Ovocinári nemajú najlepšiu úrodu, marhúľ môže byť až o polovicu menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ovocie, marhuľa, sad
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre slovenských pestovateľov jabĺk, hrušiek, broskýň a marhúľ tento rok zrejme nebude najlepší. Odhaduje sa, že celková úroda marhúľ môže byť až o polovicu nižšia ako vlani a jabĺk by mohlo byť menej o 13,6 percenta.

Pokles produkcie

Ak sa naplnia tieto odhady, úroda jabĺk tak bude najnižšia za posledných sedem rokov. Vyplýva to z pravidelných odhadov úrody ovocia, ktoré vykonáva Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP).

„V porovnaní s minuloročným štatistickým zisťovaním konečnej produkcie ovocia sú tohtoročné odhady úrody nižšie u jabĺk približne o 4 227 ton, čo je pokles o 13,6 percenta, u hrušiek o 128 ton, ide o pokles o 12,2 percenta, u broskýň o 62 ton s poklesom o 4,9 percenta a u marhúľ o 249 ton, čo je pokles o 53,8 percenta,“ uviedol ÚKSÚP.

Reálna úroda sa zisťuje až k 31. decembru tohto roka, už tieto odhady však ukazujú, že tento rok domácemu ovociu veľmi nepraje.

Najnižšia úroda jabĺk

„Najviac to vidno pri marhuliach, ktoré zničili najmä jarné mrazy, no zaujímavosťou je aj klesajúca úroda jabĺk,“ informuje kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky.

Napríklad v porovnaní s rokom 2018, keď bola úroda ovocia pomerne bohatá a slovenskí pestovatelia vyprodukovali viac ako 43-tisíc ton jabĺk, sa tento rok očakáva menej domácich jabĺk až o takmer 17-tisíc ton.

„Ak sa odhady naplnia, vyzerá to tak, že od roku 2017 budeme mať najnižšiu úrodu jabĺk,“ hovorí generálna riaditeľka ÚKSÚP Štefánia Buschbacher.

Závlaha, výživa a ochrana pred mrazmi

Pre bohatú úrodu ovocia je podľa inšpektorov ÚKSÚP dôležitá najmä závlaha, výživa a ochrana pred mrazmi. Práve jarné mrazy môžu výrazne ovplyvniť úrodu ovocia, v lete to môže byť zase krupobitie, nedostatok vlahy, ale aj jej nárazový prebytok pri výdatných dlhšie trvajúcich dažďoch, ktoré môžu spôsobiť, že plody praskajú a nedorastajú do takej veľkosti, ako by mali.

Aj deficit živín sa môže prejaviť znížením úrody. Pre správny rast stromov sú dôležité najmä dusík, vápnik, fosfor, draslík a horčík. Vhodné je dopĺňať aj humus do pôdy.

„Veľmi dôležité je aj to, aby si pestovatelia všímali ochorenia a škodcov a včas proti nim zakročili správnym postrekom alebo iným odporúčaným spôsobom. Aj preto ÚKSÚP pravidelne informuje pestovateľov, ale aj verejnosť prostredníctvom svojej webovej stránky a sociálnych sietí o aktuálnych ochoreniach rastlín a stromov a vhodných postrekoch proti nim. Zároveň pripomíname, že dobrou voľbou môže byť aj výber rezistentných odrôd,“ dodáva Buschbacher.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚKSÚP Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky