Inšpektori vykonali tisíce kontrol potravín v malých predajniach aj hypermarketoch a odhalili stovky nedostatkov

Potraviny, kôš
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR vykonali v marci 4 842 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Skontrolovali 2 259 prevádzok a 1 330 právnych subjektov. Nedostatky zistili pri 238 kontrolách, odhalili 790 nedostatkov.

Najviac kontrol vykonali v malých predajniach, a to 674, a v stredných predajniach s počtom kontrol 581 a vo výrobe 567 kontrol. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Najviac nedostatkov v hygiene

Inšpektori zistili najviac nedostatkov pri hygiene budov a prevádzok, v hygiene technologického zariadenia a pomôcok a v hygiene predaja. Na mieste kontrolóri vydali 48 blokových pokút v celkovej sume 2 350 eur.

V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 84 rozhodnutí o pokute. Pokuty kontrolóri uložili v sume viac ako 122-tisíc eur. Najvyššia právoplatná pokuta v marci predstavovala 9-tisíc eur.

Takmer dvesto hodnotení kvality

Inšpektori po pracovnom čase v sobotu a nedeľu vykonali 24 kontrol supermarketov a hypermarketov a u troch z nich zistili porušenia požiadaviek na kvalitu.

Počas kontroly vykonali inšpektori 199 hodnotení na mieste v celkovom množstve takmer 4,3 tisíca kilogramov, v štyroch prípadoch plodiny nevyhoveli hodnoteniu, čo predstavuje spolu 11 kilogramov ovocia a zeleniny. Medzi nevyhovujúce plodiny patrili jahody, paprika a rajčiaky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR