Vinohradníci bijú na poplach, potrebujú reformy a podporu štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jesenné vinohrady
Tohtoročná úroda rodiacich vinohradov na Slovensku je podľa CVVS na vysokej kvalitatívne úrovni. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Na Slovensku aj v tomto roku pretrváva dlhodobý trend poklesu rodiacich vinohradov. Upozornil na to v utorok Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS) s tým, že v roku 1989 bolo na Slovensku 35 000 hektárov rodiacich vinohradov, no na konci roka 2021 je ich výmera odhadom iba na úrovni okolo 7 400 hektárov.

To predstavuje pokles za viac ako tridsať rokov o viac ako 78 percent. Tieto čísla považuje CVVS za alarmujúce a výsledok nezáujmu minulých vlád o slovenské vinohradníctvo. Tohtoročná úroda rodiacich vinohradov na Slovensku je podľa CVVS na vysokej kvalitatívne úrovni, čo dokazuje, že Slovensko ani zďaleka nevyužíva svoj plný potenciál.

S reformami podpora turistického ruchu

Správnymi reformami vo vinohradníctve pritom môže začať vinohradníctvo efektívne podporovať turistický ruch a gastrosektror, čo sa štátu vráti v podobe priamych a nepriamych daní.

„Slovenské vinohradníctvo sa nachádza v bode, keď bez zásahu štátu, výraznej podpory agrorezortu a dotácií prídeme do 10-tich rokov do stavu, že slovenské vinohrady budú mať jednu z najmenších rozlôh vo svete. Následná náprava a vysádzanie nových vinohradov bude trvať generácie a vyžadovať si investície v stovkách miliónov eur,“ povedal kancelár CVVS Roman Mács.

Jedno z riešení problému klesajúcej výmery vinohradov, vidí CVVS v sprísnení kontroly pohybu vína, hlavne dovozov a ich umiestnení na domácom trhu. Cech upozorňuje, že situácia na trhu v roku 2021 s dovozovým vínom a hroznom stále pripomína divoké deväťdesiate roky.

Žiadajú zaviesť minimálne poplatky

Poddimenzované kontrolné orgány, hrajú podľa CVVS do karát priekupníkom s cisternovým vínom.

„Upozorňujeme, že dnes je jednoduché doviesť na Slovensko akékoľvek víno nejasného pôvodu, kvality alebo kontroly, či vôbec pochádza z hrozna, prakticky bez akejkoľvek hĺbkovej kontroly. Na dovoz a vývoz vína stačí zjednodušený sprievodný dokument,“ dodal Mács.

Cech preto vyzýva agrorezort, aby už v rozpočte na rok 2022 zvážil investície do väčšej kontroly monitoringu slovenského hrozna, dovozov vína a jeho umiestnenia na slovenskom trhu.

Zároveň žiada o zavedenie dotácie vo výške 0,23 eura na každý jeden kilogram vypestovaného hrozna zo Slovenska a zavedenie minimálneho poplatku za kontrolu cisternového vína, ktoré prichádza na Slovensko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska