Decembrový pokles cien potravín pomohol spomaliť infláciu, analytici však predpokladajú jej opätovný rast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, potraviny, inflácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku zaznamenali v decembri podľa údajov Štatistického úradu medzimesačný pokles o 0,4 %. Je to najvýraznejší pokles za posledných osem a pol roka. Analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Branislav Karmažin uviedol, že pod decembrový pokles cien sa podpísal najmä prudký pokles cien potravín.

Bol to najväčší decembrový pokles cien potravín v histórii zisťovania cien od roku 1996,“ vysvetlil Karmažin. Napriek tomu boli decembrové ceny medziročne vyššie o 2,9 %. Priemerná inflácia za rok 2024 dosiahla 2,8 %.

Predpovede analytikov

Analytici predpokladajú, že inflácia v roku 2025 prekoná 4 %. Za kľúčové faktory považujú konsolidačné opatrenia vlády, zvýšenie DPH, zavedenie nových daní a pretrvávajúce jadrové inflačné tlaky. Marián Kočiš zo Slovenskej sporiteľne uvádza, že ceny potravinových komodít na svetových burzách v decembri síce zaznamenali medzimesačný pokles, avšak rastúce náklady firiem, ako aj zavedenie vyššej DPH a dane z finančných transakcií, budú tlačiť ceny hore.

Tomáš Boháček z 365.bank rovnako očakáva obnovenie rastu cien od januára, a to najmä kvôli zvýšeniu nákladov a zavedením transakčnej dane. „Pri našom spotrebiteľskom koši, kde potraviny tvoria väčšinu výdavkov, bude rast inflácie pozvoľný, ale postupne bude rásť,“ uvádza Boháček.

Koncoročné zvoľnenie inflácie bolo dočasné

Podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank bolo koncoročné zvoľnenie inflácie dočasné a očakáva zrýchlenie rastu cien už v januári. Konsolidačný balíček s vyššou DPH, spotrebnými daňami a novou daňou z cukru bude mať na infláciu výrazný vplyv.

Súčasný tlak by mohla zmierniť vyššia konkurencia na trhu po vstupe nového diskontného reťazca. Analytici zároveň upozorňujú na nové výzvy pre slovenskú ekonomiku, najmä v oblasti zahraničného obchodu a automobilového sektora, ktorý čelí konkurencii z Číny a potenciálnym americkým clám. Pre Slovensko tak zostáva dôležitým sledovať ďalšie vládne kroky, ako aj vývoj vonkajších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ekonomické prostredie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav KarmažinĽubomír KoršňákMarián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankNárodná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SRUniCredit Bank