového vyhlásenia, ktoré je aktuálne platné,“ uviedol Naď. Taktiež nepredpokladá, že v Národnej rade SR neprejde novela ústavného zákona na skrátenie volebného obdobia.
Naď taktiež uviedol, že hnutie OĽaNO malo snem online formou. „Pôvodne sme mali plánovaný fyzický snem, ale sme ho nezrealizovali, lebo padla vláda a nikto z nás nemal chuť realizovať snem. Keď sa rozhodneme, že budeme snem realizovať fyzicky, tak to urobíme,“ povedal.
Dostatok hlasov na zablokovanie novely
Jaroslav Naď sa domnieva, že novela ústavy, ktorá by umožnila predčasné parlamentné voľby, v parlamente neprejde. Podľa jeho vyjadrenia sa nájde dostatok hlasov na jej zablokovanie.
„My sme proti predčasným voľbám a vnímam to tak, že aj SaS je proti predčasným voľbám. Máme blokujúcich 60 plus hlasov, takže v tomto momente nepredpokladám, že by boli nejaké zmeny ústavy alebo skrátenie volebného obdobia schválené,“ povedal dnes po rokovaní vlády.
Ochrana súdov
Zároveň odmietol ako špekulácie úvahy o tom, či by podporili novelu ústavy v prípade, že by hlasovanie o nej bolo spojené s návrhom nezaradeného poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí). Poslanec chce, aby Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry boli explicitne spomenuté v ústave, cieľom má byť ich ochrana pred zrušením po voľbách.
Šeliga vyráža do boja za ochranu súdov. Je to logická podmienka pre predčasné voľby, tvrdí
„Je to návrh, s ktorým prišiel on ako osoba a nejaká zásadnejšia debata o tom nebola ani na koaličnej úrovni, ani nikde inde,“ reagoval Naď.
Zopakoval, že teraz je hlavným cieľom získať 76 podpisov poslancov, ktorí vytvoria väčšinu v parlamente, aby mohla vláda Eduarda Heger dovládnuť. Vyjadril presvedčenie, že sa podarí nájsť dostatok poslancov.
„Všetko je v hre“
Naď nevylúčil, ale ani nepotvrdil, že by mohol odísť z OĽaNO, prípadne aj spolu s Eduardom Hegerom. Podľa neho „všetko je v hre“ a na stole sú rôzne alternatívy. Na margo toho, či je v hre aj spojenie s pripravovaným projektom Mikuláša Dzurindu, povedal, že je pripravený rokovať s kýmkoľvek.
Kollár chce vytvoriť demokratickú alternatívu, okrem Dzurindu rokoval aj so šeligovcami a vytiahol i ďalšie mená
„Mikuláša Dzurindu považujem za osobného priateľa a my spolu debatujeme roky, aj sa s ním radím. Už pred šiestimi rokmi sme sa bavili o spájaní demokratických síl na Slovensku a myslím si, že to logiku má,“ povedal Naď.
Pripustil, že má svoj názor na štýl politiky svojho straníckeho šéfa Matoviča. „Môj názor je iný na to, ako sa má robiť robiť politika a kde by mali byť priority, najmä v ostatnom období,“ povedal. Zároveň však dodal, že s ním nemá žiadny osobný konflikt a ľudsky si ho váži.