Pellegrini ponúka riešenie ako klepnúť po prstoch prirážkam v obchodom, podľa Sulíka je to dobré len na zalepenie očí ľuďom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Snem strany, Peter Pellegrini
Predseda strany HLAS - SD Peter Pellegrini počas príhovoru na 3. pracovnom sneme strany HLAS - sociálna demokracia v Púchove. Púchov, 10. jún 2023. Foto: SITA/Martin Medňanský

Krízy ukázali, že potrebujeme silnejšiu ruku štátu v oblasti potravinovej bezpečnosti a stability, energetiky aj garancie zdravotnej starostlivosti.

Vláda Hegera potraviny neriešila

Povedal to predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Zdôraznil, že u nás je potravinová inflácia jedna z najvyšších v Európe a nerozumie tomu, prečo máme potraviny drahšie ako v susednom Rakúsku, kde sú podstatne vyššie platy.

Vláda Eduarda Hegera podľa Pellegriniho vysoké ceny potravín nijako neriešila. Od vlády Ľudovíta Ódora bude čakať, že príde s nejakými nástrojmi.

Hlas-SD ponúka ako riešenie na zníženie rastu cien potravín „klepnúť po prstoch“ vysokým prirážkam obchodných reťazcov, ktoré na Slovensku dosahujú vyššiu ziskovosť ako vo svojej domovskej krajine.

Fungovať to nebude

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík si, naopak, myslí, že takéto opatrenie by nič nevyriešilo.

„Toto je dobré tak na zalepenie očí ľuďom, ale zaručene to fungovať nebude,“ povedal v relácii. Reťazce by podľa neho mohli veľmi ľahko zapojiť medzičlánok, od ktorého by kupovali lacnejšie. Podľa liberálov by bolo riešením, keby prišli na Slovensko ďalšie reťazce a stúpla by tým konkurencia.

„Vidíme to teraz na trhu s pohonnými látkami, že prišiel nový veľký poľský dodávateľ a a začal s tlakom na ceny. A toto isté sa dá urobiť aj v potravinách,“ myslí si Sulík.

V prípade, že by vzniklo podozrenie na kartelovú dohodu medzi reťazcami, konať by musel Protimonopolný úrad, dodal. Druhým efektívnym opatrením by podľa neho bolo znižovanie výrobných nákladov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerĽudovít ÓdorPeter PellegriniRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas-SDPMÚ Protimonopolný úrad SRSaS Sloboda a Solidarita