Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) odmieta zakázať pestovanie pôvodných geneticky modifikovaných plodín (GMO) a pestovanie týchto plodín na Slovensku schvaľuje.
Prinieslo len problémy a riziká
Upozorňuje na to občianska iniciatíva Slovensko bez GMO, podľa ktorej ide o ignorovanie občanov a zdravého rozumu. Zároveň dodáva, že pestovanie GMO vo svete prinieslo len problémy a riziká.
Väčšina krajín Európskej únie ich pestovanie zakázala a to napriek tomu, že sa u nich nepestovali, informuje člen iniciatívy Peter Sudovský.
Petícia za zdravé potraviny a Slovensko bez GMO s 18 300 podpismi žiada zákaz pestovania GMO na Slovensku. Ministerstvo v minulosti podľa iniciatívy deklarovalo, že chce Slovensko bez GMO, napriek neustálym sľubom sa ale zákaz nezrealizoval.
Zákaz pestovania
Podľa Sudovského v predvolebnom Agro-GMO dotazníku strany OĽaNO a Sme rodina potvrdili, že počas volebného obdobia 2020 až 2024 podporia a budú presadzovať zákaz pestovania GMO.
Inšpektori vykonali tisíce kontrol potravín v malých predajniach aj hypermarketoch a odhalili stovky nedostatkov
„Zatiaľ nebol zaznamenaný ani len pokus. Uskutočnila sa len zmena GMO zákonov, ktorá už umožňuje zakázať pestovanie povolených GMO. Samotný zákaz však zrealizovaný nebol,“ upresnil Sudovský s tým, že v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2021 až 2024 je uvedená regulácia GMO.
Po odovzdaní petície sa GMO podľa iniciatívy prestali pestovať, no to nič neznamená, nakoľko neexistuje oficiálny a právny zákaz.
„Na konferencii Vidiek žije! Martin Ondráš poradca na agrorezorte uviedol, že nie je dôvod zakazovať niečo, čo tu nemáme a minister nechce vyvíjať žiadne aktivity, keďže sa tu GMO momentálne neaplikuje. Taktiež poznamenal, že Slovensko nemá generálny súhlas na ich používanie,“ poznamenal.
Označenie produktov s alebo bez GMO
Ministerstvo podľa iniciatívy Slovensko bez GMO nesplnilo požiadavku petície na označovanie produktov vyrobených s použitím alebo bez použitia GMO.
Cena cukru na Slovensku za rok stúpla o 67 percent, v Maďarsku a ďalších krajinách to bolo oveľa menej
Podľa Sudovského sa vyrába obrovské množstvo potravín vyrobených s použitím GMO, ako sú mliečne a mäsové výrobky zo zvierat kŕmených GMO krmivom.
„Toto je v období, keď sa GMO osivársky priemysel spolu s Európskou komisiou snažia vymaniť novú generáciu GMO z pod EÚ legislatívy o GMO, čím sa neoverené nové GMO môžu bez hodnotenia rizík a označovania dostať na trh. Proti deregulácii nových GMO sa postavilo 420-tisíc občanov EÚ,“ upozornil Sudovský.