SNS chce hlavu ministra Bíreša, v Bruseli podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných plodín

SNS, Andrej Danko
Foto: archív, SITA/Jakub Julény

Slovenská národná strana (SNS) vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby odobrala poverenie ministrovi pôdohospodárstva Jozefovi Bírešovi.

Ako strana vysvetlila, dôvodom je, že Bíreš na Rade ministrov pôdohospodárstva v Bruseli podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných (GMO) plodín a ich používanie na výrobu potravín. Strana SNS o tom informovala v tlačovej správe s tým, že odmieta akékoľvek uvoľňovanie GMO pre slovenských spotrebiteľov.

Zdravie v ohrození?

Bývalá podpresedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) vyhlásila, že je neakceptovateľné, aby vláda či minister bez mandátu hlasovali za uvoľnenie pestovania GMO a využívania na výrobu potravín.

„O to viac, že agrorezort len nedávno zverejnil stanovisko, že minister bude hlasovať proti GMO. SNS je proti akémukoľvek povoľovaniu pestovania GMO plodín na území EÚ a proti akémukoľvek primiešavaniu GMO plodín do potravín pre slovenských spotrebiteľov,“ dodala Matečná.

Vláda, ktorá nevzišla z riadnych volieb podľa Matečnej nesmie robiť takto závažné rozhodnutia, ktoré môžu poškodiť zdravie ľudí či životné prostredie.

Obrovský tlak západných korporácií

Matečná ďalej uviedla, že prezidentka v apríli podpísala zjednodušenie administratívy pre pestovanie GMO, čo strana SNS považuje za nesprávny krok.

„Ak chcú liberáli naučiť Slovákov jesť GMO potraviny, tak národniari sú radikálne a dlhodobo proti. Rozumieme, že tlak západných korporácií je obrovský, ale ak bude SNS vo vláde, odmietneme akékoľvek povoľovanie GMO plodín a potravín. SNS dlhé roky presadzuje Slovensko bez GMO,“ dodala Matečná.

Ako SNS pripomenula, návrh na uvoľnenie pravidiel na pestovanie GMO predložila Európska komisia v júli. Po jeho uniknutí na verejnosť sa stretol s nevôľou spostrebiteľských organizácií.

„Jednoznačné stanovisko voči nemu zaujala aj SNS. Komisia navrhuje uvoľniť pravidlá pre takzvané nové genomické techniky. V návrhu pritom vylučuje akúkoľvek možnosť členským štátom zakázať ich pestovanie na svojom území,“ vysvetlila SNS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJozef BírešZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Rada ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH)SNS Slovenská národná strana