Dočkáme sa nižších cien potravín? Obchodníci žiadajú vládu, aby riešila aj kvalitu a dostupnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny; ekonomika; ceny
Foto: Ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR) informoval, že ceny energií sa dostali do normálu a na základe rozhodnutia vlády dochádza k predĺženiu tzv. odvodovej úľavy pre zamestnávateľov producentov potravín.

Obchodníci preto prirodzene očakávajú premietnutie zníženia nákladovosti výroby v odbytových cenách potravín.

Odpustili odvody

„Veríme, že sa tento krok vlády pozitívne prejaví v znížených odbytových cenách našich dodávateľov, čo sa bude môcť následne premietnuť do zníženia spotrebiteľských cien na úrovni maloobchodu,“ hovorí Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR.

Odpustenie odvodov v prospech potravinárov vníma ZO SR ako isté stabilizačné opatrenie v rámci fungovania agropotravinárskej vertikály, no v záujme zvýšenia konkurencieschopnosti domácej potravinovej produkcie odporučil štátu nastaviť a realizovať koncepčné opatrenia s dlhodobým efektom.

Členovia ZO SR prezentovali názor, že záujem štátu v rámci problematiky predaja potravín by sa nemal sústrediť len na najnižšie ceny, ale v prvom rade na kvalitu, pôvod a bezpečnosť potravín. V neposlednom rade by sa mal štát snažiť o zabezpečenie dostupnosti potravín na vidieku.

Potravinové púšte

Kasana tiež uviedol, že limitovaný prístup k potravinám najmä v menších obciach do 500 obyvateľov vníma ZO SR ako veľmi vážny a neustále narastajúci problém a bez finančnej podpory štátu nebude možné udržať lokálne predajne prevádzkyschopné.

„Oceňujeme, že vláda vo svojom programovom vyhlásení uviedla záväzok legislatívne definovať zabezpečenie dostupnosti potravín ako službu vo verejnom záujme a pevne veríme, že bude realizovať aj súvisiace podporné opatrenia,“ povedal prezident zväzu.

ZO SR preto odporučilo zavedenie podporných, dotačných mechanizmov zo strany štátu, aby pomohli situáciu s potravinovými púšťami riešiť a zvýšili tak kvalitu života v dotknutom území. Zároveň by sa tým otvoril priestor na podporu lokálnej ekonomiky, zamestnanosti aj regionálnej potravinovej produkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip Kasana
Firmy a inštitúcie Zväz obchodu Slovenskej republiky