Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch agroproduktov z Ukrajiny do okolitých krajín vrátane Slovenska

Pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia (EK) nechala v piatok vypršať platnosť zákazu dovozu ukrajinskej pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Poľska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko.

Dospela totiž k záveru, že vďaka práci Koordinačnej platformy narušenia trhov piatich členských štátov EÚ susediacich s Ukrajinou sa vytratili. EK o tom informovala v piatok na svojej internetovej stránke.

Ukrajina musí zaviesť opatrenia

Ukrajina súhlasila, že do 30 dní zavedie zákonné opatrenia, napríklad systém vývozných licencií, aby sa vyhla rastu ponuky poľnohospodárskych produktov na trhoch členov Únie, ktoré s ňou susedia.

Dovtedy má Ukrajina od soboty zaviesť účinné opatrenia na kontrolu vývozu štyroch skupín tovarov, aby sa predišlo akýmkoľvek deformáciám trhu v susedných členských štátoch EÚ.

EK a Ukrajina budú prostredníctvom platformy monitorovať situáciu, aby mohli reagovať na prípadné nepredvídané situácie. EK sa zdrží akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ budú účinné opatrenia Ukrajiny zavedené a budú plne fungovať, dodala komisia.

Tranzit nebol obmedzený

Zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny neobmedzoval tranzit týchto produktov cez územia piatich stredoeurópskych a východoeurópskych štátov.

Rumunsko, Poľsko a Bulharsko dokonca zaviedli opatrenia na rozšírenie kapacity pre tranzit ukrajinského obilia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia