Kyjev bude môcť v auguste zvýšiť export obilia, dôležité bude zníženie nákladov na logistiku

Ukrajina, pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ukrajina bude v auguste schopná zvýšiť export obilia a iných poľnohospodárskych produktov zo súčasných dvoch miliónov ton na tri milióny ton mesačne. Ako referuje web epravda.com.ua s odvolaním sa na Ukrajinskú asociáciu pre obilie, v blízkej budúcnosti by export obilia mohol dokonca stúpnuť na 4,5 milióna ton mesačne.

Vývoz až dvoch ton obilia mesačne

„Ukrajina už teraz môže vyviezť cez dunajské prístavy asi dva milióny ton obilia a ropy každý mesiac. Dúfam, že na budúci mesiac budeme mať rekord a uvidíme číslo tri milióny ton,“ povedal prezident asociácie Mykola Horbačov.

V pláne je taktiež vývoz obilia cez európsku železničnú a cestnú infraštruktúru.

„Vďaka tomu Ukrajina bude môcť vyviezť asi 3,5 milióna ton mesačne. A v blízkej budúcnosti, so zlepšením, bude export predstavovať 4,5 milióna ton každý mesiac,“ dodal Horbačov.

Dôležitá je otázka zníženia nákladov

Zdôraznil, že pre Ukrajinu je mimoriadne dôležité vyriešiť otázku znižovania nákladov na logistiku.

„Ak to nezlacníme našim poľnohospodárskym producentom, ktorí pracujú bez akýchkoľvek dotácií, mohli by na budúcu sezónu znížiť osiatu plochu,“ poznamenal Horbačov.

Vyjadril presvedčenie, že medzinárodné spoločenstvo nájde „spôsoby a mechanizmus na ovplyvnenie Ruska, aby sa nezastavila ‚obilná iniciatíva‘ a aby Ukrajina naďalej kŕmila svet“.

Rusi zaútočili na infraštruktúru

Horbačov pripomenul, že Ukrajina pred vojnou len cez čiernomorské prístavy expedovala sedem miliónov ton obilia mesačne a na takéto množstvo „ešte nedosiahla potrebné parametre“.

Rusi v pondelok zaútočili na infraštruktúru ukrajinských prístavov na rieke Dunaj v mestách Reni a Izmajil. Zničené boli tri sklady obilia. Dunaj je pre Kyjev kľúčovou exportnou trasou po tom, ako Rusko odstúpilo od dohody umožňujúcej Ukrajine vyvážať pšenicu, kukuricu a ďalšie produkty cez Čierne more.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mykola Horbačov