Ceny potravín sa už na pôvodnú úroveň nevrátia, analytici však majú aj dobré správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Supermarket, potraviny, obchod,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hoci už komoditné trhy naznačujú zvoľňovanie cenových tlakov, tieto sú iba jednou časťou celej skladačky. Rolu zohráva aj vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike, počasie či forma kontraktov, aké výrobcovia používajú. Priemerný medziročný nárast cien potravín tak môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %, uvádzajú analytici Slovenskej sporiteľne (SLSP).

Zlacňovanie väčšiny potravinových položiek

Rýchly odhad Eurostatu ukázal, že celková inflácia u nás pokračovala v spomaľovaní aj v decembri, keď dosiahla 6,6 %. Maloobchodné tržby ostávajú v červených číslach, domácnosti ešte obmedzujú svoje nákupy.

Komoditné ceny na trhoch naznačujú zlacňovanie väčšiny potravinových položiek, zároveň však na konečnú cenu produktov má vplyv aj množstvo ďalších faktorov. Napríklad ide o vývoj miezd či príplatkov v domácej ekonomike, zásah vlády pri pomoci firmám so zvýšenými cenami energií a podobne.

„Po vyhodnotení týchto faktorov očakávame, že rast cien potravín bude naďalej zvoľňovať. V prvej polovici roka predpokladáme ešte jemné medzimesačné nárasty, v druhej polovici roka očakávame skôr pokles cien. Vývoj v jednotlivých kategóriách potravín však bude rozličný, cenový rast bude podľa našich očakávaní ťahaný skôr ovocím a zeleninou, a priemerná potravinová inflácia v tomto roku tak dosiahne podľa našich odhadov 4,5% medziročne,“ dodávajú analytici zo SLSP.

Nižšia inflácia a rast reálnych miezd

Vzhľadom na vývoj inflácie, miezd a ekonomiky predpokladajú, že ceny potravín sa na pôvodnú úroveň už nevrátia. Dôležité však je povedať, že spolu s cenami rastú aj mzdy a už v týchto kvartáloch očakávajú, že reálne mzdy (teda očistené o infláciu) začnú rásť a kúpyschopnosť obyvateľov sa začne zvyšovať.

Analytici zo SLSP tiež očakávajú, že maloobchodné tržby sa v roku 2024 vrátia do kladných hodnôt a to najmä v dôsledku nižšej inflácie a rastu reálnych miezd, čo podporí aj celkovú spotrebu domácností, ktorá sa podľa očakávania v tomto roku vráti k reálnemu rastu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EurostatSlovenská sporiteľňa