Agropotravinársky obchod Únie dosiahol v tomto roku prebytok 44 miliárd eur, najviac klesol dovoz do Saudskej Arábie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dovoz, agro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Celková hodnota agropotravinárskeho obchodu dosiahla za prvých osem mesiacov tohto roka hodnotu 210,5 miliardy eur. To odráža medziročný nárast za toto obdobie o 5,1 percent. Vývoz vzrástol o sedem percent na 127,5 miliardy eur, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 2,3 percent na 85 miliárd eur.

Spolu to predstavuje od januára do augusta 2021 celkový prebytok agropotravinárskeho obchodu vo výške 44 miliárd eur. V porovnaní s príslušným obdobím roku 2020 ide o nárast o 17 percent. Informovala o tom Európska komisia.

Silné výkony vína a likérov

Pozitívne údaje boli pri exporte hlásené najmä pri vývoze do Spojených štátov, ktorý vzrástol o dve miliardy eur alebo 15 percent. Stalo sa tak najmä vďaka silným výkonom vína, liehovín a likérov.

Okrem toho sa vývoz do Číny zvýšil o 812 miliónov eur a výrazný nárast hodnôt bol zaznamenaný aj pri vývoze do Švajčiarska (o 531 miliónov eur), Južnej Kórey (+ 464 miliónov eur), Nórska (+ 393 miliónov eur) a Izraela (+ 288 miliónov eur). Vývoz do Spojeného kráľovstva v tomto období bol takmer na rovnakej hodnote ako v minulom roku.

Najväčší pokles mala Saudská Arábia

Napriek výraznému celkovému nárastu vývozu agropotravinárskych výrobkov, vývoz do viacerých krajín v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 klesol. Najväčší pokles bol zaznamenaný pri vývoze do Saudskej Arábie, ktorý klesol o 399 miliónov eur alebo 16 percent.

Stalo sa tak najmä v dôsledku poklesu vývozu pšenice, jačmeňa a cereálnych prípravkov. Ďalšie pozoruhodné poklesy zaznamenali vývoz do Hongkongu (- 103 miliónov eur) a Kuvajtu (- 101 miliónov eur).

Dovoz z Veľkej Británie klesol za prvých osem mesiacov tohto roka viac ako dovoz z ktorejkoľvek inej krajiny. Zaznamenaný bol až pokles o 2,6 miliardy eur alebo 27 percent.

Výrazný pokles zaznamenal aj dovoz zo Spojených štátov, ktorý klesol o 544 miliónov eur alebo deväť percent, ako aj dovoz z Moldavska (- 122 miliónov eur), Vietnamu (- 122 miliónov eur) a Čile (- 113 miliónov eur).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia