Obnovenie dohody o exporte obilia je mimoriadne dôležité, uviedol Guterres a OSN vzala do úvahy ruské požiadavky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
António Guterres
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. Foto: archívne, SITA/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres predložil v liste ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi „súbor konkrétnych návrhov“ na obnovenie čiernomorskej obilnej iniciatívy. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Ruské potraviny a hnojivá

Podľa Guterresa je „mimoriadne dôležité obnoviť“ dohodu o exporte obilia. Povedal, že iniciatíva „veľmi dôležitým spôsobom prispela k tomu, aby potravinové trhy boli primeranejšie cieľom OSN v oblasti potravinovej bezpečnosti“, ako je napríklad zníženie cien a vytvorenie „podmienok pre prístup na globálne trhy mnohých krajín, najmä rozvojového sveta“. Poznamenal však, že OSN „vzala do úvahy ruské požiadavky“.

„Máme niekoľko konkrétnych riešení pre obavy, ktoré umožňujú efektívnejší prístup ruských potravín a hnojív na globálne trhy za primerané ceny,“ zdôraznil Guterres.

Dodal, že je presvedčený, že OSN „predložila návrh, ktorý by mohol byť základom pre obnovu, ktorá musí byť stabilná“.

Potrebujeme niečo, čo funguje

„Nemôžeme mať čiernomorskú iniciatívu, ktorá sa pohybuje od krízy ku kríze, od pozastavenia k pozastaveniu. Potrebujeme mať niečo, čo funguje a čo funguje v prospech všetkých,“ zdôraznil Guterres.

Lavrov predtým vo štvrtok povedal, že Rusko je pripravené vrátiť sa k čiernomorskej obilnej iniciatíve, len čo sa sľuby voči Moskve stanú zárukami.

Rusko odstúpilo od iniciatívy v júli, takmer rok po tom, čo ju sprostredkovali Turecko a OSN s cieľom zaručiť bezpečný vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more a pomôcť ruskému vývozu obilia a hnojív.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)