Mladí farmári vítajú programové vyhlásenie vlády, ktoré dáva agrosektoru šancu na zmenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mladí farmári oceňujú programové vyhlásenie vlády na roky 2020 - 2024
Foto: Pixabay

Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020 až 2024 (PVV) sa podľa Združenia mladých farmárov Slovenska (ASYF) schvaľuje v čase, ktorý dáva Slovensku nádej na naštartovanie poľnohospodárstva správnym smerom.

Udržateľné riešenia pre vidiek

Ide totiž o súhru okolností ako začínajúce pozemkové úpravy, vznikajúcu novú Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ a novú vládu SR.

Združenie to konštatovalo v utorok vo svojom stanovisku k PVV. Zároveň dodalo, že PVV vníma pozitívne, pretože sa začína zaoberať udržateľnými riešeniami pre slovenský vidiek.

Strategickým cieľom Vlády SR je na roky 2020 až 2024 podľa PVV efektívne a udržateľným spôsobom využiť prírodný potenciál Slovenska na zvýšenie potravinovej sebestačnosti a na zvýšenie podielu domácich potravín.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Potravinová sebestačnosť

Ďalším, nemenej dôležitým cieľom, je pre vládu dosiahnuť čo najvyššiu sebestačnosť vo výrobe potravín a domácou produkciou zabezpečiť pre občanov kvalitné a bezpečné potraviny.

Podpora štátu by sa pre agropotravinárov mala týkať špeciálne živočíšnej produkcie, pestovateľov špeciálnych plodín a spracovateľského priemyslu, procesu pozemkových úprav, zvýšenia poistenia rizík, tvorby zamestnanosti, mladých poľnohospodárov a rozvoja podpory propagácie slovenskej produkcie.

„Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF pozitívne privítalo programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020-2024. Očakávame, že to budú skutočné riešenia, ktoré prinesú aj konkrétne legislatívne nástroje a pevne veríme, že nezostanú len na papieri. Dúfame, že k riešeniu takejto dôležitej témy sa bude pristupovať s vysokou zodpovednosťou a odbornosťou. ASYF si uvedomuje vážnosť tejto problematiky, preto sme pripravení k odbornej diskusii na všetkých úrovniach,“ píše sa v stanovisku ASYF k PVV.

Viac o téme Koronavírus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ASYF Združenie mladých farmárov na Slovensku